Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po co robot w gimnazjum? ZDJĘCIA

Jest jednym z 32 gimnazjów w Polsce, które w swojej ofercie edukacyjnej ma zajęcia z mechatroniki. Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kaliszu uczą się nie tylko jak zbudować robota, ale i jak go zaprogramować, by robił to, co się mu każe. Choć brzmi to bardzo poważnie to sami gimnazjaliści zapewniają, że dla nich zajęcia są pasją i zabawą. Zabawą, która jednak zaowocowała ogólnopolskim sukcesem.  
Po co robot w gimnazjum? ZDJĘCIA

W Gimnazjum nr 1 na Majkowie mechatronika obecna jest od dwóch lat. W tym czasie uczniowie zainteresowani programowaniem, robotyką i inżynierią mieli możliwość poszerzania swojej wiedzy i zainteresowań. Według dyrektorki Elżbiety Kubiak wprowadzenie zajęć było jedną z najlepszych decyzji szkoły. - Jesteśmy szczęśliwi, że mamy taką ofertę edukacyjną dla naszych uczniów. Spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają możliwość skonstruowania robotów z bardzo maleńkich części, uczą się przy okazji programowania i elementów robotyki, czyli jest to naprawdę bardzo ciekawa, interesująca rzecz – mówi Elżbieta Kubiak.

Uczniowie Gimnajzum nr 1 mechatroniki uczą się od 2 lat


Zaangażowanie uczniów i nauczycieli zaowocowało już pierwszymi ogólnopolskimi sukcesami. Trzyosobowa grupa wzięła udział w Międzynarodowych Zawodach Sumo Challenge organizowanych na Politechnice Łódzkiej. - Całe zawody polegały na tym, żeby znaleźć misia w labiryncie i za pomocą robota przetransportować go na pole startowe. Udało nam się – relacjonuje Stanisław Piaskowski.


Uczniowie wykorzystali do tego własnoręcznie zbudowanego i zaprogramowanego robota. Dzięki tej wycieczce trzecioklasiści zobaczyli też, jak być może będzie wyglądać ich przyszłość. - Zwiedzaliśmy Politechnikę Łódzką, której studenci również brali udział w tych zawodach, prezentowali swoje roboty, tylko w innych konkurencjach. Widzieliśmy różne maszyny przemysłowe, na których studenci uczą się programowania – opowiadała Wioleta Borkowska, uczennica Gimnazjum nr 1 w Kaliszu. Czyli tego samego, czego uczą się kaliscy gimnazjaliści. Swoją przygodę z mechatroniką i robotyką pokazali także w specjalnym filmiku nagrodzonym przez twórców konkursu ,,Co robi robot w gimnazjum?’’. W nagrodę otrzymali robota, a dokładnie zestaw, który umożliwia jego zbudowanie. W środę, 18 marca wręczył go Grzegorz Troczyński (na zdj.), współorganizator konkursu.

Robota przekazał szkole w nagrodę Grzegorz Troczyński, współorganizator konkursu


- To, z czym mamy tutaj do czynienia to są tzw. szkolne zestawy m-system. Żeby zrobić robota są potrzebne z grubsza trzy elementy: elektronika, programowanie i elementy mechaniczne – to w sumie daje przepis na skutecznego robota edukacyjnego – wyjaśnia. Według Grzegorza Troczyńskiego mechatronika to niezwykła dziedzina nauki, która pozwala na doskonalenie wielu innych umiejętności. - Żeby skutecznie się nimi bawić trzeba używać różnych dziedzin wiedzy: matematyki, fizyki, informatyki. Zajęcia z mechatroniki integrują właśnie te elementy – dodaje.

Troje uczniów, którzy reprezentowali szkołę na ogólnopolskim konkursie


A dla uczniów są okazją do zabawy i spełniania swoich pasji, które w przyszłości mogą stać się podstawą zawodowego sukcesu. - Daje nam to dużo możliwości, mogę stworzyć coś, co później będę mógł reprezentować na całym świecie, dzięki czemu ludzie mnie zapamiętają na wiele lat wiele lat - w dobrym tego słowa znaczeniu – mówi Szymon Zieliński, uczeń Gimnazjum nr 1 w Kaliszu.


I tego życzymy młodym i zdolnym gimnazjalistom.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama