Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wylogowani międzynarodowo. Leśny obóz w trzech językach

Przygoda, wyzwanie, nauka – kolejny obóz Wylogowani. Poznaj swoją naturę przybrał międzynarodową formę. We wczorajszym obozie udział wzięła młodzież z Polski, Ukrainy i z Kanady. Prawa natury są ponadnarodowe, więc bariera językowa nie była tutaj żadnych problemem. Wszyscy musieli się dogadać, a zadania, które musieli pokonać obozowicze wymusiły na nich szybkie znalezienie wspólnego języka.
Wylogowani międzynarodowo. Leśny obóz w trzech językach

Poznaj naturę – dosłownie, naturę polskiej przyrody, ale, co ważniejsze, własną naturę. Bo nigdzie indziej lepiej jej nie poznasz niż na łonie przyrody, doświadczając pełnej emocji przygody. Tu możesz się sprawdzić. Jak reagujesz na stres? Czy umiesz improwizować? Czy dogadujesz się z innymi? Tak w skrócie można opisać obozy Wylogowani. Poznaj swoją naturę.

A na wczorajszym obozie to dogadywanie się z innymi nabrało międzynarodowego wymiaru. W lesie współpracować ze sobą musiała młodzież z Polski, Ukrainy i Kanady. Byli tam Ukraińcy, którzy od kilku lat mieszkają w Kaliszu, ale i ci, którzy tydzień temu uciekli przed dramatem wojny. W lesie „Wylogowanych” znaleźli  chwilę spokoju, oderwania od codzienności, pełnej zdrowej rywalizacji przyrody. 

-  Na naszych oczach zmienia się nasza społeczność, mamy wśród nas coraz więcej Ukraińców, więc i w naszym lesie zrobiło się międzynarodowo. Prawa natury są ponadnarodowe, więc grupa dobrze tu się integruje i miło słuchać jak sytuacja wymusza na nich naturalną naukę języka. Muszą się jakoś dogadywać, wymieniają między sobą potrzebne zwroty z polskiego na ukraiński, potem na angielski, bo dwie dziewczyny pochodzą z Kanady. To działa. Tu narodowość nie ma znaczenia. – mówi Marcin Spętany, prowadzący obóz „Wylogowani”.

W trakcie obozu uczestnicy uczą się podstaw sztuki przetrwania w lesie, w grupach rywalizują ze sobą m.in. pokonując tor przeszkód, wspólnie spędzają czas przy ognisku i mają wpływ na rozwój tego miejsca. Sadzą m.in. drzewa w ogrodzie eksperymentalnym. Drzewa symbolizują ich związek z tym miejscem, z naturą i z Polską. 

Obozy, wyżywienie, nagrody i transport są bezpłatne. Rodzice obozowiczów mogą dokonywać dobrowolnych wpłat na rzecz organizacji obozów dla kolejnych grup. W organizacji pomagają prywatne firmy. Ten wczorajszy udało się zorganizować dzięki współpracy Fundacji Reakcja z salonem Toyota Mikołajczak, producentem narzędzi do pielęgnacji ogrodów Stiga, barem Głodny Polak i Piekarnią Mąka, Woda, Sól.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama