Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak działają palarnie kawy?

Zdecydowana większość osób rozpoczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy, która przegania resztki snu i dodaje energii na kolejne godziny. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z czynników, które mają decydujący wpływ na jakość kawy.
Jak działają palarnie kawy?

Proces importu kawy

Lokalne palarnie kawy, nazywane też rzemieślniczymi, stają się coraz bardziej popularne. To dlatego, że stawiają przede wszystkim na jakość i nie importują kawy z przemysłowych plantacji, gdzie ziarna nie są segregowane. Właściciele palarni osobiście udają do wybranych małych plantacji rozrzuconych po całym świecie. Niektóre wybierają plantacje w Boliwii, inne w Kolumbii, Etiopii czy Brazylii, czy innych państw Ameryki Południowej, Azji oraz Afryki.

Na małych plantacjach owoce kakaowca zbierane są ręcznie i od razu selekcjonowane, ich stopień dojrzałości jest taki sam. Trzeba jednak pamiętać, że ten krzew jest wrażliwy na warunki pogodowe i ten sam może wydać owoce o różnym smaku i aromacie, w zależności od nasłonecznienia oraz nawodnienia. Z tego względu jakość owoców musi być sprawdzana po każdym zbiorze. Wizyty mają na celu nie tylko wybranie ziaren najwyższej jakości, ale także nawiązanie stałej i bezpośredniej współpracy z plantacjami. Dzięki temu palarnia kawy może ją importować bezpośrednio, z pominięciem wielu pośredników, co przekłada się na niższą cenę.

Jak wygląda proces palenia kawy?

Tajemnica dobrej kawy tkwi nie tylko w ziarnach najwyższej jakości, ale także w sposobie jej palenia. Jest to proces wymagający bardzo dużej dokładności temperatury i czasu palenia. Palenie kawy odbywa się w specjalnych piecach elektrycznych, a czas palenia trwa od kilku do kilkunastu minut. W zależności od zamierzonego efektu dobierana jest wysokość temperatury, czas palenia, prędkość obrotów bębna, przepływ powietrza. Od tego zależy kasowość kawy, poziom słodyczy oraz dodatkowe nuty smakowe i aromatyczne.

Kawa w palarniach wypalana jest na kolor brązowy, jasny lub ciemny. Dzięki temu zachowuje ona wszystkie swoje walory smakowe. Tylko w palarniach przemysłowych kawa palona jest na kolor czarny, w ten sposób ukrywane są ziarna niskiej jakości, niedojrzałe lub nawet spleśniałe. Tak palona kawa ma gorzki, a czasami nawet kwaśny smak. Po wypaleniu kawa pakowana jest w hermetycznie zamknięte torebki. Na każdej z nich umieszczana jest informacja z datą wypalenia, rodzajem kawy, krajem pochodzenia. Dzięki tym informacjom klient ma możliwość wybrania kawy o ulubionym smaku i aromacie.

Dystrybucja do sklepów z kawą i kawiarni

Przy każdej palarni kawy znajduje się sklep z kawą. Każdy klient może wybrać spośród różnych gatunków, ale także zakupić różne akcesoria służące do parzenia kawy, może także liczyć na profesjonalne doradztwo. Kawa w palarniach regionalnych zawsze parzona jest na bieżąco w partiach kilkukilogramowych, dzięki temu zawsze jest świeża. Swoje właściwe walory uzyskuje po 1-2 dniach od wypalenia, To wystarczający czas, by zamówiona kawa dotarła do klienta indywidualnego i specjalistycznych sklepów z kawą.

Najwyższą jakość kawa osiąga po 7-14 dniach od daty palenia. To właśnie wtedy serwują ją kawiarnie, które są największymi odbiorcami kawy z lokalnych palarni. Doskonałej jakości kawa pozwala im na budowanie nie tylko stałej grupy wiernych klientów, ale także na pozyskiwanie nowych.

Palarnie rzemieślnicze to nie tylko biznes, to przede wszystkim pasja właścicieli i pracowników, którzy miłość do kawy łączą z pracą. O kawie wiedzą wszystko lub prawie wszystko. Ciągle poszerzają swoją wiedzę i eksperymentują ze smakami, by osiągnąć najlepsze efekty. Wokół swojej palarni budują społeczność, z którą dzielą się wiedzą oraz doświadczeniem, organizują pokazy i warsztaty. Wszystko to służy podniesieniu kultury picia kawy w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama