Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przebiega montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła pozwalają na tanie i ekologiczne ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Aby móc w stu procentach czerpać korzyści z tych nowoczesnych urządzeń, niezbędne jest fachowe wykonanie montażu. Pompy ciepła występują w wielu wariantach. Jednym z najpopularniejszych jest powietrzna pompa ciepła monoblok. To na niej przykładzie przedstawimy proces montażu i podłączenia urządzenia zgodnie z normami i dobrymi praktykami.
Jak przebiega montaż pompy ciepła?

Co na początek?

Dlaczego poprawnie wykonany montaż pompy ciepła jest tak ważny? W dużej mierze od niego zależy późniejsza sprawność i niezawodność urządzenia. Podstawą do wszelkich działań jest dobór odpowiedniego urządzenia. Kluczowym aspektem jest jego moc. W tej kwestii musimy się kierować zapotrzebowaniem energetycznym budynku. Wpływ na nią mają przede wszystkim: izolacyjność ścian, podłóg, dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rodzaj zastosowanej wentylacji. Moc powinna być dobrana dokładnie do naszych potrzeb. Niedoszacowanie lub dobór pompy o zbyt dużej mocy sprawią, że urządzenie nie będzie działać efektywnie, a sama inwestycja stanie się mniej rentowna.

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła monoblok, np. Shizen składa się z jednej jednostki. Jest to jednostka zewnętrzna. Musi ona być zamontowana na odpowiedniej wysokości, tj. przynajmniej 300 mm nad podłożem. Można do tego wykorzystać betonowy cokół bądź konstrukcję modułową. Nie powinno się montować pompy ciepła nad chodnikiem ze względu na spływający kondensat. Wybierając optymalną pozycję dla urządzenia, nie musimy się kierować kierunkami świata. Nie wpływa to na pracę pompy. Ważne jest za to, aby pompa ciepła była jak najbliżej pomieszczenia, w którym znajduje się aparatura hydrauliczna, taka jak rozdzielacze czy zbiornik ciepłej wody użytkowej. Podczas montażu pompy ciepła na konstrukcji wsporczej bądź betonowym fundamencie nie możemy zapomnieć o zastosowaniu odpowiednich podkładek izolacyjnych i wykonaniu odpływów.

Pod względem doboru odpowiedniej lokalizacji, pompy ciepła Shizen mają zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Dlaczego? Charakteryzują się cichą pracą. Są tylko nieznacznie głośniejsze niż komputer działający na wysokich obrotach. Oznacza to, że nie musimy się obawiać montażu w pobliżu pomieszczeń użytkowych. Dzięki temu możemy zamontować urządzenie nawet w pobliżu okien sypialni bądź salonu.

O czym warto pamiętać?

Pompy ciepła mają wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, iż cały układ chłodniczy pompy ciepła monoblok jest fabrycznie zamknięty w jednej jednostce (w przeciwieństwie do pomp ciepła split). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozszczelnienia, a instalator urządzenia grzewczego nie musi posiadać specjalnych uprawnień.

Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku braku dostaw prądu woda znajdująca się w zbiorniku zamarznie. Oczywiście stanie się tak wyłącznie wtedy, gdy temperatura powietrza znacznie się obniży. Dlatego istotne jest, aby zabezpieczyć cały system zewnętrzny.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest montaż zaworów antyzamrożeniowych na zewnątrz budynku, zaraz za wejściem i wyjściem z jednostki. Skutecznym sposobem jest również montaż zaworu zwrotnego na zasilaniu z jednostki zewnętrznej, który uniemożliwia cofnięcie się wody z układu CO domu do jednostki zewnętrznej. Możemy się również zdecydować na montaż rur preizolowanych lub samodzielnie wykonać izolację przewodów (np. za pomocą koców).

Takiej sytuacji możemy też zapobiec, decydując się na system podtrzymania energii w domu (np. UPS), który zasili pompę ciepła podczas przerw w dostawie prądu. Analogicznym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy, który stanowi zapasowe źródło energii elektrycznej.

Podsumowanie

Montaż pomp ciepła to prosty proces. Ważne jednak, urządzenie zamontował fachowiec z doświadczeniem, który nie tylko będzie znał obowiązujące normy, ale również podejdzie do tego w sposób praktyczny. Dzięki temu zminimalizujemy prawdopodobieństwo ewentualnych błędów.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama