Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Szczypiorno – tu rodziła się niepodległość". 11 listopada premiera filmu w Akademii Kaliskiej

11 listopada o godz. 17.30, w ramach obchodów miejskich z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w auli Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego odbędzie się premiera filmu zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka "Szczypiorno -tu rodziła się niepodległość". Wstęp wolny.
"Szczypiorno – tu rodziła się niepodległość". 11 listopada premiera filmu w Akademii Kaliskiej

Cykl filmów patriotycznych „Tu rodziła się niepodległość” zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu nawiązuje do najważniejszych - z perspektywy naszego miasta – postaci i faktów związanych z odzyskaniem niepodległości oraz walkami o granice II Rzeczypospolitej.

W efekcie kilkumiesięcznych działań, poprzedzonych kwerendą naukową, a także rozmowami z historykami i regionalistami powstały trzy niezależne, a jednocześnie mocno korelujące ze sobą odcinki. Pierwszy dotyczy obozu w Szczypiornie i funkcji, jakie pełnił od momentu powstania w początkach 1915 r., poprzez etap internowania legionistów w 1917 r., aż do ulokowania w nim mniejszości ukraińskiej. W drugim autorzy skupili się na udziale kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej, szczególnie podkreślając zaangażowanie młodzieży m. in. z Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Trzecia i ostatnia część cyklu w całości została poświęcona wizytom Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście w 1919, 1921 oraz 1927 r.

Autorzy do projektu zaprosili kaliskich historyków i regionalistów: prof. UAM dr. hab. Michała Jarneckiego, Annę Tabakę, Wojciecha Dyśko, Tomasza Chajduka, Pawła Pawlaczyka, Grzegorza Walisia oraz Damiana Zalewskiego, którzy podzielili się z widzami posiadaną wiedzą. Całość została bogato zilustrowana zbiorami: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowej Biblioteki POLONA, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz fotografiami z prywatnego archiwum Damiana Zalewskiego.

Filmowy dokument, bo tak można o nim mówić, będzie ważną częścią ekspozycji przygotowanej z myślą o odwiedzających Izbę Pamięci Szczypiorna przy Fili nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także znakomitą bazą do lekcji historycznych prowadzonych zarówno w szkołach, jak i w Izbie Pamięci.

Cykl zrealizowano całkowicie w ramach środków finansowych pozyskanych z programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”. Jego pomysłodawcami, koordynatorami i producentami są Monika Sobczak-Waliś i Robert Kuciński z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

kalisz.pl, fot. MBP

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Państwo polskie nie robi nic w kwestii rozpijania społeczeństwa i plagi alkoholizmu. Alkohol to zwykła uzależniająca trucizna, tymczasem w naszym kraju panuje jakiś chory kult alkoholu. Wesele bez alkoholu? Grill bez alkoholu? Imieniny bez alkoholu? Każdy powód jest dobry żeby się uchlać. Taki przykład dajemy dzieciakom i rośnie następne pokolenie dla którego weekend bez alko nie istnieje. Część wsiada później n******a za kółko i jeszcze niewinne osoby na tym cierpią. Bawcie się tak dalej w tym chorym kraju.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:48Źródło komentarza: Samorządowiec otwarcie o swoim alkoholizmie. Jest na odwykuAutor komentarza: TymuśTreść komentarza: Odkładajcie dalej budowę zbiornika koło Wielowsi Klasztornej! Mówcie dalej, że nie jest potrzebny taki zbiornik na Prośnie!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:23Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: kartografTreść komentarza: To już w sierpniu 1047 roku były zapisywane stany wód rzeki Prosny ? Ciekawe, nie wiedziałem. A gdzie to można zweryfikować ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:21Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: dddTreść komentarza: Kiedy w końcu oczyszczą dno Prosny i Bernardynki oraz powycinają te chwasty?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 08:59Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]