Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie badania wykonuje się w ramach badania środowiska pracy?

Badania środowiska pracy są niezbędne, aby określić, czy pracownicy mogą w miarę bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki służbowe. Nie da się oczywiście wyeliminować wszystkich zagrożeń. Niemniej jednak pewne dopuszczalne normy nie mogą być przekraczane. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie dokładnie badania wykonuje się w środowisku pracy, aby określić, czy jest ono bezpieczne.

Co obejmują badania środowiska pracy?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym właściwie są badania środowiska pracy i co obejmują. Trzeba od razu zaznaczyć, że każdy z pracowników może być narażony na całe mnóstwo niebezpieczeństw. Zagrożenie mogą powodować pyły, jak również substancje toksyczne unoszące się w powietrzu.

Wspomnieć należy także o hałasie. Niektóre zagrożenia mogą stanowić źródło uszczerbku na zdrowiu. Inne zaś, mogą stanowić niebezpieczeństwo nawet dla życia pracowników. Dlatego też, osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie badań środowiska pracy, muszą dokonać pomiaru hałasu, jak i ocenić stopień zapylenia. Mierzone powinny być również różnego rodzaju drgania. Badania muszą być wykonywane w sposób rzetelny i precyzyjny, przez uprawnione do tego osoby.

Niestaranne przeprowadzanie badań środowiska pracy może wiązać się z uzyskaniem fałszywych wyników. Brak wiedzy na temat rozmiarów zagrożenia może powodować niezadowolenie wśród pracowników, a to z kolei może prowadzić do zmniejszonego zaangażowania w wykonywaną pracę.

Jak często należy badać środowisko pracy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak często wykonuje się badania środowiska pracy. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują, że należałoby badać środowisko pracy przynajmniej jeden raz w ciągu roku.

W niektórych przypadkach, badania można będzie wykonywać nieco rzadziej, bo dwa razy w ciągu roku. Jest to jednak możliwe jedynie wówczas, gdy poprzednie kontrole nie wykazały żadnych istotnych nieprawidłowości. Jeżeli pracodawca zaniecha koniecznych badań, musi liczyć się z koniecznością poważnych konsekwencji. Najczęściej będą to dotkliwe kary finansowe. Zdecydowanie lepiej jest więc przestrzegać wymaganych prawem terminów.

Co jeszcze należy mieć na uwadze?

Każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie jego obowiązkiem jest określenie szkodliwych czynników, na które narażeni są pracownicy w swoim miejscu pracy. Po określeniu owych czynników, konieczne będzie rzecz jasna zlecenie odpowiednich badań. Niesamowicie istotne jest to, aby wszelkie analizy czynników środowiska pracy były rejestrowane. Pracodawca musi je przechowywać i w razie wezwania okazywać organom kontrolnym. Pracownicy także powinni mieć do nich dostęp.

Ważne jest także i to, aby pracodawca zdawał sobie sprawę z tego, że jest zobowiązany ponieść koszty przeprowadzanie badań kontrolnych. Bardzo istotne jest także to, aby zapewnił on swoim podwładnym odpowiednią odzież ochronną. Pozwoli ona na zmniejszenie ryzyka związanego z pracą w trudnych warunkach. Wśród elementów odzieży ochronnej wyróżnić należy przede wszystkim kombinezony, obuwie, nakrycia głowy czy okulary.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama