Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Folie grzewcze - wszystko, co musisz widzieć

Coraz częściej w kontekście podłogówki jako jedno z rozwiązań wymienia się folie grzewcze. Czy to rzeczywiście takie praktyczne? I jak zamontować je w domu, by nie żałować?
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Folie grzewcze - wszystko, co musisz widzieć

Jak działają folie grzewcze?

Na folii grzewczej za pomocą nanotechnologii została naniesiona węglowa warstwa wraz z przewodnikiem z miedzi lub aluminium. Wszystko to nagrzewa się, pobierając energię elektryczną, a następnie promieniuje ciepłem za pomocą podczerwieni. Można więc porównać to do podczerwonej technologii, która znalazła wcześniej zastosowanie w promiennikach, saunach czy masażerach.

Na folii umieszcza się warstwę zabezpieczającą, którą pokrywa się panelami. Jeśli wybierzemy te w technologii pływającej („na zamek”), to takich paneli nie musimy później skuwać z całą podłogą – wystarczy je zdjąć, jeśli chcemy np. poprawić coś w naszym systemie ogrzewania podłogowego.

Awaryjność folii grzewczych

To sprawia, że folie grzewcze bardzo łatwo jest przełożyć w inne miejsce, gdyby np. w pomieszczeniu zmieniła się koncepcja wystroju. Jeśli chodzi o awaryjność, to jest niższa niż w przypadku wielu innych sposobów na ogrzewanie podłogi. Nawet przypadkowe przecięcie nie zawsze bezpowrotnie niszczy folię, choć lepiej uważać, by nie przewiercić jej w niewłaściwym miejscu. Dużym plusem jest to, że w bardzo łatwy sposób możemy sprawdzić, gdzie doszło do awarii. Inaczej jest w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, gdzie trzeba byłoby rozkuć  całą podłogę, a następnie skontrolować wszystkie ułożone pod nią rurki...

Czy folie grzewcze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu?

Najczęściej stosuje się je tam, gdzie układane są panele. Folie grzewcze sprawdzają się najlepiej pod parkiet, deskę barlinecką czy drewnopodobne systemy podłogowe. Jeśli chodzi o konkretne pomieszczenia, to nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o montaż folii. Zdarza się, że są one montowane również na zadaszonym tarasie czy schodach przed domem, gdzie zabezpieczają przed śniegiem i lodem. Nie stosuje się ich chyba tylko w pobliżu wanien, kominków czy w pralniach.

Jakie inne problemy rozwiązują folie grzewcze?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że folie grzewcze służą nie tylko do samego wytwarzania domowego ciepła. Znajdują też kilka zaskakujących zastosowań, o których opowiedzieli nam specjaliści z firmy Samurio:

  • alergicy i astmatycy chwalą sobie fakt, że przy podłogówce równomiernie nagrzewa się sama podłoga, a nie powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu w powietrzu nie unoszą się pyłki, nie mówiąc o drobinach węgla, czy zarodnikach pleśni, jak w domach ogrzewanych węglem lub niedogrzanych.
  • Kojce, klatki i inkubatory zwierzęce bardzo często są podgrzewane za pomocą folii grzewczych. Montaż maty o powierzchni 1-2 m2 to symboliczny koszt, a znacznie poprawia to warunki, w których mieszkają psy, kurczaki czy zwierzęta egzotyczne.
  • Ogrodnicy dogrzewają matami i foliami grzewczymi swoje rośliny i sadzonki. Folia grzewcza na jednym parapecie pozwala uzyskać cieplarnię dla roślin, a na patio – daje szansę na hodowanie tropikalnych roślin w domu.
  • Z uwagi na lekkość i zaledwie kilka mm grubości, folie grzewcze służą do dogrzewania przyczep campingowych, altan czy domków letniskowych. To o wiele bardziej praktyczne, niż niebezpieczna farelka.

To tylko początek listy zastosowań folii grzewczej. Warto odkrywać kolejne, przy okazji poprawiając komfort w swoim domu czy w jego otoczeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

krys 18.10.2022 11:43
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama