Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Płacenie alimentów na dziecko które poszło na studia zaoczne

Alimenty to świadczenia płacone regularnie przez rodzica, który nie zajmuje się na co dzień opieką i wychowaniem swojego dziecka. Świadczenie to staje się konieczne w przypadku, gdy rodzice dziecka się rozstają. Stanowi ono nieraz niemałe obciążenie dla drugiego rodzica – niestety nie da się go uniknąć. Obowiązek utrzymywania dziecka spoczywa bowiem na obojgu rodzicach. Trwa on do momentu usamodzielnienia się dziecka rozumianego przede wszystkim jako możliwość utrzymania się. Gdy dziecko idzie na studia zaoczne, w niektórych sytuacjach można już mówić o takim usamodzielnieniu. Wówczas możliwe jest uchylenie alimentów.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Jak już wspomniano, utrzymywanie dziecka przez oboje rodziców jest ich solidarnym obowiązkiem. Podobnie jak wychowywanie go, wspieranie i dbanie o jego rozwój. Dostarczenie środków finansowych jednak kiedyś się kończy. Datą taką jest termin, gdy dziecko zaczyna się utrzymywać samodzielnie – lub ma taką możliwość. Bywa tak często w sytuacji, gdy osiąga ono pełnoletniość i kończy szkołę średnią. Jeżeli decyduje się na dalszą naukę, czyli studia, ma do wyboru tryb dzienny i zaoczny. Decyzja o pójściu na kierunek zaoczny także może wiązać się z szansą na znalezienie pracy zarobkowej(zobacz też: https://www.rozwodowy.pl/czy-placic-alimenty-na-corke-ktore-idzie-na-studia-zaoczne,908,p.html).
Na mocy § 3 art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Jak więc widać, konieczne są starania córki lub syna o własne dochody. Ponadto jeżeli rodzic alimentujący sam ma jakieś problemy finansowe, mogą one być kolejnym argumentem w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Żeby jednak do tego doszło, trzeba złożyć odpowiedni pozew do sądu.

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec studiującego dziecka

Na postawie cytowanego przepisu z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic ma prawo starać się o uchylenie alimentacji wobec studiującego dziecka(zobacz: https://www.rozwodowy.pl/uchylenie_alimentow_na_pelnoletnie_dziecko,245,p.html). Dotyczy to zwłaszcza kontynuowania nauki w trybie zdalnym. Z nią bowiem podjęcie pracy zarobkowej niespecjalnie koliduje, jest całkiem możliwe i częste w praktyce. Tym bardziej, że dorosłe dziecko powinno wykazywać się inicjatywą, dążyć do zdobycia samodzielności w utrzymywaniu się, na rodzica licząc dopiero w drugiej kolejności.
Uchylenie obowiązku wpłacania świadczeń alimentacyjnych zawsze jednak odbywa się za pośrednictwem sądu. Rodzic nie może – nawet w zupełnie jednoznacznych sytuacjach – samodzielnie i samowolnie zaprzestać wnoszenia alimentów. Trzeba sprawę przeprowadzić formalnie i prawidłowo. Pierwszym krokiem jest wniesienie pozwu do sądu rodzinnego.

Sprawa sądowa o uchylenie alimentów

W pozwie rodzic zobowiązany do alimentów powinien opisać sytuację rodzinną. Ważna jest informacja o trybie studiów zaocznych uprawnionego do świadczeń syna lub córki, a także o jego/jej sytuacji finansowej, zwłaszcza jeśli pracuje (choćby dorywczo, na zlecenie lub w ramach umowy o dzieło). Dodatkowo warto zawrzeć informacje o warunkach finansowych rodzica, tym bardziej, jeśli po tylu latach alimentowania trudno mu nadal ponosić ten koszt.
Niektóre pełnoletnie dzieci uprawnione do alimentów niestety tworzą fikcję, że kontynuują naukę, by w ten sposób niejako wyłudzić dalsze świadczenie. Warto, by rodzic zbadał takie okoliczności oraz np. dodatkowo przeszukał konta w portalach społecznościowych dziecka. Informacje tam zawarte (np. o wczasach za granicą, dodatkowym zarobku itd.) mogą być także istotne w sprawie o uchylenie alimentów.

Więcej informacji na https://www.rozwodowy.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama