Sportowcy oraz kulturyści bardzo często sięgają po różnego typu suplementy, które wspomagają szybszy przyrost masy mięśniowej. Jedną z takich substancji jest kreatyna, która od wielu lat cieszy się sporą popularnością w środowisku sportowym. Czym ona jest i jak ją stosować?
Czym jest kreatyna?
Kreatyna jest kwasem β-metyloguanidynooctowym, który występuje w organizmach zwierząt naturalnie. Powstaje w wyniku przemiany materii i głównie znajdziemy go w mięśniach i ścięgnach oraz w niewielkich ilościach w wątrobie, mózgu, czy nerkach. W wyniku fosforylacji kreatyna przemienia się w fosfokreatynę, która pozwala organizmowi na magazynowanie energii.
Co daje suplementacja kreatyną?
Suplementacja kreatyną może mieć wpływ na poprawę wyników sportowych. Wszystko za sprawą jej wpływu na odnawianie cząsteczek ATP, które są uważane za jeden z podstawowych nośników energii organizmu człowieka. Dzięki odpowiedniej suplementacji kreatyną zwiększa się wydolność organizmu, szczególnie podczas tzw. zrywów aktywności. Oprócz tego, kreatyna ma również działanie anaboliczne i antykataboliczne.
Kreatyna przede wszystkim poprawia wytrzymałość oraz wydolność podczas wysiłku fizycznego - szczególnie w nagłych, intensywnych zrywach. Dzięki stymulacji syntezy białek wpływa również na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Warto także dodać, że kreatyna pomaga także w regeneracji mięśni po wysiłku i zapobiega ich zakwaszaniu.
Jakie są rodzaje kreatyny?
Kreatyna w suplementach diety może występować w różnych formach. Wyróżnić można:
monohydrat kreatyny;
jabłczan kreatyny;
ester etylowy kreatyny;
fosforan kreatyny;
cytrynian kreatyny.
Powszechnie stosowanymi suplementami przez sportowców są te, które mają w swoim składzie monohydrat lub jabłczan. Jednak należy pamiętać, że konkretny wybór kreatyny powinien iść w parze ze specyfiką wysiłku. Chcąc zwiększyć siłę oraz masę mięśniową można wybrać suplementację monohydratem kreatyny. Z kolei przy celu wzrostu samej siły zaleca się stosowanie jabłczanu kreatyny. Warto wspomnieć, że kreatynę można stosować nie tylko podczas budowania zdrowej masy mięśniowej, ale również podczas redukcji. Co prawda będzie ona powodować wzrost masy, ale nie będzie to tkanka tłuszczowa, a mięśnie.
Czy są skutki uboczne zażywania kreatyny?
Kreatyna zaliczana jest do substancji, które zostały bardzo dobrze przebadane. Nie można jednak wykluczyć skutków ubocznych jej zażywania, aczkolwiek zdarzają się one stosunkowo rzadko i raczej są rezultatem złego doboru dawek do zapotrzebowania.
Najczęstszymi dolegliwościami przy przedawkowaniu kreatyny to problemy gastryczne. Można tu wymienić zarówno bóle żołądkowe, jak i biegunkę. Warto również wspomnieć, że osoby zmagające się z chorobą nerek, wątroby, bądź serca powinny zachować rozwagę przy suplementacji kreatyną i podjąć wcześniejsze konsultacje z lekarzem.
Najlepsze odżywki i suplementy diety znajdziesz na MusclePower.pl
Napisz komentarz
Komentarze