Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:09
Reklama
Reklama
Reklama

Ilu z nas chodzi do kościoła? Są nowe dane z diecezji kaliskiej

Spadła liczba wiernych w kościele, ale rośnie liczba udzielanych sakramentów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego publikuje dane o religijności Polaków i liczbie praktykujących katolików. Badania przeprowadzone zostało we wrześniu 2021, kiedy w kościołach obowiązywały ograniczenia covidowe, z pewnością miało to wpływ na wyniki tych badań.
Ilu z nas chodzi do kościoła? Są nowe dane z diecezji kaliskiej

Autor: FB/Diecezja Kaliska

Według ISKK w diecezji kaliskiej w 2021 roku niespełna 32 procent katolików bierze udział w niedzielnych mszach świętych, a niecałe 15 procent przyjmuje komunię świętą. Gdyby porównać te dane z 2019 rokiem- przypomnijmy, to przed epidemią – jest tu spory spadek. Bo wówczas w niedzielnych nabożeństwach udział brało ponad 42 proc. katolików, a komunię świętą przyjmowało prawie 20%.

Odwrotny trend można wyczytać ze statystyk jeśli chodzi o udzielane sakramenty. W naszej diecezji wzrosła liczba udzielanych chrztów, z 7 tysięcy w 2020 do 7600, było więcej komunii, bierzmowani i ślubów.

W lekcjach religii swój udział deklaruje prawie 92 procent uczniów, to spadek o niespełna 2 procent. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WIŚNIA 16.01.2023 18:44
Kościół katolicki jest jak przedsiębiorstwo a ksiądz jak jego kierownik ma dbać aby firma przynosiła zyski. Większy zysk większa pochwała od biskupa -dyrektora . A jak się kierownik postara to i jakaś fucha kapelana na państwowym urzędzie się dla niego znajdzie z dobrą pensyjką .A co niewolno?.

WIŚNIA 16.01.2023 18:32
Do świątyni, bo kościół to wszyscy wierni nie mylmy tych pojęć. Modlić się można wszędzie, w domu w pracy w podróży. Do świątyni powinniśmy chodzić po naukę o Bogu. W piśmie powiedziane jest''chcesz się modlić wejdż do komory aby tam w ciszy i skupieniu się modlić,, w świątyni niema ani ciszy ani skupienia, jest tylko obserwacja jak kto jest ubrany i czy sąsiedzi są na na mszy.

hehe 16.01.2023 13:46
Za kolejne 2-3 lata to będzie mniej niż 25 %

Kaliszanin 16.01.2023 12:01
Ja chodzę do Kościoła nie dla Księży, ale dla relacji z Bogiem, który jest moim Tatusiem i Opiekunem, a wiadomo, że Bóg ma na głowie cały świat i wszechświat i musiał ustanowić z ludzi odpowiednich pośredników, którymi są księża, aby się zajmowali sprawami Bożymi na ziemi. A jeżeli ktoś widzi tylko drugiego człowieka przez pryzmat kasy, to niech się zajmie lekarzami, którzy za wizytę prywatną biorą już sobie po 300 złotych! to jest szantaż i rozbój w biały dzień!!!

Lolek 16.01.2023 14:23
A chodź sobie. Jeszcze można mieć wybór. I tylko kasa ci w głowie. Uświadom sobie że ludzi mniej boli kasa dawana kościołowi a bardziej DEMORALIZACJA, ZEPSUCIE, PODWÓJNA MORALNOŚĆ, PEDOFILIA i masa innych rzeczy. A ty tylko o kasie pomyślałeś. Było się uczyć na lekarza mniej żal by ci było. Powodzenia w wierze.

życie 16.01.2023 15:22
Kaliszanin 16.01.2023 12:01
Ja chodzę do Kościoła nie dla Księży, ale dla relacji z Bogiem, który jest moim Tatusiem i Opiekunem, a wiadomo, że Bóg ma na głowie cały świat i wszechświat i musiał ustanowić z ludzi odpowiednich pośredników, którymi są księża, aby się zajmowali sprawami Bożymi na ziemi. A jeżeli ktoś widzi tylko drugiego człowieka przez pryzmat kasy, to niech się zajmie lekarzami, którzy za wizytę prywatną biorą już sobie po 300 złotych! to jest szantaż i rozbój w biały dzień!!!
Po pierwsze - Bóg jest wszędzie ( tak mówi PŚ ) więc kościół wymyślony przez ludzi nie do końca jest potrzebny , a po drugie w PŚ nie ma mowy o żadnych pośrednikach - zresztą też wymyślonych przez ludzi . Pamiętaj Bóg jest wszechmogący - tak mówi PŚ

wierzący 16.01.2023 18:34
kaliszanin co ty pleciesz za głupoty Bóg nie potrzebuje takich popaprańców chciwych na kasę ,Nie musisz chodzić do Kościoła i słuchać agitacji politycznej można modlić się do Boga w domu i też Cię wysłucha jak tak robię i mi dobrze z tym spróbuj dobrze ci radzę !!!

NN 17.01.2023 08:35
I co, spotkałeś Go tam kiedyś, w tym złocie, przepychu, pysze, zgniliźnie, polityce, pedofilii, kłamstwie?

Seba 16.01.2023 11:15
Bardzo dobra wiadomość dla rozumu.

kaliszanin 16.01.2023 08:13
spada i spadać będzie to co kler wyprawia mieszając się do polityki aby mieć z tego korzyści finansowe a rząd ich finansuje dotacjami milionowymi a hierarchowie żyją sobie w bezwstydnym przepychu jak rząd tak kler mają społeczeństwo głęboko w d. Rachunki idą wciąż w górę aby mieli więcej dla siebie!!!

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama