Wojewodowie już wydali decyzje, na mocy których używanie petard i fajerwerków jest zakazane. Wyjątkami są zorganizowane wydarzenia, podczas których materiałami wybuchowymi zajmują się profesjonaliści oraz 31 grudnia i 1 stycznia. To noc sylwestrowa, którą wiele osób postanawia uczcić wystrzeleniem fajerwerków. Już teraz policja wyjaśnia, że kupując takie produkty, trzeba sprawdzić, czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych i czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
Podczas samego odpalania należy m.in. upewnić się, czy lokalne przepisy nie zabraniają używania takich materiałów, zachować odpowiednią odległość od petard i trzeba wybrać miejsce z daleka od drzew czy linii energetycznych.
Co roku poważny problem w sylwestrową noc mają właściciele zwierząt. Głośny huk – kanonada, która może trwać nawet kilkadziesiąt minut – denerwuje psy i koty. Uciekają z domów, wyskakują przez okna, załatwiają się ze strachu na podłogę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swojego pupila w noc sylwestrową.
Najlepszym sposobem jest podanie zwierzęciu środka uspokajającego. Można udać się do weterynarza, który bez problemu dobierze odpowiedni lek do gatunku, rasy i masy zwierzęcia. Fachowcy zalecają, aby takiego środka nie podawać tuż przed północą. Psa lub kota należy „wyciszyć” już wcześniej i specyfik aplikować już trzy dni przed nastaniem nowego roku. Trzeba pamiętać, że wymuszona lekami zmiana zachowania dla zwierzęcia także może być dziwna i niepokojąca i trzeba go do tego przygotować.
Nie zaleca się podawaniu zwierzętom leków dla ludzi. Mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Są inne sposoby na zadbanie o pupila w tę noc. Po pierwsze nie należy zostawiać go samego. Kiedy jednak zajdzie taka potrzeba, należy mu przygotować bezpieczne, odizolowane miejsce, w którym przeczeka sylwestrową kanonadę. Może to być np. posłanie w łazience.
Kolejne zasady to:
- Nie wychodzi się z psem na spacer, gdy już zaczyna się strzelanie. Lepiej wyprowadzić go wcześniej,
- Na obroży powinien mieś adresówkę, lub wyszyty numer telefonu właściciela – to na wypadek ucieczki,
- Można zasłonić okna, aby zwierzę nie widziało wystrzałów fajerwerków,
- Głośna muzyka zagłuszy huki,
- Można psu podać smakołyki do gryzienia lub zabawkę, aby odwrócić jego uwagę.
Jeśli ucieknie Wam pies lub kot albo zauważycie błąkające się zwierzę dzwońcie pod numer alarmowy kaliskiego schroniska 666 547 287.
Napisz komentarz
Komentarze