1. Zachowek - co to jest?
2. Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?
3. Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?
4. Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?
Zachowek - co to jest?
Choć przepisy dotyczące dziedziczenia oraz dziedziczenia ustawowego są napisane w bardzo klarowny sposób, nie oznacza to jednak, że samo ich działanie jest równie bezproblemowe. W przypadku sprawy o zachowek musimy postępować ostrożnie i dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości związane ze spadkiem, którego on dotyczy. Zgodnie z prawem spadkowym zachowek to inaczej możliwość ubiegania się o część spadku, która przysługuje najbliższej rodzinie osoby zmarłej: rodzicom, małżonkom oraz zstępnym, czyli dzieciom, wnukom i tak dalej. Na tej podstawie osoby te mogą domagać się części spadku od osoby, która otrzymała go zamiast nich.
Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?
Wystąpienie o zachowek jest możliwe w sytuacji, gdy osoba zmarła pominęła swoją najbliższą rodzinę w testamencie i przekazała swoje dobra komuś innemu. Taka opcja jest dostępna również wtedy, gdy tylko jedna osoba otrzyma spadek w całości - pozostali członkowie rodziny mogą wystąpić do niej o swoją część. Chociaż te przepisy prawa spadkowego zwykle dotyczą ostatniej woli, o zachowek można wystąpić także wtedy, gdy osoba zmarła przekazała swoje dobra w ramach darowizny jeszcze za życia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://zachowek.biz.pl/adwokat-poznan-prawo-spadkowe/.
Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?
Prawo spadkowe określa, że zachowek może mieć formę jedynie pieniężną. W ramach upominania się o niego nie możemy więc oczekiwać, że otrzymamy przedmioty czy nieruchomości po osobie zmarłej. Dodatkowo kwotę tę wylicza się dla każdego członka rodziny osobno i może się ona znacznie różnić w zależności od tego, kogo dotyczy. Aby ubiegać się o zachowek zgodnie z przepisami z zakresu prawa spadkowego możemy zadziałać na jeden z dwóch sposobów: do wyliczenia i wypłacenia pieniędzy może dojść polubownie, lub poprzez odpowiednią rozprawę sądową. Pierwsza opcja jest jednak zarezerwowana tylko i wyłącznie dla spraw, w których nie ma żadnych wątpliwości, ile komu przysługuje. Jeżeli istnieje jakakolwiek nieścisłość, sprawa o zachowek musi zostać rozstrzygnięta przez sąd.
Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?
Nie da się ukryć, że dziedziczenie ustawowe i wszystkie aspekty prawne z nim związane to trudny temat. Samodzielnie może być nam ciężko sobie z nim poradzić, dlatego warto zawczasu przygotować się do tego działania - szczególnie, jeżeli mamy przed sobą wizję pojawienia się w sądzie. Niewątpliwą pomocą będą tutaj wszelkiego rodzaju fora prawnicze i inne miejsca, w których zdobędziemy niezbędną wiedzę. Wsparcie ze strony profesjonalisty także nie jest złym wyborem, zwłaszcza gdy nasza sprawa jest skomplikowana i wymagająca. Sądowy dział spadku może być bardzo czaso- i pracochłonny, w związku z czym powinniśmy się dobrze do niego przygotować.
Napisz komentarz
Komentarze