Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zachowek - czym jest, komu przysługuje i jak go otrzymać?

Prawo spadkowe jest tematem bardzo szerokim i nierzadko skomplikowanym, ponieważ obejmuje sobą wiele różnych aspektów związanych z dziedziczeniem po zmarłych członkach naszej rodziny i nie tylko. Zachowek jest jednym z pojęć, które często pojawiają się w tym kontekście. Czym dokładnie jest i jak działa? Kto może ubiegać się o zachowek i w jaki sposób powinien to zrobić? Jak sobie pomóc, jeżeli stoimy przed koniecznością samodzielnego ubiegania się o zachowek?

1. Zachowek - co to jest?

2. Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?

3. Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?

4. Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?

 

Zachowek - co to jest?

Choć przepisy dotyczące dziedziczenia oraz dziedziczenia ustawowego są napisane w bardzo klarowny sposób, nie oznacza to jednak, że samo ich działanie jest równie bezproblemowe. W przypadku sprawy o zachowek musimy postępować ostrożnie i dokładnie sprawdzić wszystkie możliwości związane ze spadkiem, którego on dotyczy. Zgodnie z prawem spadkowym zachowek to inaczej możliwość ubiegania się o część spadku, która przysługuje najbliższej rodzinie osoby zmarłej: rodzicom, małżonkom oraz zstępnym, czyli dzieciom, wnukom i tak dalej. Na tej podstawie osoby te mogą domagać się części spadku od osoby, która otrzymała go zamiast nich.

 

Prawo spadkowe a zachowek - kiedy można się o niego ubiegać?

Wystąpienie o zachowek jest możliwe w sytuacji, gdy osoba zmarła pominęła swoją najbliższą rodzinę w testamencie i przekazała swoje dobra komuś innemu. Taka opcja jest dostępna również wtedy, gdy tylko jedna osoba otrzyma spadek w całości - pozostali członkowie rodziny mogą wystąpić do niej o swoją część. Chociaż te przepisy prawa spadkowego zwykle dotyczą ostatniej woli, o zachowek można wystąpić także wtedy, gdy osoba zmarła przekazała swoje dobra w ramach darowizny jeszcze za życia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://zachowek.biz.pl/adwokat-poznan-prawo-spadkowe/.

 

Stwierdzenie nabycia spadku - jak upomnieć się o zachowek?

Prawo spadkowe określa, że zachowek może mieć formę jedynie pieniężną. W ramach upominania się o niego nie możemy więc oczekiwać, że otrzymamy przedmioty czy nieruchomości po osobie zmarłej. Dodatkowo kwotę tę wylicza się dla każdego członka rodziny osobno i może się ona znacznie różnić w zależności od tego, kogo dotyczy. Aby ubiegać się o zachowek zgodnie z przepisami z zakresu prawa spadkowego możemy zadziałać na jeden z dwóch sposobów: do wyliczenia i wypłacenia pieniędzy może dojść polubownie, lub poprzez odpowiednią rozprawę sądową. Pierwsza opcja jest jednak zarezerwowana tylko i wyłącznie dla spraw, w których nie ma żadnych wątpliwości, ile komu przysługuje. Jeżeli istnieje jakakolwiek nieścisłość, sprawa o zachowek musi zostać rozstrzygnięta przez sąd.

 

Gdzie szukać wsparcia przy wnioskowaniu o zachowek?

Nie da się ukryć, że dziedziczenie ustawowe i wszystkie aspekty prawne z nim związane to trudny temat. Samodzielnie może być nam ciężko sobie z nim poradzić, dlatego warto zawczasu przygotować się do tego działania - szczególnie, jeżeli mamy przed sobą wizję pojawienia się w sądzie. Niewątpliwą pomocą będą tutaj wszelkiego rodzaju fora prawnicze i inne miejsca, w których zdobędziemy niezbędną wiedzę. Wsparcie ze strony profesjonalisty także nie jest złym wyborem, zwłaszcza gdy nasza sprawa jest skomplikowana i wymagająca. Sądowy dział spadku może być bardzo czaso- i pracochłonny, w związku z czym powinniśmy się dobrze do niego przygotować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama