Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza, w setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. Z tej okazji aktorzy Dariusz Taraszkiewicz i Edyta Torhan zaprezentują 20 wierszy starannie wybranych z tomu „Trzecia twarz”. Usłyszymy m.in. takie utwory, jak: „Śmiech”, „Poemat patetyczny”, „Szkic do erotyku współczesnego”, „Opowiadanie o starych kobietach”.
Głośnemu czytaniu będą towarzyszyć dźwięki intrygującej egzotyki w wykonaniu Buby Badjie Kuyateh ˗ gambijskiego muzyka. Artysta zagra na korze ˗ afrykańskim instrumencie strunowym.
Buba Badjie Kuyateh ˗ wirtuoz kory i kompozytor. Urodzony w Gambii, w szanowanej rodzinie griotów (muzyków), rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat. Jali Buba stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w swoim kraju. Występuje z grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem gry na tym instrumencie oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii.
W 2012 roku przyjechał do Polski. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był europejski projekt z pogranicza stylów muzycznych ˗ Bantamba, którym zaprezentował się szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk instrumentu oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Stanisław Soyka, Milo Kurtis, Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi i inni. Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista, koncertuje z uznanymi muzykami indyjskimi. Równolegle do tych działań kontynuuje karierę solową.
Dariusz Taraszkiewicz ˗ absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (wydz. wokalno-aktorski) i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydz. aktorski). Dyplomowany menedżer kultury (Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu). Ukończył Studia Podyplomowe „Zarządzanie Zasobami ludzkimi” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Reżyserski egzamin eksternistyczny zdał w grudniu 2013 roku. Laureat drugiej nagrody na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 1998 roku i drugiej nagrody na Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie w 1997 roku. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, kreacje filmowe i serialowe. Jako reżyser współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Arka we Wrocławiu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Komedia w Warszawie, Teatrem Lutnia w Łodzi. Współpracował również z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Biuro Podróży oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi. Uczestniczył w wielu imprezach muzycznych, m.in. w koncercie poświęconym Markowi Grechucie w warszawskiej Stodole. Od 2015 roku jest dyrektorem Domu Kultury w Rawiczu.
Edyta Torhan ˗ polska aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zagrała ponad 40 ról telewizyjnych i filmowych. Szerszej publiczności znana z serialu „M jak Miłość”, gdzie wcielała się w rolę Niny, narzeczonej Henia (Tadeusz Chudecki).
Nagrodzona Jantarem za główną rolę kobiecą w filmie „Kamczatka” w reż. Jerzego Kowyni na 33 Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie. Brała udział w wielu filmach krótkometrażowych ˗ m.in. „Otwarcie” w reż. Piotr Adamskiego, „Nasza Zima Zła” w reż. Grzegorza Zaricznego, które są laureatami licznych nagród filmowych. Teatralnie jest związana z Wrocławiem (Teatr Współczesny), Warszawą (Teatr Nowy A. Hanuszkiewicza), Legnicą (Teatr im. H. Modrzejewskiej) i Krakowem (Teatr Łaźnia Nowa), gdzie zagrała m.in. Martę w „Romeo i Julii” w reż. Jana Peszka, Rachelę w „Weselu” w reż. Adama Hanuszkiewicza, Muzę w „Wyzwoleniu” w reż. Pawła Kamzy, Matkę Boską w „Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reż. Piotra Cieplaka czy Wróżkę w „Mojej Molinezji” w reż. Pawła Kamzy, o której to roli Jacek Sieradzki w Subiektywnym Spisie Aktorów Polskich napisał: Obrazek z życia na nowohuckim osiedlu w „Mojej Molinezji” Pawła Kamzy w Łaźni Nowej: zwykła kobieta parająca się wróżeniem, jej mąż, jego brat, w którym się chyba cicho kocha. I list z wyrokiem: rak mózgu.(…) Ona dźwiga rolę i czyni to fenomenalnie, bo bez grama dosłowności. (…) Niezwykły spektakl i piękna rola, wyzbyta wszystkiego, co byłoby ckliwością, podglądactwem, plotką. Czyste, ciche gaśnięcie…”.
Źródło: Wieża Ciśnień
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze