Choinkowe igły opadają razem z bożonarodzeniowymi emocjami. Po świętach przychodzi moment, w którym musimy pożegnać się z przyozdobionym drzewkiem. Co powinniśmy wówczas z nim zrobić? Doskonałym rozwiązaniem jest zakupienie choinki w doniczce, którą z powodzeniem możemy zakopać w ogródku i wykorzystać w kolejnym roku.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z drzewkami ciętymi. Choć porzucenie ich w lesie wydaje się prostym rozwiązaniem, w rzeczywistości należy go unikać. Leśnicy ostrzegają, że wprawdzie są to biodegradowalne odpady, jednak ich los powinien być zupełnie inny. W większości miast po świętach organizowane są zbiórki niepotrzebnych już choinek, o których gminy informują mieszkańców z wyprzedzeniem. To dobre rozwiązanie, ponieważ drewno służy później do ogrzewania lokali.
Tak jest i w Kaliszu.
Choinki - drzewka naturalne - będą odbierane przez operatorów PUK, EKO i Jartex, zgodnie z terminem wskazanym w harmonogramie dla odpadów biodegradowalnych i przekazywane zostaną do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
Drzewka, pozbawione elementów dekoracyjnych i plastikowych, należy wystawić w dniu poprzedzającym odbiór tej frakcji przy wiatach śmietnikowych, a w przypadku domów jednorodzinnych - w miejscu w widocznym i łatwo dostępnym. Choinek nie należy wkładać do środka pojemnika na bioodpady (brązowy pojemnik), ani do pojemników na odpady zmieszane.
Uschnięte drzewka można także dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, otwartego dwa razy w tygodniu:
- w środy, w godz. 10:00 – 18:00,
- w soboty, w godz. 8:00 – 16:00,
z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Lasy Państwowe podpowiadają również, aby rozdrobnić choinkę i wykorzystać ją we własnym ogrodzie, jako nawóz do roślin.
Napisz komentarz
Komentarze