Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dawniej Zakład Karny, dziś Izba Muzealna Służby Więziennej

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości przywraca pamięć o bohaterach i inicjuje powstanie Izby Muzealnej Służby Więziennej. Muzeum ukazać ma historię polskiego więziennictwa na przestrzeni XIX i XX wieku, by jednak tak było najpierw organizują ogólnopolską akcję zbierania pamiątek i wspomnień Polaków na przestrzeni dwóch ostatnich wieków.
Dawniej Zakład Karny, dziś Izba Muzealna Służby Więziennej

Autor: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta

Wybudowany jako zakład karny, najstarszy w Polsce funkcjonował w różnych czasach: w czasie zaborów, okupacji niemieckiej czy w czasach niepodległości. Przez ostatnie lata stał pusty i niszczał. W 2014 roku miał tu zostać przeprowadzony remont. Z decyzji jednak zrezygnowano, a mury dawnego więzienia zostały przejęte przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

Inicjatorem powstania Izby Muzealnej Służby Więziennej jest Generał dr Marcin Strzelec – Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Do utworzenia Izby został powołany specjalny zespół, który opracowuje koncepcję oraz plan działania tego miejsca. 

- Izba będzie mieściła się w najlepszym do tego obiekcie w Polsce, ponieważ jest to Zakład Karny, który funkcjonował od 1846 roku do 2015 roku. Jest jednym z najstarszych więzień w Polsce, które od samego początku były przeznaczone pod Zakład Karny – mówił płk Leszek Kołtun, prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości 

Miejsce związane ma być nie tylko z historią lokalną. Zamysł jest taki, by przez historię mikroregionalną pokazać całe dzieje polskiego więziennictwa. Zanim jednak obiekt w pełni stanie się izbą, niezbędne są elementy, które go wyposażą. 

Izba Muzealna Służby Więziennej zainteresowana jest przede wszystkim przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Służby Więziennej. Zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych. Twórcy Izby czekają także na pamiątki związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin oraz świadectwa wyjątkowych czynów funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy działali w czasach okupacji nazistowskiej i systemu komunistycznego: fotografie, pocztówki, dokumenty, listy, świadectwa, pamiętniki, rysunki, grypsy.

Szczególne znaczenie mają także przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 r. jak i w 1989 r. 

- Interesują nas wszelkie źródła pisane i niepisane, pamiętniki, listy, zdjęcia, części umundurowania, wszystko co jest związane z historią polskiego więziennictwa. To akcja nie tylko lokalna, ale też ogólnopolska – powiedział dr Bartosz Kułan

Przekształcenie budynku w Izbę ma służyć mieszkańcom, by przybliżać więzienną historię, ale szczególnie ma być to forma kształcąca dla przyszłych funkcjonariuszy. Pomysł spodobał się także władzom miasta.

- Izba muzealna to kolejny element na mapie turystycznej w Kaliszu. W tym historycznym miejscu będzie można zobaczyć wiele i dowiedzieć się wiele o więziennictwie, nie tylko w Kaliszu ale również w Polsce. Zachęcam wszystkich mieszkańców Kalisza a także pracowników więziennictwa, do przekazywania do Izby Muzealnej pamiątek, listów, dzieł artystycznych, rzemieślniczych, bo wiemy, że przez ten okres, który tu spędzili, na pewno pamiątki pozostały – powiedział Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Miasta Kalisza

Każde wspomnienie jest cenne, każdy eksponat jest ważny. Pamiątki można przekazywać w drodze darowizny lub udostępnić w czasowy depozyt, Muzeum może także wykonać ich kopię lub digitalizację. Pamiątki można przynosić bezpośrednio do zakładu karnego po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami Izby Muzealnej Służby Więziennej, por. Andrzejem Gałdusińskim pod numerem telefonu 500 215 228 lub z koordynatorem Akcji zbierania pamiątek – dr Bartoszem Kułanem pod numerem 692 249 759 lub za pośrednictwem maila: [email protected] Władzom obiektu zależy na tym, by było ich jak najwięcej, by móc w przyszłości rozbudować izbę. 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama