Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powietrzna pompa ciepła: Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Instalacja systemu pompy ciepła to doskonały sposób na zmniejszenie zużycia energii w domu, obniżenie kosztów ogrzewania i ochronę środowiska jednocześnie. Pompy ciepła to rodzaj zaawansowanego systemu ogrzewania domu, który może wydobyć użyteczne poziomy ciepła ze źródeł, które są zimne lub w inny sposób uznane za "nieużyteczne". Standardowa pompa ciepła pozyskuje użyteczne ciepło z atmosfery, zwykle poprzez pobieranie go z powietrza zewnętrznego. Jest to tak zwana powietrzna pompa ciepła (ASHP). Istnieją również gruntowe pompy ciepła, które czerpią ciepło z ziemi, wodne pompy ciepła, które wykorzystują jeziora lub stawy, oraz wersje wspomagane energią słoneczną, które wykorzystują światło słoneczne zamiast energii elektrycznej do zasilania urządzenia.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła dostępna na https://e-energia.pl/  to urządzenie, które może przenosić ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła wykorzystują energię mechaniczną (zazwyczaj elektryczną) do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Proces ten można odwrócić, dzięki czemu pompa ciepła może być również wykorzystywana jako klimatyzator.

Istnieją dwa główne typy pomp ciepła, z których każdy może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia: Pompy ciepła z powietrznym źródłem ciepła (ASHP) i pompy ciepła z gruntowym źródłem ciepła. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, natomiast gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z ziemi. Pompy ciepła są wykorzystywane w pewnym stopniu od końca lat 30. ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 70. stały się powszechnymi urządzeniami domowymi. Są one w stanie dostarczyć o wiele więcej ciepła niż piec elektryczny i o wiele bardziej efektywnie.

Dlaczego warto zainstalować powietrzną pompę ciepła?

Standardowa pompa ciepła wydobywa użyteczne ciepło z atmosfery, zwykle poprzez pobieranie go z powietrza zewnętrznego. Jest to znane jako powietrzna pompa ciepła (ASHP). Istnieją również gruntowe pompy ciepła, które czerpią ciepło z ziemi, wodne pompy ciepła, które wykorzystują jeziora lub stawy, oraz wersje wspomagane energią słoneczną, które wykorzystują światło słoneczne zamiast energii elektrycznej do zasilania urządzenia. Powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane do ogrzewania zarówno nowych, jak i istniejących domów. Mogą one zwiększyć poziom komfortu i zmniejszyć zużycie energii w następujący sposób:

- powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego. To ciepło jest następnie przekazywane do domu, gdzie może być wykorzystywane jako podstawowe źródło ogrzewania.

- są niezwykle energooszczędne - przekazują więcej ciepła na jednostkę energii elektrycznej niż jakikolwiek inny popularny system grzewczy.

- mogą być stosowane w każdym klimacie, nawet w bardzo zimnym.

- mogą również poprawić jakość powietrza w Twoim domu poprzez usunięcie alergenów i zapachów z powietrza.

- urządzenia ASHP nie powodują wzrostu poziomu wilgotności w domu - mogą nawet zmniejszyć poziom wilgotności latem.

- nie zanieczyszczają powietrza i nie wymagają wentylacji jak piece.

Instalacja powietrznej pompy ciepła

Instalacja ASHP jest dużą inwestycją i należy poświęcić czas na zbadanie opcji przed wyborem wykonawcy, najlepiej sprawdzając powietrzne pompy ciepła ranking. Istnieje wiele czynników do rozważenia przy instalacji ASHP, w tym wielkość domu, układ dachu, koszt systemu i jego efektywność energetyczna. Należy również zdecydować, czy chcemy zainstalować urządzenie wewnątrz czy na zewnątrz domu. Należy pamiętać, że proces instalacji może wymagać uzyskania pozwolenia - w niektórych obszarach jest to obowiązkowe. Twój wykonawca powinien być w stanie poinformować Cię o tym, co będzie potrzebne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama