Naczepa kurtynowa
To naczepa ogólnego zastosowania. Dzięki niej można ładować towar górą, bokiem i tyłem. W naczepach tego typu towar można przewozić luzem, na paletach lub w tzw. big bagach. Istnieje kilka odmian tych naczep. Jej odmianą jest naczepa burtowa z plandeką (opcjonalnie bez). Wykorzystuje się ją np. do transportu materiałów budowlanych. Kolejną odmianą "kurtynówki" jest naczepa JUMBO, której zawieszenie jest obniżone, a jej zadaszenie podniesione. Dzięki temu można w niej przewozić towary o wysokości 3 m. Ostatnim wariantem tej naczepy jest odmiana "mulda", która służy do przewozu stali walcowanej.
Naczepa izoterma, zwana też furgonem
To naczepa wyposażona w warstwę specjalnej izolacji termicznej. Można w niej przewozić towary charakteryzujące się bardzo wysokim poziomem wrażliwości na oddziaływania zewnętrzne i pogodowe. Stosuje się ją również do transportu materiałów wyróżniających się dużą wartością.
Naczepa "chłodnia"
To izolowana termicznie konstrukcja, którą wykorzystuje się przede wszystkim do transportu ładunków, które łatwo się psują (np. żywności). Konstrukcje tego typu wyposażone są również w specjalny agregat chłodniczy i termostat, których zadaniem jest utrzymanie temperatury wewnątrz chłodni na stałym poziomie. Odmianą klasycznej chłodni jest jej piętrowy wariant, który najczęściej ma konstrukcję dwupoziomową.
Naczepa wywrotka
To naczepa zaprojektowana w konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Używa się jej m.in. do transportu materiałów o sypkiej strukturze. Opcjonalnie przewozi się nią również kawałki piasku, gruzu, węgla, zboża, a nawet ziemi.
Naczepa samowyładowcza
To dość specyficzna konstrukcja naczepy, w której najważniejszą role odgrywa specjalna, ruchoma podłoga. System ten jest napędzany hydraulicznie, dzięki czemu można ją szybko załadować lub rozładować i to nawet przy bardzo dużym obciążeniu roboczym. Naczepami samowyładowczymi przewozi się głównie płody rolne, złom lub torf.
Naczepy niskopodwoziowe
To konstrukcje, które zamiennie nazywa się platformami. Jest to specjalistyczny sprzęt przewozowy, który wykorzystuje się w trakcie transportu niektórych maszyn, a także urządzeń wyróżniających ponadnormatywnymi wymiarami. Z naczep tych korzysta się również w trakcie przewozu urządzeń o bardzo dużej masie.
Naczepy typu cysterna
Tego typu naczepy to tak naprawdę olbrzymie zbiorniki, wewnątrz których transportuje się różnego rodzaju materiały płynne lub też gazowe. Chemiczne cysterny wykorzystuje się głównie do przewozu chemicznych materiałów płynnych. W przypadku niektórych materiałów (np. asfaltu) zawarta w nich substancja charakteryzuje się podwyższoną temperaturą. Kolejną odmianą cystern są zbiorniki paliwowe, które - jak sama nazwa wskazuje - są wykorzystywane do przewozu paliwa płynnego. Tą samą rolę pełnią cysterny gazowe, tyle że w odniesieniu do paliw gazowych. Ostatnim rodzajem cystern są zbiorniki spożywcze, wewnątrz których można przewozić czekoladę, mleko, etanol itd.
Naczepa typu gruszka
To konstrukcja, wewnątrz której przewozi się głównie beton w formie ciekłej, niezwiązanej. W związku z tym, że ma on tendencję do wiązania, gruszka musi wykonywać stałe obroty o określonej prędkości. Dzięki temu jej zawartość pozostaje w formie ciekłej i to nawet przy bardzo długich, pokonywanych przez nią dystansach. Układ napędowy gruszki znajduje się zwykle w tylnej części naczepy.
Jak widać, różnorodność pojazdów pokonujących polskie drogi jest olbrzymia. I właśnie po tym widać, że polska spedycja drogowa wciąż się rozwija. Cóż, w końcu w Polsce przecinają się największe, europejskie szlaki handlowe zachód - wschód i północ - południe.
Napisz komentarz
Komentarze