Co wziąć pod uwagę, wybierając pokarm dla psa?
Wybierając pokarm dla psa, pod uwagę należy wziąć dwie kwestie: skład i jakość karmy oraz indywidualne potrzeby konkretnego zwierzaka. Ważny jest wiek psa, jego rasa, masa ciała, poziom aktywności, ogólny stan zdrowia, a także indywidualne preferencje i potrzeby, w tym na przykład ewentualne alergie pokarmowe.
Pod kątem jakości wybieranej karmy warto zwrócić uwagę na jej rodzaj, w tym to, czy jest to pokarm pełnowartościowy, czy uzupełniający oraz mokry, czy suchy. Niezwykle istotny jest także skład karmy i proporcje ważnych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, czy minerały.
Żywienie psa nie musi być różnorodne – czworonogi chętnie regularnie zjadają swoje ulubione posiłki. Ważne jednak, aby było zbilansowane, a podawana psu karma dostarczała wszystkich niezbędnych składników do organizmu, zapewniając mu prawidłowy wzrost i rozwój. Najczęściej zaleca się, żeby psia dieta składała się w połowie z karmy suchej i w połowie z pokarmu mokrego. Mokre jedzenie jest mniej kaloryczne, ale zwykle psy zjadają je chętniej, a za względu na konsystencję zaleca się je dla szczeniaków i starszych psów, które mają problemy z żuciem i gryzieniem. Sucha karma dla psa jest natomiast bardziej kaloryczna i pożywna.
Co nie powinno znaleźć się w jedzeniu dla psa?
Radzi się, aby unikać karm, w których znajduje się dużo zbóż, w szczególności bogatych w gluten, który jest składnikiem wywołującym częste alergie pokarmowe. Zboża są tak zwanym wypełniaczem mającym za zadanie sprawić, żeby karma była bardziej sycąca. Chociaż niewielkie ilości pszenicy nie powinny zaszkodzić psu, lepiej unikać karm, w których znajduje się cały zestaw zbożowych składników.
Planując żywienie psa, koniecznie należy pamiętać o tym, że zwierzęta te nie powinny jeść potraw przygotowywanych dla ludzi. Duża ilość przypraw bywa dla nich szkodliwa, podobnie jak wiele składników powszechnie obecnych w ludzkiej diecie. Uważać należy szczególnie na czekoladę, cebulę, czosnek, awokado, rodzynki oraz surowe mięso, które mogą zaszkodzić zwierzakowi.
Napisz komentarz
Komentarze