Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zastosowanie wymienników ciepła w ciepłownictwie

Wymienniki ciepła znajdziemy w praktycznie każdej instalacji ciepłowniczej. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie i mowa tutaj zarówno o zastosowaniu przemysłowym, jak i mieszkalnym. W zależności od potrzeb mogą się one różnić konstrukcją, choć wszystkie działają na bardzo podobnych zasadach.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

Wymiennik ciepła — co to jest? 

Wymienniki ciepła to urządzenia, które umożliwiają wymianę ciepła pomiędzy mediami (gazy lub ciecze). Ich konstrukcja może się różnić w zależności od przeznaczenia. Cechą wspólną jest tutaj jednak zasada działania — wymiennik odpowiada za przepływ ciepła. Powodem, dla którego tak często wykorzystuje się wymienniki ciepła w ciepłownictwie, jest fakt, że słyną one z wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, a także z możliwości chłodzących.

 

Wymienniki ciepła dzielimy pod względem ich konstrukcji oraz zastosowanych w procesie produkcyjnym materiałów. Mowa tutaj o właściwościach fizycznych i chemicznych — materiał musi być odporny na ciśnienie, wysokie temperatury, toksyczne związki chemiczne itd. W zależności od typu konstrukcji możemy wymienić: wymienniki ciepła płytowe, spiralne oraz płaszczowo-rurowe. 

 

Warto pamiętać, że wymienniki ciepła odgrywają nie tylko kluczową rolę w ogrzewaniu pomieszczeń, ale również w ich chłodzeniu. To kluczowy element takich urządzeń, jak zamrażarki, klimatyzację czy chłodziarki. Właśnie dlatego wykorzystuje się go powszechnie w przemyśle w instalacjach grzewczych (np. w pompach ciepła)  i chłodniczych. Więcej o wymiennikach ciepła znajdziesz na stronie https://hexonic.com/produkty/plaszczowo-rurowe-z-wezownica/jad/.

 

Wymienniki ciepła a ogrzewanie

 

Wymienniki ciepła lutowane stosuje się w budynkach mieszkalnych, które zasila specjalna instalacja grzewcza. Producentom tego typu urządzeń stawiane są bardzo wysokie wymagania związane z ochroną środowiska i oszczędnością energii. Nowe technologie pozwalają zredukować negatywny wpływ wymienników na środowisko naturalne, a część tzw. ciepła odpadowego przekazywać do innych części instalacji. Wymienniki ciepła stosuje się również w instalacjach łączonych, takich jak instalacja solarna i kocioł. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chłodnictwa. Tam również płytowe wymienniki ciepła znajdują szerokie zastosowanie np. w instalacjach chłodzenia czy w klimatyzacjach, a także w lodówkach czy zamrażarkach. Najczęściej mówimy tutaj jednak o części obiegu chłodniczego.

 

Wymienniki ciepła do zadań specjalnych

 

Na rynku istnieją również wymienniki ciepła, które są stosowane w wyjątkowo trudnych warunkach temperaturowych. Posiadają one specjalnie dopasowaną konstrukcję wykonaną z nierdzewnej stali. Całość ma za zadanie utrzymać ciśnienie na stałym poziomie i móc pracować w temperaturach od 100 do prawie 1000 stopni Celsjusza! 

Bardzo często wymienniki ciepła stosuje się również w CHP, czyli tzw. układach kogeneracyjnych.

 

 Mowa tutaj m.in. o tych najprostszych, czyli bazujących na dwóch płaszczyznach — niskiej i wysokiej temperatury. W przemyśle bardzo często wykorzystuje się wymienniki ciepła, które są stanie odzyskiwać ciepło ze spalin — przydaje się to w wielu procesach technologicznych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama