Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jesienne prace w warzywniku

Jesień jest okresem porządków w warzywniaku. Pominięcie tego kroku zazwyczaj źle kończy się dla plonów w przyszłym sezonie. Warto, więc zorientować się, jakiś prace wykonać, aby jakość gleby była na tyle dobra, aby rosnące w ogrodzie warzywa były dorodne i pyszne. Sprawdź, co musisz zrobić i dlaczego jest to takie ważne.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Jesienne prace w warzywniku

Zacznij od jesiennych zbiorów 

Jeszcze późną jesienią zbiera się niektóre warzywa. Wśród nich znajdują się pomidory, papryka, kapusta czy marchew. Ważne jest, aby zebrać warzywa do pierwszych przymrozków. Niektóre warzywa, jak np. jarmuż czy por mogą pozostać w glebie niemalże przez całą zimę. Wszystko zależy od temperatury minusowej, gdzie kilka stopni poniżej zera, wręcz pozytywnie wpływa na ich smak i jakość. Jeszcze niedojrzałe pomidory można schować do paczki lub do kartonika, gdzie spokojnie mogą nabrać czerwonego koloru. Buraczki czy marchew można gromadzić w chłodnej piwnicy. Dynie mogą pozostać w ogrodzie do bardzo późnej jesieni. Ważne jest to, aby warzywa wrażliwe na niską temperaturę usunąć z ogrodu. 

Ogarnij ogród z chwastów

Chwasty to jeden z najbardziej uciążliwych przeciwników każdego ogrodnika. Rośliny te pobierają cenne składniki z gleby. Rosną bardzo szybko oraz rozprzestrzeniają się w zatrważającym tempie. Ich obecność sprawia, że warzywa są niedostatecznie odżywione, co wpływa na wielkość plonów. Pamiętaj też o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, aby nie dopuścić do kwietnienia chwastów. Następnie pojawiają się nasiona, które wzmagają rozrost nieprzyjaciół ogrodnika. Można by rzec, że jest już pozamiatane. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować regularnego odchwaszczania. Zabieg ten ma miejsce niemalże przez cały rok, również jest on jednym z najistotniejszych elementów porządków jesiennych w warzywniaku. Z powierzchni gleby musisz usunąć też pozostałości warzyw, zwłaszcza te dotknięte chorobami. Nieusunięcie ich grozi skażeniem gleby. 


 

Nawożenie gleby

Kolejnym krokiem jest wzbogacenie gleby w składniki odżywcze. Sprawdź również jej pH, aby prawidłowo zaplanować proces nawożenia. W każdym sklepie ogrodniczym kupisz specjalny miernik, który pomoże Ci dokonać pomiaru odczynu gleby. W przypadku kwaśnego pH musisz zastosować nawóz wapniowy lub wapniowo - magnezowy, aby przywrócić glebie właściwy odczyn. W dalszej kolejności warto pomyśleć o nawozie organicznym, czyli oborniku lub kompoście. Po wcześniejszym nawożeniu nawozem wapniowym należy zachować kilkunastodniowy odstęp między zabiegami. Bardzo często stosuje się tzw. zielony nawóz, czyli siew np. gorczycy tj. poplon. Co to daje? Otóż w czasie wzrostu poplonu wszystkie organiczne składniki przedostają się do wierzch gleby, co w późniejszym etapie ma odżywczy wpływ na rosnące w tym miejscu warzywa. W poplonie stosuje się również inne rośliny, jak np. lucerna. Niektóre rośliny stosowane w roli zielonego nawozu niwelują szkodniki glebowe. Siewu dokonuje się już pod koniec lata lub z początkiem jesieni. Resztki warzyw nienaruszone przez szkodniki i nie mających objawów chorobowych możesz śmiało wykorzystać na kompost. 

Kopać czy nie kopać?

Jest wielu zwolenników spulchniania gleby w okresie jesieni. Napowietrzenie wierzchniej warstwy pozytywnie wpływa na jej strukturę. Dodatkowo kopiąc na głębokość około 30cm masz dużą szansę na pozbycie się pędraków, które następnie zginą pod wpływem działania promieni słonecznych lub skonsumują je ptaki. Jeśli widzisz znaczne korzyści w jesiennym zruszeniu ziemi to warto to kontynuować. 

Już dziś zaplanuj przyszłoroczny warzywniak

Ogarnij Ogród już dziś, aby na wiosnę szybko ruszyć z pracami ogrodowymi. Warzywniak rządzi się swoimi prawami, więc warto zaplanować jego rozmieszczenie tuż po jesiennych porządkach. W miejscu zeszłorocznej marchewki nie może znów rosnąć marchewka etc. Bardzo możliwie, że do wiosny zapomnisz, jak wyglądał zeszłoroczny warzywniak. Powodzenia! 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: pitTreść komentarza: Spółka z Warszawy przejęła budynek za długi...Data dodania komentarza: 2.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Remont gmachu po banku. W tej sprawie zdecydował sądAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Wszystko fajnie, ale na ul. Zachodniej obowiązuje zakaz pojazdów powyżej 3,5 tony. Jezdnia jest w fatalnym stanie, a teraz jak pójdzie więcej ciężarówek to na wiosnę droga się zapadnie. Nawiasem mówić ten zakaz to fikcja, TIRy śmigają codziennie w kierunku Chotowa. Policji jak nie było tak nie ma. Z drugiej strony zezwala sie na budowę magazynów, a nie remontuje się drogi.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 12:03Źródło komentarza: Nowy terminal cross-dock w Kaliszu. „Największy polski operator”Autor komentarza: DedeTreść komentarza: Jeszcze Paweł MarchewkaData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:54Źródło komentarza: 100 najbogatszych Polaków. Nazwiska z naszego regionuAutor komentarza: KazikTreść komentarza: 27.06. w temacie o kładce rowerowej za 26 mln. przy Szlaku Bursztynowym napisałem min tak; Niestety masz rację. A staropolskie zastaw się a postaw się wciąż ma się dobrze. Co przerażającym jest to fakt, że wbrew obietnicom, kładki koło mostu kolejowego wciąż nie ma. A dużo ludzi chcąc na drugi brzeg się dostać, obok torów ryzykując zdrowie i życie chodzi. Jeżdżąc na Szałe więcej tam ludzi widywałem, niż na tej bursztynowej przeprawie." Wykrakałem. Szkoda.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 10:59Źródło komentarza: Zginęła na miejscu. Tragiczny finał przejażdżki rowerowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]