Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak inteligentnie rozwinąć firmę? Są na to pieniądze z UE

Innowacyjność. To pojęcie w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Każda firma, od małej po bardzo dużą, jeżeli chce się rozwijać musi stawiać na nowe, postępowe rozwiązania. Pieniądze na nie można uzyskać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. O jego założeniach mówiono w środę w Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości na konferencji organizowanej przez Wielkopolski Klaster Lotniczy.   
Jak inteligentnie rozwinąć firmę? Są na to pieniądze z UE

Zainteresowanie konferencją przerosło oczekiwania organizatorów. Spotkanie zaplanowano na 60 osób, a zgłosiło się 120 - głównie właściciele firm z regionu, w mniejszości przedstawiciele instytucji z otoczenia biznesu i jednostek badawczych. Wszyscy chcieli sprawdzić, czy warto i jak skorzystać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. A że unijne programy do łatwych nie należą, trzeba się do nich przygotować ze specjalistą, krok po kroku. - Podstawa to wiedza ogólna na temat programu. I to proponujemy dziś uczestnikom konferencji. W proces ubiegania się o te fundusze trzeba wchodzić systematycznie. Jeżeli ktoś chce się w nie wpakować tak od razu, po prostu się pogubi – mówił Omar Saoudi, Manager Wielkopolskiego Klastra Lotniczego. Konferencję prowadziła Beata Frontczak, doradca biznesowy, zajmująca się pozyskiwaniem dofinansowania dla przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy z regionu wiedzą już, jak bardzo unijne środki pomagają w rozwoju firmy. Motywacja do wzięcia udziału w konkursie na pozyskanie wsparcia, jest duża. - Nie jest to łatwy program i na pewno pozyskanie tych środków jest dość trudne, ale warto z nich skorzystać, bo to jest olbrzymia szansa – uważa Marek Antczak, właściciel firmy budowlanej.

- Nie należy marnować żadnej szansy na pozyskanie  pieniędzy unijnych. Trzeba iść w automatyzację. To z kolei powoduje, że potrzebujemy coraz mniejszy zasób ludzi. Automatyzacja to dla nas przyszłość – uważa Sławomir Kułton, właściciel firmy transportowej.

Automatyzacja i innowacyjne rozwiązania nie wszędzie wykluczają zmniejszanie zatrudnienia. Bardzo często oznaczają wyższą jakość pracy. Producent części do silników lotniczych, kanadyjska spółka Pratt&Whitney Kalisz rozpoczęła właśnie budowę nowej hali. Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2016 roku. Produkowane tam będą komponenty do silnika nowej generacji.

W ciągu najbliższych 5 lat firma zainwestuje w naszym mieście gigantyczne pieniądze – w sumie 60 milionów dolarów. Powstaną też nowe miejsca pracy związane z branżą lotniczą. - Będziemy szukać dobrze przygotowanych, wykształconych pracowników, otwartych na wyzwania. Chcemy, aby to była praca dla pokoleń, bo taka jest żywotność silnika lotniczego i produktów lotniczych. Trudno jest mi dziś zdefiniować, jakiego rzędu to będzie wzrost miejsc pracy. Na pewno więcej niż 200 – mówi Bogdan Zmyślony, prezes Pratt&Whitney Kalisz.

Pierwszy konkurs w ramach POIR zostanie ogłoszony już na początku kwietnia. Zatem najwyższy już czas przygotowywać projekt i wniosek. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój zakłada wsparcie dla Polski na poziomie 8,61 mld euro. Pozostaje trzymać kciuki za przedsiębiorców z regionu, by ich innowacyjne pomysły otrzymały unijne wsparcie.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama