Pierwszy dzwonek dla małych uchodźców z Ukrainy w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu zabrzmiał 14 marca. To właśnie w tej szkole uczniów ukraińskiego pochodzenia jest najwięcej.
,,18’’ to duża szkoła, jednak nie jedyna, w której otwarto klasy przygotowawcze. Kolejne to Szkoła Podstawowa nr 8 i nr 16 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szczypiornie. Uczniowie szkół ponadpodstawowych naukę kontynuują w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Wąskiej. Najmłodsze dzieci mają zapewnioną opiekę w Niepublicznym Przedszkolu "Pluszowy Miś" przy ul. Robotniczej oraz w Niepublicznym Przedszkolu ,,Jacek i Agatka" przy ul. Serbinowskiej. Zajęcia dla ukraińskich uczniów odbywają się też w Młodzieżowym Domu Kultury.
Ukraińcy mają lekcje z nauczycielami przedmiotowymi, ze wsparciem asystentów kulturowych, którzy znają język ukraiński, rosyjski i angielski. Docelowo w ,,18’’ miała się uczyć setka dzieci, jednak potrzeby są większe.
- Przyjęliśmy 125 dzieci na różnym poziomie wiekowym. Są dwa oddziały dla klas 1-3, dwa oddziały 4-6 i jeden 7-8. W każdym z nich jest 25 dzieci– mówiła Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu
Na początku dyrektor placówki przeprowadzał rozmowy z rodzicami dzieci, by dowiedzieć się w jakiej sytuacji znajdują się rodziny. Zazwyczaj były to matki z dziećmi. Do szkół zostali przyjmowani na podstawie, jeśli był, paszportu lub aktu urodzenia. Istotna była pieczęć i data, kiedy przekroczyli granicę i czy mają status uchodźcy.
W kaliskiej ,,18’’ już od kilku lat prowadzone są zajęcia dla uczniów cudzoziemskich. To sprawia, że dużo łatwiej pracuje im się w oddziałach przygotowawczych. Nauczyciel zajmuje się tylko grupą, którą ma do dyspozycji i nie musi rozdzielać czasu między uczniów, którzy realizują podstawę programową i tych, którzy dopiero oswajają się z językiem. W oddziale przygotowawczym nauka trwa tak długo, póki uczniowie nie będą w stanie znać na tyle języka, by uczyć się w polskiej klasie.
- Dla nas są to lekcje innowacyjne, bo po raz pierwszy w naszej szkole są oddziały przygotowawcze. Mogę powiedzieć, że pracuje się super. Mamy bardzo mądrych uczniów, chętnych do pracy, zaangażowanych. Prowadzę zajęcia z języka polskiego jako obcego i widzę tylko korzyści z takiej pracy. Jest poziom w miarę wyrównany, uczniowie są chętni do nauki i właściwie robimy wszystko po to, aby wszyscy mnie dobrze rozumieli – mówiła Joanna Frontczak, nauczycielka języka polskiego jako obcego
Zajęcia z języka polskiego polegają na ćwiczeniu różnych sprawności czyli uczą się słuchania, mówienia, czytania i pisania. Na lekcjach uczniowie poznają słownictwo, ale również polską kulturę. Obok nich są przedmioty ogólne, dzięki którym uchodźcy mają szansę wyrównać wiedzę. Dzięki asystentom bariera językowa nie była przeszkodą.
Szkoły mają również za zadanie sprawić, żeby uczniowie się zaaklimatyzowali. Stąd organizowane są zajęcia integracyjne i wycieczki z polskimi uczniami. Po prawie miesiącu nauki, dzieci czują się coraz bardziej swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie.
Uczniowie ukraińskiego pochodzenia napływają do Polski niemal codziennie. Aktualnie jest ich już około 140 tysięcy. Wydział Edukacji w Kaliszu w dalszym ciągu rozpoznaje potrzeby dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wciąż zgłaszają się kolejne osoby, zainteresowane nauką w kaliskich placówkach. Dlatego wraz ze wzrostem potrzeb otwierane będą kolejne oddziały dla nich w innych szkołach i przedszkolach.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze