Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak prawidłowo przygotować wykop pod szambo

Wydawało by się że wykop pod szambo to nieskomplikowana sprawa, niestety okazuje się że wykop który został wykonany byle jak przyniesie właścicielowi zbiornika w nie długim czasie wiele stresów a i kosztów.

Dlaczego szamba pękają lub są nieszczelne

Uszkodzony, cieknący zbiornik najczęściej można wytłumaczyć w jeden sposób - "dziadowskie szamba mają" panuje również przekonanie że "najgorsze szamba to te z Radomia" dzieje się tak bo o czym nie wszyscy wiedzą prawie 90% krajowej produkcji to zbiorniki betonowe wykonane właśnie w Radomiu. Zbiornik betonowy to nie zbiornik plastikowy który jest na 100% szczelny chyba że pęknie, a pęknie jeśli zadziała na niego siła z zewnątrz. A czy zbiorników betonowy jest niezniszczalny? Odpowiedź brzmi nie, często duża waga zbiornika działa na jego samego w ten sam sposób co napór ziemi na cienki plastik do tego jeśli dojdą inne czynniki np. zapadające się dno, czy zasypywanie zbiornika nasiąkniętą gliną albo masą błotną. 

Podsypka z piasku i cementu na dnie wykopu pod szambo.

Dno wykopu to najbardziej istotna sprawa która wpłynie na szczelność zbiornika, załóżmy że macie akwarium i położycie go na równym podłożu, ale pod spód położycie malutki kamyk, akwarium pewnie przetrwa tą nierówność ponieważ jest lekkie. Ale co się stanie z akwarium jeśli nalejemy do niego 100litrów wody? Z pewnością pęknie, to samo stanie się ze zbiornikiem betonowym jeśli dno będzie nie równe i na środku będzie górka. Dociążony zbiornik nie wytrzyma naporu ziemi od spodu i zostanie wypchnięte dno. Dlatego na dnie wykopu powinna być zrobiona podsypka piaskowo-cementowa B7 lub po nowemu C7. Podsypka taka powinna być wypoziomowana i zagęszczona przy pomocy zagęszczarki, ubije to dno które nie przemieści się czy też nie rozpadnie pod naporem ciężkiego zbiornika.

Co jeśli nie uda się przygotować dna z powodu wód gruntowych

Nie zawsze się zdąży wrzucić do wykopu zagęszczarkę ponieważ wody gruntowe nachodzą zabierając ze sobą ściany wykopu, ten kto widział taki grunt wie że działająca zagęszczarka w jednym miejscu zagęszcza i ubija piach natomiast w drugim końcu grunt samoistnie się piętrzy. Dlatego w takim przypadku lepiej jeśli na dnie wykopu będzie dołek niż miała by być górka co by ze zbiornikiem nie zadziałało się to co pisałem wcześniej (przykład z kamykiem i akwarium). Ważnym aspektem jeśli chodzi o wykop jest to żeby nie zasypać zbiornika od razu, pokrywa przyklejana jest na zaprawę, również komin rewizyjny przyklejany jest zaprawą więc zasypując zbiornik zaraz po przyklejeniu płyty, możemy być pewni że płyta się gibnie, klej wyciśnie, komin przesunie i będzie nieszczelność, taka nieszczelność często nie jest naprawiana w ramach gwarancji producentów zbiorników, takie firmy mają zapisane w gwarancjach że by zbiornik był szczelny musi mieć przygotowaną prawidłową podbudowę, jest napisane też o zasypaniu zbiornika co najmniej na drugi dzień. Był to artykuł ekspercki, napisany przez przedstawiciela firmy produkującej zbiorniki betonowe: https://abcszamba.pl/szamba-betonowe/wielkopolskie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama