Alimenty na dziecko pełnoletnie
Jak już wspomniano, utrzymywanie dziecka przez oboje rodziców jest ich solidarnym obowiązkiem. Podobnie jak wychowywanie go, wspieranie i dbanie o jego rozwój. Dostarczenie środków finansowych jednak kiedyś się kończy. Datą taką jest termin, gdy dziecko zaczyna się utrzymywać samodzielnie – lub ma taką możliwość. Bywa tak często w sytuacji, gdy osiąga ono pełnoletniość i kończy szkołę średnią. Jeżeli decyduje się na dalszą naukę, czyli studia, ma do wyboru tryb dzienny i zaoczny. Decyzja o pójściu na kierunek zaoczny także może wiązać się z szansą na znalezienie pracy zarobkowej(zobacz też: https://www.rozwodowy.pl/czy-placic-alimenty-na-corke-ktore-idzie-na-studia-zaoczne,908,p.html).
Na mocy § 3 art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Jak więc widać, konieczne są starania córki lub syna o własne dochody. Ponadto jeżeli rodzic alimentujący sam ma jakieś problemy finansowe, mogą one być kolejnym argumentem w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Żeby jednak do tego doszło, trzeba złożyć odpowiedni pozew do sądu.
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec studiującego dziecka
Na postawie cytowanego przepisu z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic ma prawo starać się o uchylenie alimentacji wobec studiującego dziecka(zobacz: https://www.rozwodowy.pl/uchylenie_alimentow_na_pelnoletnie_dziecko,245,p.html). Dotyczy to zwłaszcza kontynuowania nauki w trybie zdalnym. Z nią bowiem podjęcie pracy zarobkowej niespecjalnie koliduje, jest całkiem możliwe i częste w praktyce. Tym bardziej, że dorosłe dziecko powinno wykazywać się inicjatywą, dążyć do zdobycia samodzielności w utrzymywaniu się, na rodzica licząc dopiero w drugiej kolejności.
Uchylenie obowiązku wpłacania świadczeń alimentacyjnych zawsze jednak odbywa się za pośrednictwem sądu. Rodzic nie może – nawet w zupełnie jednoznacznych sytuacjach – samodzielnie i samowolnie zaprzestać wnoszenia alimentów. Trzeba sprawę przeprowadzić formalnie i prawidłowo. Pierwszym krokiem jest wniesienie pozwu do sądu rodzinnego.
Sprawa sądowa o uchylenie alimentów
W pozwie rodzic zobowiązany do alimentów powinien opisać sytuację rodzinną. Ważna jest informacja o trybie studiów zaocznych uprawnionego do świadczeń syna lub córki, a także o jego/jej sytuacji finansowej, zwłaszcza jeśli pracuje (choćby dorywczo, na zlecenie lub w ramach umowy o dzieło). Dodatkowo warto zawrzeć informacje o warunkach finansowych rodzica, tym bardziej, jeśli po tylu latach alimentowania trudno mu nadal ponosić ten koszt.
Niektóre pełnoletnie dzieci uprawnione do alimentów niestety tworzą fikcję, że kontynuują naukę, by w ten sposób niejako wyłudzić dalsze świadczenie. Warto, by rodzic zbadał takie okoliczności oraz np. dodatkowo przeszukał konta w portalach społecznościowych dziecka. Informacje tam zawarte (np. o wczasach za granicą, dodatkowym zarobku itd.) mogą być także istotne w sprawie o uchylenie alimentów.
Więcej informacji na https://www.rozwodowy.pl/
Napisz komentarz
Komentarze