Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"To jest kradzież w biały dzień!". Dziś wielki protest rolników. Czego się domagają?

Ponownie wyjechali na drogi w proteście. Rolnicy z działaczami organizacji Agrounia utrudniają dziś ruch na krajowej 25-tce, na trasie Kalisz-Ostrów. Domagają się m.in. niższych cen za nawozy i ograniczenia importu żywności zza granicy.

Autor: fot. ostrow24.tv

W proteście bierze udział około 100 rolników. Miejscem zbiórki był zajazd w Ociążu, na wysokości salonu mercedesa. Poniżej zapis naszej transmisji z wydarzenia.

Czego domagają się rolnicy? Agrounia opracowała swój "Pakiet".

Sprzątamy supermarkety
 

  • 2 cenówki w sklepach - w sklepie musimy widzieć, ile pieniędzy za dane produkty otrzymuje rolnik, a ile płacą za nie konsumenci. Patrząc na dwie ceny obok siebie, wszyscy zobaczą, kto tak naprawdę zarabia.
  • Znakowanie żywności flagą kraju pochodzenia - żywność nie może być anonimowa, trzeba wiedzieć, gdzie została wyprodukowana, skąd została przywieziona. Koniec z mieszaniem produktów z różnych państw.
  • 70% polskich produktów w sklepach.
  • Rozdrabnianie dostawców produktów strategicznych - nie można pozwalać na to, by jeden dostawca był faworyzowany, a drugi miał problemy ze sprzedażą swoich produktów.
  • Wyznaczanie maksymalnych marż dla warzyw, owoców, mięsa.
  • Godne warunki pracy dla pracowników.




Polska zaplanowana 
 

  • Plany zagospodarowania przestrzennego w całym kraju - przygotowanie planów pozwoli mieszkańcom wiedzieć, co może powstać w ich otoczeniu.
  • Ludzie muszą wiedzieć, gdzie mogą się budować i rozwijać - dzięki temu będzie jasne, gdzie może powstać chlewnia, gdzie wysypisko śmieci.
  • Koniec z Polską przypadku - musimy skończyć z budowaniem wysypisk śmieci pod oknami, z supermarketami na każdym rogu. Bez jasnego planu, nie będzie porozumienia między mieszkańcami.
  • To ludzie z sąsiedztwa mają decydować o tym, co będzie w okolicy - sprzeciw mieszkańców wobec budowy np. wysypiska śmieci powinien być w pierwszej kolejności brany pod uwagę przy prowadzeniu inwestycji. To oni tam mieszkają, to oni powinni mieć głos w tej sprawie.
  • Wieś miejscem produkcji żywności - wszyscy, którzy zdecydują się na mieszkanie na wsi, powinni pamiętać, że jest to w pierwszej kolejności miejsce, w którym produkowana jest żywność.




Europejski system kontroli żywności 
 

  • Informacje o przewożonej żywności w jednej bazie danych - w jednym systemie pojawią się wszystkie informacje o drodze, którą pokonała żywność.
  • Co, ile, gdzie, skąd, dokąd, jaką drogą - takie dane pozwolą na kontrolę tego, by nikt już nie sprzedawał zagranicznego jedzenia, jako polskiego.
  • Żywność kontrolowana od załadunku do półki sklepowej - żywność musi być kontrolowana na każdym etapie, żadnego nie można pominąć, wtedy wszystko będzie przejrzyste.
  • Gigantyczne kary za nieprawidłowe informacje, oszuści mają się bać - dzięki temu, że wszystkie dane znajdą się w jednym miejscu, jasne będzie, kto i w jaki sposób oszukuje. A kto oszukuje, musi otrzymać karę. 
     


Przywrócenie tradycyjnej produkcji jedzenia 

 

  • Odbudowa produkcji trzody chlewnej, ziemniaków.
  • Promocja polskiej żywności - konsumenci muszą się dowiedzieć, jak ważne są własne zasoby żywności i kupowanie od swoich.
  • Wzmocnienie roli targów i małych sklepów - to w takich miejscach możemy kupić zdrową, regionalną żywność, która nie przyjechała z drugiego końca świata.



 

Fundusz stabilizacyjny - stabliizacja i rozwój 
 

  • Jeżeli oszust nie zapłaci rolnikowi/producentowi dług przejmuje państwo - pokrzywdzony nie może czekać, aż sprawa się zakończy, by otrzymać zwrot pieniędzy. Państwo bierze na siebie wypłatę pieniędzy i ściga oszustów.
  • Fundusz pokrywa też niewypłacone środki za szkody łowieckie.
  • Wypłata “postojowego” w przypadku zakazu produkcji z powodu chorób zwalczanych z urzędu - np. gdy w gospodarstwie pojawia się ASF, rolnik otrzymuje “postojowe”, dzięki któremu nie musi rezygnować z hodowli. Jest w stanie dalej funkcjonować.
  • Błyskawiczna wypłata za dostarczony produkty z funduszu stabilizacyjnego.
  • Zatrzyma to upadki gospodarstw rolnych.




Odrywamy polityków od koryta

 

  • Poseł odchodzi ze stanowiska w wieku 65 lat.
  • Trzeba oderwać starych od koryta.
  • Władza musi nadążać - u władzy muszą to być ludzie pełni sił, którzy nadążają za rzeczywistością. Nie ci, którzy od lat przyspawani są do swoich stołków.

WOJ. WIELKOPOLSKIE (12 strajków)

Pikieta
GDZIE: Września pod centrum handlowym Karuzela
O KTÓREJ: 10:00
KONTAKT: Michał Koszarek 721225828

Przejazd traktorów 
GDZIE: Koszuty DK 11 - przejazd z Koszut do centrum Środy Wielkopolskiej ul. Inwalidów Wojennych (DK 11)
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Filip Pawlik 603938632

Blokada ronda
GDZIE: DK 11 blokada ronda wjazd S11, S8
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Mateusz Gabryś 538 124 090

Przejazd traktorów
GDZIE: DK 11; 22 na odcinku Jastrowie - Podgaje/ zatrzymanie przy ul. Roosvelta obok Dino
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Wojciech Szczęsny 504 033 801

Przejazd traktorów
GDZIE: Skalmierzyce (przy salonie Mercedesa) - Ostrów Wielkopolski
O KTÓREJ: 10:00
KONTAKT: Karol Frąszczak 602 274 372

Przejazd traktorów
GDZIE: DK 10 z Kosztowa (zbiórka sala OSP) - Piła
O KTÓREJ: 10:00 
KONTAKT: Rafał Gdaniec 721 450 063

Przejazd traktorów: 
GDZIE: zbiórka stacja paliw Markowski Gostyń ul. Wrocławska, trasa Gostyń w kierunku Leszna DK 12 
O KTÓREJ: 9:30
KONTAKT: Bogumił Majewski 664192337

Przejazd traktorów
GDZIE: zbiórka na stacji benzynowej Nowy Dwór, przejazd Lubin - Kościan (gm. Krzywin) 
O KTÓREJ: 10:00
KONTAKT: Mieczysław Rzepka 609578830 

Przejazd traktorów
GDZIE: zbiórka pod Hotelem 123 gm. Lipno, przejazd  w kierunku Leszna DK 5 - Leszno 
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Rafał Biały 697 783 102

Przejazd traktorów
GDZIE: zbiórka Czacz parking przy krzyżówce, przejazd Czacz - Kościan 
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Rafał Biały 697 783 102

Przejazd traktorów
GDZIE: Karolinki - Rawicz
O KTÓREJ: 10:00
KONTAKT: Arkadiusz Kozica 724 721 435

Przejazd traktorów: 
GDZIE: Pleszew - Gołuchów DK 12, zbiórka obok Dino
O KTÓREJ: 9:00
KONTAKT: Damian Pelka 602 218 209

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę.   Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów.  Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok                   YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

 "Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku       YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kradzież to oni robią na mnie 09.02.2022 12:26
1. 2 cenówki w sklepach - w sklepie musimy widzieć, ile pieniędzy za dane produkty otrzymuje rolnik, a ile płacą za nie konsumenci. Patrząc na dwie ceny obok siebie, wszyscy zobaczą, kto tak naprawdę zarabia. (a koszty przechowywania, chłodnie, transport, straty itp? Może koszt produkcji iphone'a w Chinach a koszt u nas?) 2. 70% polskich produktów w sklepach. (taaa... szczególnie np w centrum chińskim, czy marketach RTV-AGD). 3. Wyznaczanie maksymalnych marż dla warzyw, owoców, mięsa. (Śmierdzi to socjalizmem). 4. Plany zagospodarowania przestrzennego w całym kraju (Nawet nie wiecie co chcecie tym osiągnąć, pełne MPZP jest tragedią dla rozwoju). 5. Wieś miejscem produkcji żywności - wszyscy, którzy zdecydują się na mieszkanie na wsi, powinni pamiętać, że jest to w pierwszej kolejności miejsce, w którym produkowana jest żywność. (Wszystkim tym przypominam, że na wsi także się mieszka. Wylewanie zawartości szamba, palenie śmieci, łętów itp, opryski za dnia, dostawy węgla w nocy, rozwalanie i śmiecenie na drogach publicznych, zakopywanie śmieci na polach itp., ogólnie robienie syfu poza swoją działką jest normą). 6. Odbudowa produkcji trzody chlewnej, ziemniaków. (to rząd ma to robić czy wy? Producent decyduje co chce robić i co jest opłacalne. Czyli olaliście sprawę a teraz płacz). 7. Promocja polskiej żywności (po tym jak widzę produkcję pomidorów i ogórków u sąsiada, wolę hiszpańskie, które także są tańsze). 8. Jeżeli oszust nie zapłaci rolnikowi/producentowi dług przejmuje państwo (ja jako producent także mogę?) 9. Wypłata “postojowego” w przypadku zakazu produkcji (i znowu się pytam czy także mogę?) 10. Trzeba oderwać starych od koryta. (bo młodzi też chcą nic nie robić i nie potrafią się wykazać niczym innym jak krzykiem)

to znów ja 09.02.2022 12:28
ehhh... źle ten portal formatuje... ale ogólnie - postulaty wymyślone byle by były (i walą socjalizmem).

XXX 10.02.2022 09:45
Pozamiatane. ALe co z tego, jak sekta Kołodziejczaka to sam beton jest. Żadne argumenty do nich nie przemawiają. "Ino drogo wszyndzie ! Wszyndzie drogo. Wszyndzie PiS. Dawaj śwagier, bier maszyna jadziem protestować, bo Kołodziejczok pedzioł w rewizorze, że trza pokazać kto tu rzundzi"

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama