Dlaczego należy archiwizować dokumenty?
Obowiązek archiwizowania dokumentów nakłada na przedsiębiorców prawo. Poszczególne ustawy regulują, jak długo należy przechowywać dokumenty każdego rodzaju - finansowe, handlowe czy podatkowe. Ponadto warto posiadać je również dla siebie, tak aby w razie jakichkolwiek problemów móc posiłkować się dokumentacją źródłową. W przeciwnym razie trudno będzie nam cokolwiek udowodnić, jeśli inny podmiot postawi jakieś zarzuty czy będzie domagał się wyjaśnień. Przepisy prawa nie regulują jednoznacznie, w jaki sposób należy archiwizować dokumenty - przedsiębiorcy mają więc pod tym kątem możliwość wyboru sposobu, który okaże się najefektywniejszy, a zarazem najtańszy. Niegdyś dokumenty archiwizowano wyłącznie w formie papierowej, jednak dziś spore ich ilości przechowuje się na zewnętrznych nośnikach informacji.
Archiwizacja dokumentów elektronicznych
Obecnie coraz więcej dokumentów przechowywanych jest w formie elektronicznej. Sposobów na ich archiwizację jest wiele - można skorzystać z zewnętrznych nośników pamięci (na przykład z dysków twardych), firmowych serwerów czy chmur danych. Prawo wymaga jednak, aby przechowywane w ten sposób dokumenty były odpowiednio zabezpieczone - w praktyce oznacza to, że awaria sprzętu czy serwera nie będzie wytłumaczeniem niemożności przedstawienia stosownej dokumentacji, na przykład w razie kontroli urzędniczej. Przechowywanie danych w formie elektronicznej wydaje się stosunkowo tanie, jednak należy przygotować się na dodatkowe koszty, takie jak wynagrodzenie informatyka, który odpowiednio zabezpieczy informacje oraz dostęp do nich.
Archiwizowanie dokumentów przez podmiot zewnętrzny
Coraz większą popularnością cieszą się usługi archiwizowania dokumentów przez podmioty zewnętrzne. Mowa tutaj o wyspecjalizowanych firmach, dysponujących sporymi powierzchniami magazynowymi, oferującymi usługi obróbki dokumentów i ich przechowywania. W rzeczywistości jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż przedsiębiorcy nie muszą trudzić się zabezpieczaniem dokumentów ani szukać miejsca, w którym można je będzie bezpiecznie przechowywać. Za tego typu czynności płacą firmie zewnętrznej, która w razie potrzeby zobowiązuje się udostępnić niezbędne dokumenty w ciągu kilku godzin. Co istotne, firmy zewnętrzne świadczą usługi przechowywania dokumentacji zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Tradycyjny sposób archiwizowania wciąż na czasie
Archiwizowanie dokumentów po uprzednim ich zeskanowaniu i odpowiednim zabezpieczeniu wciąż cieszy się dużą popularnością. O tego typu metodzie możemy dowiedzieć się więcej na stronie kseroa0.pl. Warto mieć na uwadze, że sprawdzi się ona zwłaszcza w przypadku małych firm, które na co dzień nie archiwizują zbyt dużej ilości dokumentów, zatem dysponują wystarczającą ilością miejsca do ich przechowywania. Tworzenie kopii w postaci skanów ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku dokumentów, które należy archiwizować przez dłuższy czas. Dane mogą bowiem zacierać się czy blaknąć (dotyczy to zwłaszcza paragonów), a zatem po kilku latach będą nie do odczytania. Tymczasem dobrze wykonana kopia pozwoli w odpowiedni sposób je zabezpieczyć, tak aby ich odczyt był możliwy w każdym czasie.
Napisz komentarz
Komentarze