Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Planetarium i Naukobus prosto z Centrum Nauki Kopernik

Po długiej przerwie Centrum Nauki Kopernik uruchomiło wyjazdy Planetobusu i Naukobusu. Przez dwa dni dzieci i młodzież z Kalisza i okolic będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach. Ponadto będą mogli również samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu.

Autor: CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Czy w kosmosie noszą kapelusze? Planetarium Kopernika w Kaliszu

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest już w trasie z mobilnym planetarium na pokładzie. 

Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus nie „wybrał się” na odpoczynek tylko wciąż przemierza Polskę wszerz i wzdłuż. I tak 18 i 19 sierpnia pojawi się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii. 

Uwaga! Zapisy na pokazy i zajęcia pod numerem sekretariatu szkoły – 62 501 17 27! 

Wszyscy możemy być astronomami! 

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.  

Co przywozi Planetobus? 

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 5 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie, w tym zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.

Nauka inaczej

Dlaczego mobilna wystawa jest tak interesująca? Pozwala dostrzec emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. Eksponaty dają szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę - edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe. 

Naukobus i człowiek-układanka w Kościelnej Wsi

Dzieci i młodzież, którzy odwiedzą 18 i 19 sierpnia Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelnej Wsi będą mieli szansę zmienić się w odkrywców. Sprawdzić, czy tworzenie szyfrów jest trudne, rozwiązywać łamigłówki i dowiedzieć się, jak zrobić film z kartki papieru. Właśnie w tych dniach w Kościelnej Wsi przy ulicy Kaliskiej 2 będzie gościł Naukobus prosto z Centrum Nauki Kopernik. 

Wystawa Eksperymentuj!, którą przywiezie na swoim pokładzie Naukobus, udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Wystawa Eksperymentuj! to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do mniejszych miejscowości.

Dotykanie nauki

Ci, którzy odwiedzą  wystawę przez czwartek i piątek będą mogli cieszyć się nieodpłatnym, samodzielnym eksperymentowaniem. To nie tylko pozwala obudzić ciekawość. Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też sprawdzić, jak utrzymać w powietrzu piłkę plażową. Jednym z ulubionych eksponatów odwiedzających wystawę jest „człowiek-układanka”. Przekonaj się jak wiele emocji potrafi wzbudzić próba umieszczenia jego organów wewnętrznych we właściwych miejscach. Nauka poprzez dobrą zabawę gwarantowana. 

Eksperymenty w domu

Dla odwiedzających wystawę przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Okazuje się, że można samodzielnie eksperymentować używając tego, co ma się pod ręką. Nawet za pomocą opakowania zwykłych landrynek można stworzyć pomoc, która zobrazuje Twierdzenie Pitagorasa.

Inicjatorem wizyty Naukobusa  i Planetobusa  w  Wielkopolsce jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu  - Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik w zakresie programu KMO.
 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama