Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie płacił alimentów, ukrywał się w namiocie

52-latek wolał znosić niewygody wędrownego trybu życia, byle nie łożyć na utrzymanie własnego potomstwa. Wydano za nim list gończy. Zlokalizowano go w przyrzecznych zaroślach.

W kwietniu Prokuratura Rejonowa w Lesznie wydała list gończy za 52-letnim mieszkańcem Leszna. Mężczyzna był poszukiwany do tymczasowego aresztowania za niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego.

Policjanci kryminalni zajmujący się poszukiwaniami osób ustalili, że 52-latek może przebywać na terenie Wrocławia. 26 maja br. funkcjonariusze zatrzymali poszukiwanego, prowadzącego wędrowny tryb życia. Zastali go w namiocie w gęstych przyrzecznych zaroślach w rejonie rzeki Odry we Wrocławiu - przekazuje asp. szt. Monika Żymełka. 

Mężczyzna został zatrzymany i niebawem trafi do aresztu śledczego.

Uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów jest przestępstwem, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości wynosi równowartość co najmniej trzykrotności ustalonej kwoty alimentów albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.

Jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa niealimentacji? *

- kara grzywny (czyli obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz Skarbu Państwa)

- kara ograniczenia wolności (np. konieczność wykonywania pracy na rzecz jakiejś organizacji charytatywnej w określonej ilości godzin miesięcznie i przez określoną ilość miesięcy, potrącenie z wynagrodzenia za pracę w wysokości określonej procentowo)

lub

- kara pozbawienia wolności do jednego roku

Każda z wyżej opisanych kar, jeżeli zostanie wydany wyrok skazujący i zostanie wymierzona sprawcy, wraz z oznaczeniem wyroku jest wpisywana do karty karnej sprawcy (skazanego) i pozostaje tam na długo. To zaś stanowi dodatkową dolegliwość w przypadku, gdy taki sprawca przestępstwa nie alimentacji będzie poszukiwał nowej pracy, gdzie wymagana będzie np. niekaralność lub nieposzlakowana opinia i potencjalny pracodawca będzie wymagał przedłożenia tzw. informacji o niekaralności lub potocznie mówiąc: karty karnej.

W jakich sytuacjach grozi surowsza kara? *

Surowsza kara, albowiem jest to kara do dwóch lat pozbawienia wolności, grozi temu sprawcy, który poprzez niepłacenie alimentów doprowadził do niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrze życiowych np. dziecka – uprawnionego do alimentów.

*źródło: infor.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama