Co to jest SEO i jak działa GOOGLE
SEO (ang. Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej zwany potocznie pozycjonowaniem. Słowo pozycjonowanie działa na wyobraźnię: chodzi przecież o to, żeby nasza strona znalazła się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.
SEO to po prostu dążenie do stanu, aby Google zaufało Twojej stronie i prezentowało ją Twoim potencjalnym klientom możliwie wysoko w ICH wynikach wyszukiwania. Ale Google musi mieć przesłanki, na których oprze swoje zaufanie. Te przesłanki to nic innego, jak określone warunki, które spełnia Twoja strona.
Musisz zdawać sobie sprawę, że choć osławiony algorytm Google jest bardzo skomplikowany i często ulega zmianom (mawiają, że macza w tym palce sztuczna inteligencja...), zasadę działania tej wyszukiwarki można sprowadzić do jednego prostego zdania: Google odpowiada na pytania swoich użytkowników. Istotą działań optymalizacyjnych jest przekonanie Google do pokazania Twojej strony www jako odpowiedzi na pytanie Twojego potencjalnego klienta. To właśnie SEO — odpowiednie przygotowanie i promowanie treści strony - może sprawić, że Google uzna ją za wartościową i zaprezentuje na przykład na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. I biznes rusza z kopyta...
Zasadnicze pytanie brzmi zatem: jak możliwie najlepiej ułatwić poznanie naszego serwisu robotom indeksującym?
Czy zawsze warto inwestować w SEO?
Już wiesz, że SEO jest ważne, wiesz jakie są jego cele. Zanim odpowiemy na pytanie jak możliwie najlepiej ułatwić poznanie naszego serwisu robotom indeksującym, zadajmy sobie jeszcze jedno: czy zawsze warto inwestować w SEO?
Istnieje bardzo wąska grupa biznesów, które nie powinny w ogóle myśleć nad optymalizacją pod wyszukiwarki. To biznesy krótkoterminowe, obliczone na zaprezentowanie czegoś w sieci w terminie od.. do... (np. strona developerska działająca tylko do momentu wyprzedania mieszkań), często także biznesy określane mianem niszowych, czyli kierowane do bardzo wąskiego grona odbiorców. W tym drugim przypadku zalecamy jednak ostrożność i konsultację ze specjalistą SEO, bo może zdarzyć się, że inwestycja w SEO będzie zasadna.
W pozostałych przypadkach, bez względu na to, czy nasz biznes to sklep internetowy, czy sprzedaż usług edukacyjnych, pozycjonowanie jest konieczne.
Jak możliwie najlepiej ułatwić poznanie naszego serwisu robotom indeksującym
Kluczowe są dwie kwestie:
- zoptymalizować stronę pod kątem technicznym - niedociągnięcia na tym polu mogą zablokować dalsze działania SEO
- zoptymalizować treści odpowiadające za to, na jakie frazy Twoja strona pojawi się w Google - brak treści oznacza brak widoczności
Brak optymalizacji strony www pod kątem technicznym może zablokować dalsze działania SEO, ale - uwaga! - sama lista błędów technicznych wykrytych na Twojej stronie www nie może być nazwana audytem SEO, a naprawa tych błędów bez zoptymalizowania treści nie poskutkuje zwiększeniem widoczności strony. Obydwa powyższe warunki muszą być spełnione równocześnie.
Optymalizacja SEO wymaga od Ciebie nieco wyobraźni. Musisz zwizualizować ją sobie jako zaplanowanie, zaprojektowanie i, ostatecznie, wybudowanie drogi, którą szedł będzie Twój potencjalny klient od chwili, gdy wpisze słowo kluczowe do wyszukiwarki, do momentu wykonania pożądanej akcji (np. zakupu produktu czy usługi) na Twojej stronie. Proces powstania takiej drogi do pozyskania klienta najeżony jest pułapkami, które staramy się omijać wdrażając audyt SEO, a potem konkretne działania optymalizacyjne.
Aby roboty indeksujące Google zaufały Twojej stronie www i podczas wpisywania frazy przez potencjalnego klienta skierowały go właśnie do Twojego sklepu, muszą być spełnione następujące warunki:
- Twoja strona musi się w ogóle wyświetlać na tę frazę.
- Pozycja tej frazy powinna być w miarę wysoka.
- Treść wyniku wyszukiwania powinna zachęcać do kliknięcia w wynik wyszukiwania.
- Wynik wyszukiwania powinien kierować do odpowiedniej strony docelowej.
- Strona docelowa powinna być zoptymalizowana pod kątem Twoich celów biznesowych - tak się stanie, gdy wdrożone zostanie SEO, czyli optymalizacji strony internetowej zwana potocznie pozycjonowaniem.
Podsumowanie
Roboty Google nieustannie skanują strony w poszukiwaniu informacji, które mogą się kiedyś przydać do wyświetlenia pytającym. Ale żeby Twoja strona pojawiała się w Google muszą być spełnione 3 warunki:
- Google musi wiedzieć o tym, że Twoja strona w ogóle istnieje.
- Google musi też mieć możliwość zeskanowania wszystkich podstron.
- Google musi mieć zaufanie do Twojej firmy.
Podejmując działania optymalizacyjne, czyli wdrażając SEO (ang. Search Engine Optimization), bądź, jak wolisz, pozycjonując swoją stronę www, dajesz sobie szansę na płynny rozwój wymarzonego biznesu w sieci.
W przygotowaniu tekstu pomógł specjalista ds. SEO, Maciej Cherubin z OCTAMEDIA. Więcej o SEO przeczytasz pod tym adresem: https://octamedia.pl/blog/co-powinienes-wiedziec-o-seo/
Napisz komentarz
Komentarze