Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uprzejmie donoszę…

„Sąsiad ma zaledwie kilkaset złotych emerytury, a kupił już kilka samochodów, w tym ostatnio nawet mercedesa”. „Pan Tomasz K. pracuje na czarno. Czy ten pan rozlicza się z podatku?”. To tylko dwa przykłady donosów z 96, które otrzymał w minionym roku I Urząd Skarbowy w Kaliszu. 10% z nich okazało się prawdziwych.   
Uprzejmie donoszę…

Pocztówka od kaliszanki dla Skarbówki przy Wrocławskiej. Na odwrocie nie ma jednak pozdrowień z wakacji, a taka oto informacja:

Niektórzy donosy wysyłają na pocztówce


„Chcę powiadomić, że pan Tomasz K. zamieszkały w Kaliszu przy ul. (…) pracuje nielegalnie, to znaczy „na czarno” w zakładzie stolarskim w Kaliszu jako palacz. Czy ten pan rozlicza się z podatku?”

Okazało się, że pan Tomasz jest zatrudniony legalnie i są odprowadzane z tego tytułu podatki. Kolejny list zaczyna się tak:

 „Ja obywatel XY uprzejmie informuję, że mój sąsiad posiada nielegalną hurtownię towarów w swoim domu. Sprzedaje różne rzeczy, również alkohol pochodzący z nielegalnej wytwórni. Proceder ten jest już uprawiany od wielu lat. Dochód z emerytury tego sąsiada jest nieduży, bo wynosi zaledwie kilkaset złotych, tymczasem sąsiad kupił już kilka samochodów, ostatnio nawet mercedesa”.

Donosy pisane do kaliskiej Skarbówki trafiają do tego niebieskiego segregatora

70% donosów, które I Urzędu Skarbowego w Kaliszu otrzymał w 2014 roku było anonimowych. Przy reszcie zawiadomień widniało imię i nazwisko zgłaszającego. Czy prawdziwe? Tego urzędnicy już nie sprawdzają. Z treści donosu można jednak często wnioskować, kto jest jego autorem. - Spektrum jest naprawdę szerokie. Poczynając od sąsiadów, którzy donoszą jeden na drugiego, podejrzewając się o niecne zamiary, a kończąc na członkach najbliżej rodziny bądź rozwiedzionych małżonkach, którzy w jakiś sposób swoje sprawy prywatne próbują rozwiązać z pomocą organu państwowego – mówi Piotr Walencik, rzecznik prasowy I US w Kaliszu.

Autorzy listów to według Piotra Walencika osoby starsze. Korespondencja jest bowiem pisana odręcznie

Można też wysnuć przypuszczenie, że donosiciele to osoby starsze, bo wszystkie z 96 zgłoszeń to listy pisane tradycyjnie, odręcznie. Wszystkie takie zawiadomienia są przez urzędników dokładnie sprawdzane. Selekcja przeprowadzana jest już na samym początku. - Połowa donosów, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku nie dotyczyła kwestii podatkowych. Urzędnicy przekazują je do instytucji właściwych dla ich rozpatrzenia – wyjaśnia Piotr Walencik.

Jeżeli donos dotyczy kompetencji Skarbówki, wtedy urzędnicy korzystają ze swojej bazy informacji na miejscu. Już na tej podstawie mogą stwierdzić, czy doszło do nieprawidłowości. Wtedy przeprowadzają kontrolę podatkową i podejmują stosowną decyzję o ewentualnej karze.  

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama