Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdyby zawyły syreny. Co oznaczają i jak zareagować?

Co oznacza dźwięk syren alarmowych i jak na nie zareagować? Przy okazji obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zrobiło się głośno na temat syren, ale nie w takim kontekście w jakim powinno. System syren alarmowych w każdym mieście jest jednym z pierwszych elementów, które mają nas ostrzec przed zagrożeniem, dlatego warto wiedzieć, co oznacza konkretny dźwięk.

We wspólnej przestrzeni publicznej najczęściej możemy usłyszeć dźwięk syren strażackich. W ten sposób konkretna jednostka OSP informuje lokalną społeczność, ale również swoich druhów o zagrożeniu. 3 sygnały syreny strażackiej o długości kilkunastu sekund każdy oznacza gotowość bojową i taki alarm uruchamiany jest zazwyczaj przy lokalnym zdarzeniu, np. na wypadek pożaru. 

Czym innym jest dźwięk syren Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Specjalne głośniki rozmieszczone są w kilku miejscach w Kaliszu, tak by swoim zasięgiem obejmowały jak największy obszar miasta.  Syreny testowo uruchamiane są raz na kwartał, by sprawdzić ich stan techniczny.  Takie „próbne alarmy” poprzedzane są przez służby wojewody komunikatami w lokalnych mediach, by mieszkańcy wiedzieli, że to to tylko ćwiczenia.

 W przypadku realnego zagrożenia sygnał alarmowy będzie trwał trzy minuty, będzie to modulowany dźwięk syreny o wzrastającej i opadającej tonacji – ten sam dźwięk odwołuje alarm -  a po nim nastąpi komunikat słowny, poprzedzony trzykrotnym zawołaniem „uwaga”.  Dalej nastąpi konkretna informacja, która określi zagrożenie i da wskazówki jak się mamy zachować.  W przestrzeni publicznej może pojawiać się też żółty trójkąt, który jest  wizualnym sygnałem alarmowym. 

Co dalej? 

  • jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami,
  • sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie,
  • gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się,
  • nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań – czytamy na stronie internetowej MSWiA. 

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama