Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zima w blokach. Będzie drożej, a może nawet i chłodniej

Cena ciepła systemowego wzrośnie od kilkudziesięciu do kilkuset procent- mówi w wywiadzie w radiu RMF Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Ostateczne podwyżki zależą m.in. od tego jakim węglem konkretna ciepłownia i spółdzielnia ogrzewa swoje bloki. Cena węgla krajowego wzrosła bowiem o 250 procent, ale importowanego aż o 600 procent.

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Jacek Szymczak opowiadał w RMF jak polskie ciepłownie, które ogrzewają spółdzielnie i blokowiska przygotowują się do zimy.  Zdaniem Szymczaka podwyżki opłat za ciepło systemowe w blokach są pewne, do ustalenia jest ich skala i to czy w ogóle będziemy mieć ciepło w swoich mieszkaniach.  Polskie ciepłownie w planach na zimę zakładają obniżenie temperatury, a nawet większe ograniczenia dla zakładów pracy czy hal, które nie muszą być mocno ogrzewane. 

O ile temperatura w sieci może być niższa, to będzie zależało od tego jakie warunki mamy na zewnątrz. Jedno jest pewne, będziemy robić wszystko żeby jakieś ciepło płynęło, ponieważ to jest kwestia bezpieczeństwa całej infrastruktury, i podstawowa sprawa, że to jest kwestia dostarczania ciepła, stąd też  w planach kryzysowych jest również hierarchia obniżania temperatury. I na pewno nie będziemy tego robić w stosunku do szpitali, żłobków czy budynków w których przebywają ludzie chorzy (…) Może się tak zdarzyć w niektórych miastach, że nasze grzejniki będą chłodniejsze i ta temperatura nie będzie 20 czy 22 stopnie, ale np. 18 stopni Celsjusza – mówi Jacek Szymczak,  prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Skala podwyżek opłat za ciepło zależy od kilku czynników: cen węgla i w ogóle od jego dostępności. W tej chwili polskie ciepłownie mają połowę rezerw węgla na zimę. Szymczak z Izby Gospodarczej mówi, że jego Izba Gospodarcza napisała list do premiera Morawieckiego z apelem o objęcie tzw. dodatkiem węglowym również  mieszkańców bloków. Oni nie kupują bezpośrednio opału na zimę, ale również poniosą wysokie koszty wzrostu cen paliw i opału. 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ANTY BANDERA 26.07.2022 16:24
No to kochani w imię poparcia upadliny będziemy w zimnie marznąć, chorować ale czego się nie robi dla tfu "braci". Tak, że płacąc 4 razy więcej za ogrzewanie będziemy siedzieć w zimnie a może nawet zamarzać na złość Putinowi. To jest psychoza.

obserwator 26.07.2022 08:31
A eksport węgla z Polski ma się świetnie - przypadek?

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama