Choć procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu realnego zagrożenia np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie, to już teraz rozpoczęto prewencyjną dystrybucję tabletek jodku potasu. Aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorządy opracowują plan działania.
- Od kilku miesięcy miasto Kalisz przygotowuje się na ewentualną konieczność rozdysponowania tabletek jodowych wśród mieszkańców naszego miasta. Na tą okoliczność został opracowany plan, który został uzgodniony ze wszystkimi podmiotami i jednostkami, które bezpośrednio w takiej akcji by uczestniczyły. Wytypowaliśmy kilkadziesiąt punktów dystrybucji tabletek jodowych – powiedział Dominik Kałużny, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
W Kaliszu łącznie wytypowano 30 takich punktów. Znaczna większość z nich, bo około 80% to kaliskie szkoły. Tabletki w czwartek zostały przekazane Prezydentowi Miasta Kalisza. Komu będzie wydawany jodek potasu?
- Odnośnie wytycznych Wojewody tabletki jodowe przeznaczone są dla osób, mieszkańców naszego miasta do 60 roku życia. Mówimy tu również o osobach, które w danym momencie będą przebywały na terenie naszego miasta, więc dzieciaki które uczą się w szkołach i ci, którzy pracują na terenie miasta - dodaje Dominik Kałużny, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
Podczas konferencji prasowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na temat dystrybucji, prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim i konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, przedstawił szczegóły medyczne dotyczące przyjmowania jodku potasu.
- Przygotowane zostały tabletki, które przyjmowane w odpowiednim czasie uchronią tarczycę przed radioaktywnym jodem. Wiemy, że najbardziej na tę sytuację narażone są organizmy, które się rozwijają. Przede wszystkim dzieci, młodzież, kobiety karmiące piersią i kobiety w ciąży. Im organizm młodszy, tym większa możliwość w przyszłości zachorowania na raka – podkreślił.
Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim wyjaśnił, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb. Przestrzegł też przed przyjmowaniem stabilnego jodu prewencyjnie.
- Te wytyczne obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – podsumował prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński.
Rząd przygotował również ulotkę informacyjną. Zawarte w niej zostały m.in. zasady dawkowania, czasu podania leku oraz przeciwwskazania medyczne. Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
Jak działa jodek potasu? Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem blokując wchłaniania przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.
Po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego, lek należy przyjąć doustnie.
Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu prowadzona będzie w wyznaczonych punktach dystrybucji, z czego większość stanowią placówki szkolne. Ich listę publikujemy poniżej. Punkty te zostaną uruchomione po wydaniu przez wojewodę wielkopolskiego decyzji o wprowadzeniu działań interwencyjnych polegających na wydawaniu ludności preparatów ze stabilnym jodem.
Zostanie wówczas uruchomiony Centralny System Alarmowy: poprzez syreny nadany zostanie dźwięk ciągły 3-minutowy. Na stronie Miasta kalisz.pl oraz na miejskim facebooku Kalisz.Dopisz swoją historię zostaną opublikowane komunikaty informujące o rozpoczęciu dystrybucji tabletek wraz z listą punktów. Komunikaty zostaną również przekazane do lokalnych mediów. Uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców. Mieszkańcy będą informowani o celu i zasadach dystrybucji przy wykorzystaniu systemów nagłaśniających zamontowanych na radiowozach policyjnych. Ponadto komunikaty poprzez SMS-y przekazywać będzie również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Do otrzymania tabletek uprawnieni będą mieszkańcy oraz osoby przebywające na terenie naszego miasta poniżej 60. roku życia, zgodnie z wytycznymi wojewody wielkopolskiego.
Lista miejsc dystrybucji, które zostaną uruchomione w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego:
1. I Liceum Ogólnokształcące, ul. Grodzka 1
2. II Liceum Ogólnokształcące, ul. Szkolna 5
3. V Liceum Ogólnokształcące, ul. Piskorzewie 6
4. Szkoła Podstawowa nr 1, ul. 3 maja 16
5. Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Tuwima 4
6. Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Ciasna 16
7. Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Polna 17
8. Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Chełmska 18
9. Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Robotnicza 5
10. Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Serbinowska 22 A
11. Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Żwirki i Wigury 13
12. Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Karpacka 3
13. Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Pomorska 7
14. Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Mickiewicza 11
15. Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Fabryczna 13-15
16. Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 3b
17. Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Podmiejska 9a
18. Szkoła Podstawowa nr 23, ul. Sulisławicka 108-110
19. Zespół Szkół nr 9, ul. Wyszyńskiego 22-24
20. ZSP nr 1, ul. Wykopaliskowa 45
21. ZSP nr 2, ul. 25 Pułku Artylerii 4-8
22. ZSP nr 3, ul. św. Michała 1
23. ZSP nr 4, ul. Kordeckiego 34
24. Zespól Szkół Ponadpodstawowych, Rzemieślnicza 6
25. Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych, ul. Częstochowska 99
26. Zespół Szkół Zawodowych, ul. Wąska 13
27. Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu – Hala Arena, ul. Wyszyńskiego 22-24
28. Biuro Obsługi Interesanta, ul. Kościuszki 1 A
29. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny, ul. Poznańska 79 – w trakcie uzgodnień
30. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Graniczna 1 – punkt wyłącznie dla pracowników MOPS-u, którzy będą dystrybuować tabletki wśród osób niepełnosprawnych z ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu i/lub pozostających bez wsparcia - nie będzie wydawać tabletek bezpośrednio mieszkańcom.
W razie uruchomienia procedury mieszkańcy oraz osoby uprawnione powinny zgłosić się do najbliższego punktu dystrybucji.
_________________________________
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze