Dlaczego i kiedy powstały pierwsze kreatory stron www?
Znajomość kodu HTML zarezerwowana jest dla stosunkowo niewielkiej grupy ludzi. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że aby posiąść tę wiedzę trzeba poświęcić sporo czasu i wysiłku, ale również z uwagi na fakt, że zgłębienie tajników HTML tylko po to, żeby stworzyć jedną czy dwie strony rocznie to trud nieadekwatny do rezultatów.
Do końca lat 90 ubiegłego wieku oraz w początkach obecnego stulecia, znajomość HTML była niezbędna przy projektowaniu witryn. Potrzeba rynku sprawiła jednak, że w pierwszych latach nowego millenium powstało ciekawe narzędzie – kreator stron www. Początkowo kreatory były programami przeznaczonymi do zainstalowania na dysku. Umożliwiały tworzenie serwisów bez znajomości kodowania, ale dawały dość prymitywne rezultaty. Strony powstające przy ich użyciu nie tylko pozostawiały wiele do życzenia pod względem estetycznym, ale posiadały też sporo zbytecznego kodu, który w połączeniu z powolnym internetem powodował słabe działanie witryn. Dla porównania, strony wykonane przez profesjonalistów radziły sobie w sieciowej rzeczywistości bardzo dobrze.
Przełom nastąpił około roku 2013 – od tego czasu kreatory dostępne są z poziomu www, nie trzeba już ich instalować na dysku. Ponieważ zainteresowanie tymi narzędziami było i jest bardzo duże, ich twórcy stale je doskonalą. W ten sposób z jednej strony stosowanie kreatorów staje się coraz łatwiejsze, a z drugiej daje możliwość korzystania z coraz bardziej zaawansowanych funkcji i rozwiązań.
Co powinien dać użytkownikowi dobry kreator?
Jak wybrać kreator stron? Jakimi kryteriami kierować się poszukując odpowiedniego rozwiązania i co oferują dzisiejsze kreatory www? Narzędzie do tworzenia stron, które cieszy się dobrą opinią użytkowników, musi spełniać kilka podstawowych oczekiwań. Do najważniejszych należą:
- zapewnienie responsywności strony, czyli automatycznego dopasowania do formatu wyświetlacza (monitora komputera PC, telewizora, smartfona, laptopa czy tabletu);
- możliwość połączenia witryny z profilem użytkownika w popularnych mediach społecznościowych;
- możliwość prowadzenia bloga, który jest istotny nie tylko dla blogerów, ale także służy do pozycjonowania strony;
- łatwa edycja zdjęć zamieszczanych na stronie;
- możliwość dokonania samodzielnych zmian w kodzie HTML;
- duży wybór szablonów, bogata kolorystyka witryny;
- możliwość zastosowania gotowych elementów – przycisków, formularzy, galerii zdjęć itp.
Ciekawą odmianą kreatora, która cieszy się obecnie największym zainteresowaniem użytkowników, jest kreator modułowy. Z jego pomocą stronę składa się z gotowych elementów pobieranych z istniejącej i udostępnianej przez właściciela narzędzia bazy. Układanie layoutu odbywa się zwykle metodą „przeciągnij i upuść”. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo łatwą zmianę układu. Poszczególne jego składowe, czyli moduły tekstowe i graficzne, nagłówki, przyciski, formularze po prostu przesuwa się, dodaje i usuwa jednym kliknięciem, aż do uzyskania zadowalających rezultatów.
Dobry kreator stron www – czy musi być drogi?
Istotną kwestią dla każdego, kto chce stworzyć stronę przy użyciu kreatora, jest jego cena. Warto wiedzieć, że znani na rynku dostawcy usług internetowych zwykle oferują klientom dwa, trzy plany cenowe do wyboru. Oczywiście każdemu z nich odpowiada pewien zakres usług.
Najtańsza opcja, przydatna użytkownikom tworzącym proste strony i wizytówki firm nie będzie posiadać np. dodatków e-commerce, które zresztą zwykle w przypadku takich serwisów nie są potrzebne. Z kolei e-sklepy skorzystają zapewne z zaawansowanego planu, który uwzględnia nie tylko możliwość postawienia sklepu internetowego, ale także wspomniane dodatki e-commerce (np. Kup Teraz oraz płatność PayU), czy możliwość dodawania plików przechowywanych w chmurze.
Napisz komentarz
Komentarze