Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straż interweniowała w Chodybkach w gminie Koźminek. To częste zimowe zjawisko, które może doprowadzić do tragedii

W najgorszym wypadku grozi pożarem całego domu. Pożar sadzy w kominie to częste zjawisko w sezonie grzewczym. Z taką sytuacją mieli dziś do czynienia właściciele domu w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek. Warto wiedzieć, jak nie doprowadzić do takiego zdarzenia i co zrobić, a czego absolutnie nie, kiedy do niego dojdzie.

Autor: osp.pl

W poniedziałek przed godziną 11:00 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu, do którego doszło w gminie Koźminek, w miejscowości Chodybki. Na miejsce skierowano 6 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. 

- Po dojeździe na miejsce okazało się, że jest to pożar sadzy w kominie, który sprawił dość duże zadymienie. Stąd też wrażenie, że pali się cały obiekt – przekazuje nam mł. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

W wyniku pożaru sadzy zapaliła się także częściowo elewacja budynku mieszkalnego, na którą podano prądy wody. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie na wygaszaniu w piecu C.O. Usunięto zalegającą sadzę i wybrano żar z wyczystki kominowej. 

Fot. OSP Koźminek

- Po ugaszeniu pożaru sprawdzono budynek przy pomocy kamery termowizyjnej i miernika wielogazowego, oba urządzenia nie wykazały zagrożenia – informuje oficer prasowy.

Nikt nie został ranny i poszkodowany, nie było konieczności ewakuowania. 

Wraz z sezonem grzewczym liczba wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach, poddaszy i dachów drastycznie wzrasta. W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy - przestrzega Państwowa Straż Pożarna.

Szczególne znaczenia ma dbałość o przewody odprowadzające produkty spalania od palenisk opalanych paliwem stałym. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie nazywanym czadem.

Jak zapobiegać pożarowi sadzy?

Przede wszystkim należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często zaniedbują ten obowiązek, przez co sadze osiadają w kominie i stopniowo zatykają go. Warstwa sadzy ma bardzo chropowatą powierzchnię i hamuje strumień spalin. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów już może stać się przyczyną pojawienia się pożaru.
Trzeba też dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca czy kominka. Wystarczy bowiem kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziło się dość smoły i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze "przepalenie" spowodowało pożar komina.
Przegląd komina warto zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Oczywiście musi zrobić go uprawniona do tego osoba - kominiarz. Przypominamy, że zgodnie z prawem przegląd kominiarski wymagany jest minimum raz w roku, a w domach, gdzie piec opalany jest drewnem lub węglem - raz na trzy miesiące.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dawid 28.12.2021 06:11
Pomocny artykuł

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama