W tym roku w postaci Mędrców ze Wschodu wcielili się: Maciej Michoń- przedsiębiorca, Krzysztof Piotrowski- fizjoterapeuta oraz Marek Glapiński- listonosz. Królowie przeszli od kościoła Franciszkanów do Świątyni na Rogatce, gdzie pokłonili się Dzieciątku Jezus w żłobie. Towarzyszący im wierni mogli również założyć symboliczne, tekturowe korony. Następnie rozpoczęła się msza święta, a wydarzenie zwieńczy koncert kolęd w wykonaniu zespołu ArtMuz pod kierunkiem Iwony Banasiak.
Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 w całej Polsce brzmi: „Dzień dziś wesoły!”.
Orszak trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.
Tradycja chrześcijańska głosi, że trzech mędrców wyruszyło w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa by przekazać mu dary. Na pamiątkę tego w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach domów wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) i aktualny rok.
Od 2009 r. na ulicach setek miejscowości w Polsce przechodzą Orszaki Trzech Króli – jasełka, w trakcie których zmierzający pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi biblijni władcy rozdają dzieciom cukierki i uczestnicy wspólnie śpiewają kolędy. Kolędnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w innych państwach, ale polskie orszaki pozostają najliczniejsze na świecie.
W II Rzeczypospolitej Dzień Trzech Króli obchodzony był jako święto i był jednocześnie dniem wolnym od pracy. Ten status utrzymał także po II wojnie światowej. Jeszcze w czasach stalinowskich nie odważono się zakwestionować silnie zakorzenionego w społeczeństwie święta - ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wymieniała imiennie święto Trzech Króli. W wymiarze państwowym zostało ono zniesione dopiero ustawą z 10 listopada 1960 r., uchwaloną w wyniku nacisków I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.
Święto Trzech Króli odzyskało swój charakter w 2011 r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany poprzedziły cieszące się ogromnym poparciem społecznym obywatelskie inicjatywy ustawodawcze, których inicjatorem był Jerzy Kropiwnicki.
W czasach Chrystusa mirra i kadzidło były równie drogocenne jak złoto, były wielkim skarbem i bogactwem. Mirra to roślina lecznicza, służąca dawniej także do balsamowania zwłok oraz jako wytworne pachnidło. Kadzidło to wonna substancja, która przy spalaniu wydziela piękny, intensywny zapach i dlatego do dziś często jest stosowana w kościołach. Kadzidło jest symbolem modlitwy unoszącej się do Boga. Złoto od zawsze było symbolem bogactwa, władzy i najwyższej pozycji społecznej. Trzej mędrcy, obdarowując Jezusa złotem, kadzidłem i mirrą, chcieli w ten sposób okazać mu wielki szacunek i poddanie oraz podkreślić wyjątkowość ich spotkania z Dzieciątkiem.
Napisz komentarz
Komentarze