Świerk pospolity – podstawowe informacje na temat gatunku
Świerk pospolity jest rośliną należącą do rodziny zwanej sosnowatymi. Drzewo to jest całkiem duże, gdyż zdarza się, że dorasta nawet do 50 m wysokości, a średnica jego pnia ma około 1,5 do 2 metrów. Roślina ta posiada łuskowatą korę. Pędy świerku pospolitego mają charakterystyczną brązową barwę, a także czasem są lekko owłosione. Gałęzie drzewa pokrywają igły, które mają długość mniej więcej od 1 do 3,5 centymetra. Są one kłujące oraz utrzymują się w kolorze ciemnej zieleni. Owocem tego drzewa są szyszki - są one całkiem duże, gdyż mierzą sobie one od 10, do nawet 20 centymetrów. Ich ustawienie na drzewie jest dość pospolite, gdyż są one zwisające.
Świerk pospolity jest drzewem charakterystycznym dla obszaru Europy środkowej oraz północnej. Istotnym szczegółem jest fakt, iż drzewo to jest naszym jedynym rodzimym gatunkiem świerku. W środowisku naturalnym, świerk spotkasz w górskich borach iglastych a także borach mieszanych.
Jeśli chodzi o nasadzenia pod starymi świerkami, to mogą być one nie małym wyzwaniem dla każdego ogrodnika. Jednak obecnie mamy dość sporo bardzo ładnych roślin, które sprawdzą się idealnie, jeśli chodzi o prawidłowy wzrost i rozwój w cieniu świerku.
Sadzenie oraz uprawa – jak wygląda to w przypadku świerków?
Jeśli chodzi o glebę, jakie potrzebuje świerk pospolity, to z całą pewnością w jego preferencjach znajdą się gleby świeże oraz te gliniasto-piaszczyste. Stanowisko, które zapewni mu prawidłowy wzrost i rozwój, powinno być chłodne, a powietrze nie za suche – im czystsze, tym lepiej. Drzewo to nie sprawdzi się w dużych miastach czy też w rejonach przemysłowych. Dlaczego? Roślina ta charakteryzuje się dużą wrażliwością na kurz oraz na zanieczyszczenia, jakie znajdują się w powietrzu. Dodatkowo, nie wyrośnie ona, jeśli zostanie posadzona na suchej oraz piaszczystej glebie.
Istotnym szczegółem jest fakt, iż świerk pospolity wyjątkowo dobrze znosi strzyżenie - Dzięki temu może on pełnić funkcję żywopłotu, który z całą pewnością stanowić będzie idealną barierę przed wiatrem, a także śniegiem.
Zanim jednak zabierzesz się za sadzenie świerka pospolitego, musisz odpowiednio przygotować miejsce, w którym go zasadzisz. Bardzo ważnym szczegółem jest fakt, iż rośliny iglaste, przede wszystkim te osiągające większe rozmiary, musimy sadzić z bryłą korzeniową. Bryła korzeniowa to ziemia, jaka znajduje się naokoło systemu korzeniowego drzewa. Dół, w którym chcemy zasadzić roślinę, powinien być mniej więcej dwa razy większy od bryły korzeniowej naszego drzewa. Po tym, jak już wykopiesz dół, musisz spulchnić jego dno - będzie to sprzyjało wzrostowi drzewa. Kiedy wykonasz już powyższe kroki, możesz ostrożnie i delikatnie włożyć korzenie świerku do wykopanego dołu, by następnie zasypać je ziemią. Następnie musisz dobrze udeptać ziemię, a później obficie podlać. Jeśli w ziemi powstanie ubytek po udeptaniu jej, to musisz go uzupełnić, tak, by był on równy z poziomem gruntu w twoim ogrodzie.
Świerk pospolity najlepiej jest sadzić na jesieni, gdyż to właśnie wtedy roślina przechodzi w stan spoczynku. Dobrym czasem jest też początek wiosny, czyli moment, w którym jeszcze się z niego nie wybudziła. Świerki sadzić możesz do chwili, w której wystąpią pierwsze jesienne przymrozki.
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku młodych roślin - są to najczęściej odmiany ogrodowe, które na samym początku uprawiane były w pojemnikach, w szkółce. Nie musisz się tu martwić o uszkodzenie korzeni, tak jak w przypadku sadzonek, jakie zostały wykopane z gruntu. Młode odmiany świerków ogrodowych bardzo łatwo się przyjmują, a sadzić je możesz od wiosny do jesieni, czyli cały okres wegetacyjny.
Świerk pospolity – odmiany ogrodowe – podsumowanie
Jeśli myślisz nad wyborem świerku do swojego ogrodu, to serdecznie polecamy ci zapoznać się z odmianami świerku pospolitego. Okazuje się, że są one o wiele odporniejsze na zanieczyszczenia powietrza, a także ich wymagania co do gleby są znacznie niższe - nadają się do sadzenia zarówno w działkowych ogrodach, jak i miastach. Ilość odmian świerku jest tak duża, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z nimi – znajdziecie je pod tym linkiem: https://poradnikogrodniczy.pl/swierk-pospolity-opis-odmiany-sadzenie-uprawa.php
Napisz komentarz
Komentarze