Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zachowek - czym jest, komu przysługuje i jak go otrzymać?

Prawo spadkowe jest tematem bardzo szerokim i nierzadko skomplikowanym, ponieważ obejmuje sobą wiele różnych aspektów związanych z dziedziczeniem po zmarłych członkach naszej rodziny i nie tylko. Zachowek jest jednym z pojęć, które często pojawiają się w tym kontekście. Czym dokładnie jest i jak działa? Kto może ubiegać się o zachowek i w jaki sposób powinien to zrobić? Jak sobie pomóc, jeżeli stoimy przed koniecznością samodzielnego ubiegania się o zachowek?
Zachowek - czym jest, komu przysługuje i jak go otrzymać?

1. Zachowek - co to jest?

2. Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?

3. Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?

4. Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?

 

Zachowek - co to jest?

Choć przepisy dotyczące dziedziczenia oraz dziedziczenia ustawowego są napisane w bardzo klarowny sposób, nie oznacza to jednak, że samo ich działanie jest równie bezproblemowe. W przypadku sprawy o zachowek musimy postępować ostrożnie i dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości związane ze spadkiem, którego on dotyczy. Zgodnie z prawem spadkowym zachowek to inaczej możliwość ubiegania się o część spadku, która przysługuje najbliższej rodzinie osoby zmarłej: rodzicom, małżonkom oraz zstępnym, czyli dzieciom, wnukom i tak dalej. Na tej podstawie osoby te mogą domagać się części spadku od osoby, która otrzymała go zamiast nich.

 

Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?

Wystąpienie o zachowek jest możliwe w sytuacji, gdy osoba zmarła pominęła swoją najbliższą rodzinę w testamencie i przekazała swoje dobra komuś innemu. Taka opcja jest dostępna również wtedy, gdy tylko jedna osoba otrzyma spadek w całości - pozostali członkowie rodziny mogą wystąpić do niej o swoją część. Chociaż te przepisy prawa spadkowego zwykle dotyczą ostatniej woli, o zachowek można wystąpić także wtedy, gdy osoba zmarła przekazała swoje dobra w ramach darowizny jeszcze za życia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://zachowek.biz.pl/adwokat-poznan-prawo-spadkowe/.

 

Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?

Prawo spadkowe określa, że zachowek może mieć formę jedynie pieniężną. W ramach upominania się o niego nie możemy więc oczekiwać, że otrzymamy przedmioty czy nieruchomości po osobie zmarłej. Dodatkowo kwotę tę wylicza się dla każdego członka rodziny osobno i może się ona znacznie różnić w zależności od tego, kogo dotyczy. Aby ubiegać się o zachowek zgodnie z przepisami z zakresu prawa spadkowego możemy zadziałać na jeden z dwóch sposobów: do wyliczenia i wypłacenia pieniędzy może dojść polubownie, lub poprzez odpowiednią rozprawę sądową. Pierwsza opcja jest jednak zarezerwowana tylko i wyłącznie dla spraw, w których nie ma żadnych wątpliwości, ile komu przysługuje. Jeżeli istnieje jakakolwiek nieścisłość, sprawa o zachowek musi zostać rozstrzygnięta przez sąd.

 

Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?

Nie da się ukryć, że dziedziczenie ustawowe i wszystkie aspekty prawne z nim związane to trudny temat. Samodzielnie może być nam ciężko sobie z nim poradzić, dlatego warto zawczasu przygotować się do tego działania - szczególnie, jeżeli mamy przed sobą wizję pojawienia się w sądzie. Niewątpliwą pomocą będą tutaj wszelkiego rodzaju fora prawnicze i inne miejsca, w których zdobędziemy niezbędną wiedzę. Wsparcie ze strony profesjonalisty także nie jest złym wyborem, zwłaszcza gdy nasza sprawa jest skomplikowana i wymagająca. Sądowy dział spadku może być bardzo czaso- i pracochłonny, w związku z czym powinniśmy się dobrze do niego przygotować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]