Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tlenek węgla zaatakował przy Nowym Rynku. Poszkodowany 14-letni chłopiec

Cichy zabójca znowu dał o sobie znać. Tym razem czad ulatniał się w kamienicy przy ul. Nowy Rynek w Kaliszu. 14-letni chłopiec z objawami zatrucia trafił do szpitala.

Służby o sytuacji w kamienicy przy Nowym Rynku zostały zaalarmowane przed 19-ą. W jednym z mieszkań ulatniał się tlenek węgla. Gdy straż przybyła na miejsce jedna osoba - 14-letni chłopiec był nieprzytomny. 

-Prawdopodobnie zadziałała czujka tlenku węgla. Poszkodowany jest 14-letni chłopak, jest pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na ten moment jest przytomny - przekazuje nam dyżurny kaliskiej straży pożarnej.

14-latek został zabrany do szpitala. Urządzenia określające stężenie czadu wskazały na 40 ppm, przed przybyciem służb na pewno było ono wyższe. W akcji uczestniczyły  trzy zastępy straży pożarnej oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. 

Objawy zatrucia czadem

W wyniku zatrucia tlenkiem węgla dochodzi do niedotlenienia tkanek, co może prowadzić nawet do śmierci. Początkowe objawy zatrucia czadem mogą być bardzo niepozorne – zmęczenie, osłabienie, nudności i bóle głowy, często są mylone ze zwykłym przeziębieniem, czy grypą. Przy średnim stopniu zatrucia natomiast ból głowy jest już silniejszy, pojawia się poczucie zagubienia, torsje, a tętno znacznie przyspiesza.

Jaki wpływ na nasz organizm ma tlenek węgla i jego rosnące stężenie?

~ 100 ppm – lekki ból głowy;

300 ppm – lekki ból i zawroty głowy, zmęczenie i nudności (przy czasie narażenia ok. 4 godzin);

400-600 ppm – silny ból głowy, mocne osłabienie, torsje (przy czasie narażenia ok. 5 godzin);

800 ppm – nasilone nudności, torsje, ból i zawroty głowy, stan śpiączki po 45 minutach;

1100-1500 ppm – przyspieszony oddech i szybkie tętno, omdlenia, przerywane ataki drgawek i śpiączka;

5000 -12000 – słabe tętno, płytki oddech, omdlenie, śmierć po kilku minutach. 

Groźny tlenek węgla – jak pomóc przy zatruciu?

Jeżeli mamy podejrzenie, że dana osoba mogła zatruć się czadem, należy natychmiast w pomieszczeniu otworzyć wszystkie okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do tlenu. Takiej osobie należy rozluźnić ubranie – rozpiąć guziki i pasek. Jednocześnie należy pamiętać, że nie można doprowadzić do jej wyziębienia. Pamiętaj, aby koniecznie wezwać służby ratownicze –zadzwonić na nr 112. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, należy jak najszybciej rozpocząć reanimację i masaż serca. 

*informacja za dom.bezpiecznarodzina.pl

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama