Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Próba samobójcza w centrum Kalisza. Szybka reakcja policji

Policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej w Kaliszu uratowali 32-latka, który chciał skoczyć z trzeciego piętra jednej z kamienic w centrum miasta. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji mundurowych, nie doszło do tragedii.

Autor: fot. policja.pl - zdjęcie poglądowe

Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przyjął zgłoszenie dotyczące mężczyzny próbującego targnąć się na swoje życie. Pod wskazany adres natychmiast został skierowany patrol, który był najbliżej miejsca zdarzenia. Mł. Asp. Krystian Nowak oraz st. post. Sebastian Walaszczyk szybko odnaleźli desperata. 

Okazało się, że mężczyzna stał po zewnętrznej stronie balkonu mieszczącego się na trzeciej kondygnacji budynku. Policjanci podjęli próbę rozmowy i przekonania 32-latka do zmiany swoich zamiarów. Jednak ten nie reagował na prośby, cały czas krzycząc, że skoczy - przekazuje kaliska policja. 

Mł. Asp. Krystian Nowak oraz st. post. Sebastian Walaszczyk widząc, że sytuacja jest poważna i nie ma czasu na wezwanie policyjnych negocjatorów, natychmiast zaczęli działać. 

Spokojna rozmowa z mężczyzną rozładowała napięcie na tyle, że jeden z funkcjonariuszy mógł do niego podejść. Kiedy nadarzyła się okazja, policjant chwycił 32-latka i wciągnął go na „bezpieczną” stronę balustrady. Szybkość oraz stanowczość podjętych przez policjantów działań bez wątpienia przyczyniły się do uratowania życia mężczyzny. To również potwierdzenie na to, że opanowanie oraz profesjonalizm, to jedne z najważniejszych cech każdego policjanta. Szczególne znaczenie ma to w trakcie trudnych i stresujących interwencji - opisuje kaliska Komenda.

Przypominamy, że prośba o pomoc nie jest wstydem. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia. Co ważne - nie musimy być sami z naszymi problemami. Na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, których przedstawiciele są gotowi nieść pomoc. Ważne, aby osoby dotknięte depresją lub zachowaniami autodestrukcyjnymi nie pozostawały z problemem same. 

Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116 111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (czynny całą dobę).

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. 

W Kaliszu działa Centrum Interwencji Kryzysowej.

DZIAŁ INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

62-800 Kalisz, ul. Graniczna 1
tel.: 62 757-45-10, wew. 2900

POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci młodzieży: 116 111

Szeroki spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl

Bezpłatną, zdalną pomoc psychologiczną udziela również Fundacja Twarze Depresji. Szczegóły na ich stronie - https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama