Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W końcu na żywo! Młodzież z wymiany przyjechała do Kalisza

Kształtowanie w młodzieży proekologiczne wychowanie, poprawa języka angielskiego i poznanie innych kultur. To główne cele trwającego od 2020 roku programu Erasmus+ i projektu "We CAN - Climate Action Now", który realizuje Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu wraz z młodzieżą z Chorwacji, Francji, Finlandii, Hiszpanii oraz Portugalii. W poniedziałek 30-osobowa grupa dotarła do Kalisza.
W końcu na żywo! Młodzież z wymiany przyjechała do Kalisza

Autor: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta

Pandemia pokrzyżowała plany, a dotychczasowe działania podejmowane w projekcie odbywały się jedynie online. Teraz młodzież w końcu mogła spotkać się ze swoimi rówieśnikami na żywo i przez najbliższy tydzień będą współpracować w tworzeniu projektu. To pierwsza interakcja z uczniami z wymiany. W poniedziałek przybyli do Kalisza i spotkali się z prezydentem Krystianem Kinastowskim. 

- Witam serdecznie w Kaliszu. Zachęcam do zapoznania się z historią naszego miasta, jego kulturą i środowiskiem. Życzę powodzenia w realizacji projektu oraz udanego pobytu w Kaliszu - powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza. 

Głównym celem trwającego od 2020 roku projektu jest edukacja w zakresie fauny i flory krajów partnerskich, zmian klimatycznych na świecie, alternatywnych sposobów pozyskiwania energii, zwiększenia świadomości ekologicznej oraz kształcenia umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami. 

- W Kaliszu odwiedzimy jedną z firm, która zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami pozyskiwania energii słonecznej. Przez kolejne dni będziemy również w Centrum Nauki Kopernik we Warszawie, a także weźmiemy udział w grach edukacyjnych "Gołuchowskie Questy" i "Geocaching". W maju mamy zaplanowany wyjazd do Finlandii - mówił Paweł Zawadzki, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu oraz główny koordynator projektu.

W projekcie bierze udział 30 osób zza granicy. Jest to młodzież ze szkół podstawowych od 13 do 15 roku życia. Jest to młodzież z Chorwacji, Francji, Finlandii, Hiszpanii oraz Portugalii. Teraz będą poznawać polski system edukacji, kulturę, faunę i florę, zwyczaje oraz tradycje.

- Trudno mi coś o tej młodzieży na razie powiedzieć, ponieważ jest to pierwsza wymiana z nimi. Wcześniej byliśmy w Portugalii na Azorach, mieliśmy współpracę typowo nauczycielską. Ale tak jak znam moją młodzież, sądzę że będą to osoby zaangażowane, zorganizowane, przede wszystkim takie, którym zależy na środowisku – mówił Paweł Zawadzki 

Projekt będzie trwał do 2023 roku, bo został przedłużony w wyniku pandemii. Kaliska młodzież nie kryła zachwytu, że realizacja projektu odbywać się będzie w kontakcie. 

- Bardzo fajnie, to takie nasze pierwsze spotkanie. Wszyscy są dla nas mili, świetnie się z nimi dogadujemy, myślę że jak my wyjedziemy to też tak będzie. Ten język angielski sobie poprawiamy ciągle i poznajemy inne kultury.

- Myśleliśmy na początku, że będzie nieswojo, a gadamy sobie ciągle jakbyśmy się normalnie znali od dzieciństwa 

- Dotychczas mieliśmy tylko spotkania online. Także bardzo się cieszę, że w końcu możemy się spotkać. A jeszcze bardziej, że w maju my także wyjedziemy 

- Jesteśmy w tym projekcie już 2 lata i jak były te spotkania online to niby fajnie było, że można było się zobaczyć przynajmniej przez kamerki, ale wiadomo, że to nigdy nie będzie tak samo jak jest teraz w realu. Faktycznie się widzimy, spędzamy cały czas, rozmawiamy - mówiła młodzież ze szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu

Dzieci na czas przyjazdu do Polski mieszkają u rodzin uczniów. Dzięki temu możliwa jest nauka języka angielskiego, ale także poznanie kultury innych krajów. Nauczyciele natomiast zakwaterowani są w hotelach. W maju planowana jest wizyta w Finlandii w miejscowości Hyvinkää, w październiku we Francji w Albertville, a w okresie zimowym Zagrzeb w Chorwacji. Ostatnią mobilnością będzie szkoła na Teneryfie. 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

piotr 08.03.2022 19:20
Erasmus w Kaliszu? to kaliska porodówka będzie miała niedługo ręce pełne roboty;D

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama