Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podsłuch w telefonie — jak działa i czy jest legalny?

Istnieje co najmniej kilak powodów, dla którego korzysta się z podsłuchu w telefonie komórkowym. W ten sposób rodzice mogą na przykład skontrolować swoje dziecko, jeżeli mają podejrzenie, że wpadło w złe towarzystwo i przeprowadzać podsłuchiwanie rozmów. Bardzo często z podsłuchiwania rozmów telefonicznych korzystają detektywi. Nie brakuje jednak innych przypadków wykorzystania takiego rozwiązania. Jak założyć podsłuch i czy jest to legalne?

Jak założyć podsłuch w telefonie?

Założenie podsłuchu może przebiegać na wiele sposobów. Możliwe jest to na przykład poprzez podsłuch GSM. Taki rodzaj inwigilacji wykorzystuje stację bazową, która jest fałszywa i podłączana jest do telefonu. Stacja ta pozwala na podsłuchiwanie rozmów danej osoby. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo drogie, dlatego wykorzystywane jest głównie przez służby. Detektywi oraz osoby prywatne o wiele częściej wybierają oprogramowanie przeznaczone np. na telefony z systemem android.

Aplikacja do podsłuchu na telefon 

Specjalna aplikacja instalowana jest na telefonie komórkowym ofiary, aby przekazywać wszelkie informacje zgromadzone na telefonie. Może nie tylko słyszeć wszystkie prowadzone rozmowy, ale także przechwytywać wiadomości SMS oraz jak przebiega przeglądanie internetu. Warto wspomnieć, że użytkownik telefonu kompletnie nie ma pojęcia o zainstalowanej aplikacji, gdyż jest to rozwiązanie praktycznie niewykrywalne.

Zainfekowanie smartfona taką aplikacją jest dość prostym zadaniem. Można wysłać specjalny link lub załącznik przez SMS, lub na podany adres e mail. Po jego otwarciu aplikacja instaluje się w tle. Jej zaletą jest to, że ofiara nie jest świadoma, że program jest uruchomiony cały czas w tle. Często instalowana jest pod niepozorną, niebudzącą wątpliwości ikoną.

Czy podsłuch w telefonie jest legalny?

Wchodząc do świata podsłuchów, musimy wiedzieć, czy podsłuch na telefon jest legalny. Otóż montaż podsłuchów reguluje ściśle art. 267 par. 3 Kodeksu Karnego. Jest tam widoczna informacja, że kto w celu uzyskania informacji, do których uprawniony nie jest, zakłada urządzenia podsłuchowe lub oprogramowania podlega karze więzienia do dwóch lat. Aplikację szpiegującą możemy założyć więc jako osoby prywatne w swoim telefonie, aby nagrywać np. ważne rozmowy lub jako rozszerzona kontrola rodzicielska w sytuacji, gdy mamy podejrzenia, że dziecko sprowadzane jest na złą drogę lub grozi mu niebezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej na: podsluchy24.pl.

Prawo przewiduje także legalne kontrolowanie niektórych rozmów, w celu zapobiegania przestępstw lub aby zdobyć ważny dowód w sprawie. Można wtedy zadziałać na własną rękę lub skorzystać z pomocy specjalisty. Uprawnionymi do wykorzystania podsłuchów są oczywiście także organy ścigania na polecenie oraz po wyraźnej zgodzie prokuratora.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama