Do współpracy w realizacji przedsięwzięcia zaproszono Państwowe Gospodarstwo Wodne, Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Kaliszu, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Kaliszu, oraz Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Przed rozpoczęciem konkretnych działań przeprowadzono szereg spotkań, narad i konferencji nakierowanych na zadania związane z ochroną środowiska. Owocem tych spotkań stało się nawiązanie stałej współpracy, która została zrealizowana w postaci wspólnych kontroli funkcjonariuszy i pracowników instytucji w zakresie nielegalnego wprowadzania ścieków do wód. Wspólne działania koncentrowały się w szczególności na terenach przylegających do Krępicy, gdzie od lat pojawia się problem związany z zanieczyszczaniem tego cieku wodnego kapuśnicą. Plan działań dotyczący Krępicy podzielony był na kolejne etapy:
• konsultacje w zakresie identyfikacji i eliminacji źródeł zagrożeń w obrębie Krępicy.
kontrole prawidłowości gospodarowania nieczystościami stałymi i płynnymi w tym:
• kontrole planowane (obowiązek wyposażenia posesji w zbiorniki bezodpływowe lub podłączenia do kanalizacji sanitarnej, jeśli istnieje taka możliwość, obowiązek wyposażenia posesji w pojemniki na odpady, kontrola umów i dowodów uiszczania opłat za pozbywanie się nieczystości płynnych, dokumentowanie i zgłaszanie odpowiednim organom nielegalnego odprowadzania ścieków);
• interwencyjne, związane z informacjami telefonicznymi, ustnymi, pisemnymi lub medialnymi;
• rekontrole posesji na których stwierdzono nieprawidłowości.
• pobieranie próbek wody z Krępicy
• podsumowanie działań.
W toku prowadzonych czynności strażnicy miejscy z sekcji EKO przeprowadzili 97 kontroli, w wyniku których nałożono 37 mandatów karnych, pouczono 21 osób oraz skierowano 1 wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego.
Trwają także kontrole na osiedlu Piwonice. Do tej pory łącznie przeprowadzono 30 kontroli, w tym 4 osoby zostały pouczone, nałożono 18 mandatów karnych, skierowano 1 wniosek o ukaranie.
W efekcie przeprowadzonej akcji wielu mieszkańców podjęło decyzję o wpięciu się do miejskiej sieci kanalizacyjnej, a to z kolei daje wymierny efekt ekologiczny i społeczny. Jeżeli właściciel nieruchomości, mimo posiadanego zbiornika bezodpływowego nie gromadzi w nim ścieków lub gromadzone są w nim ścieki w niewielkiej ilości, ale bez udokumentowania usługi ich opróżniania, to oznacza, że z posesji ścieki odprowadzane są nielegalnymi wylotami do wód lub do ziemi.
Wspólne działania wszystkich zaangażowanych służb, instytucji i inspekcji, w zakresie nielegalnego odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, bądź gromadzenia nieczystości płynnych w szczelnych zbiornikach bezodpływowych (szambach) oraz posiadania przez właścicieli umów i faktur za wywóz ścieków daje obraz skali zaniedbań w tym zakresie przez właścicieli posesji na terenie miasta Kalisza.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze