Początków krótkofalarstwa polskiego należy doszukiwać się tuż po odzyskaniu niepodległości a pierwszymi radioamatorami byli wojskowi i harcerze. W latach 1921 - 1922 został zorganizowany w Warszawie pierwszy kurs radioamatorski, dedykowany harcerzom, ograniczał się do nauki telegrafii oraz obsługi stacji nadawczej i odbiorczej. Pierwsza organizacja amatorska powstała w 1924 roku, jako Harcerski Radio Klub. Pod koniec lat dwudziestych powstają następne, prężne środowiska krótokofalowców, takie jak: Lwowski Klub Krótkofalowców, Warszawski Klub Krótkofalowców, Wileński Klub Krótkofalowców. W 1930 roku powołany zostaje Polski Związek Krótkofalowców, jako organizacja naczelna w ww. klubów.
Druga wojna światowa to okres próby i poświecenia krótkofalowców w walce z okupantem. Cały sprzęt radionadawczy jak i odbiorczy został poddany konfiskacie, zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Poczty i Telegrafów, z sierpnia 1939 r . Natychmiast po wkroczeniu Niemców do Warszawy przeprowadzono rewizje w celu rekwizycji urządzeń i sprzętu nadawczego. Pierwszą ofiarą był SP1YX Musiałowicz. W tym okresie krótkofalowcy walczyli w oddziałach Wojska Polskiego, w ramach organizacji podziemnych, budowali radiostacje i odbiorniki na potrzeby AK. Brali udział w walkach na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Przedwojenny krótkofalowiec SP2BD inż. Gwidon Damazyn, będąc więźniem KL Buchenwald, skonstruował potajemnie odbiornik i nadajnik, z którego w 1945 roku, nadał apel do wojsk amerykańskich z prośbą o pomoc, o przyspieszenie wyzwolenia obozu w obawie przed wymordowaniem więźniów.
W okresie Polski Ludowej, pod koniec 1946 roku następuje pierwsza nieudana próba odtworzenia Polskiego Związku Krótkofalowców. Powstała wtedy grupa 24 entuzjastów krótkofalarstwa, która powołała zarząd organizacyjny, w składzie przewodniczący: mjr Ksionda SP2RC, wiceprzewodniczący kpt. Jegliński SP1CM, wiceprzewodniczący Musiałowicz SP1YX , sekretarz Rutkowski oraz skarbnik Damazyn SP2BD. Na początku 1950 roku dochodzi do zmiany polegającej na połączeniu wielu organizacji takich jak PZK, Aeroklub Polski, TPŻ w Ligę Przyjaciół Żołnierza. W 1956 roku, na fali odwilży lat stalinowskich dochodzi do zmiany w zarządzeniach ministra łączności, następuje wówczas wzrost liczby indywidualnych stacji nadawczych do 300 osób. 11 stycznia 1957 roku Polski Związek Krótkofalowców reaktywowano. W 1970 roku PZK posiadał 17 Oddziałów Wojewódzkich, istniało 109 klubów PZK, 224 kluby Ligi Obrony Kraju oraz 55 klubów ZHP.
W okresie stanu wojennego 1981 roku, krótkofalowcy musieli zdeponować radiostacje, sprzęt nadawczy oraz licencje nadawcze, podobnie jak w okresie okupacji niemieckiej.
Okres od 1989 roku, to czas przemian politycznych i gospodarczych. W 1990 roku PZK na fali zmian przepisów o stowarzyszeniach stał się organizacją samofinansującą i działającą na własny rachunek. Prezesem został Krzysztof Słomczyński SP5HS. W 2002 dokonano wpisu PZK do Krajowego Rejestru Sądowego. Równolegle obok PZK , LOK, ZHP powstało wiele nowych stowarzyszeń związanych z krótkofalarstwem.
Wystawa to wspólna praca pasjonatów krótkofalarstwa, udało się ją zrealizować w 90% dzięki pracy społecznej członków klubu. Kaliski Klub Krótkofalowców działa obecnie przy Akademii Kaliskiej w Kaliszu. Wystawa zaprezentuje sprzęt, ale także ludzi, ponieważ to hobby zakłada przede wszystkim komunikację – chodzi o łączność, pomiędzy ludźmi dobrej woli, pomiędzy ludźmi bez względu na poglądy. Patrząc na historię Polski, są to bohaterowie biorący udział w I czy II wojnie światowej, w tym okresie odbudowy niepodległej Polski krótkofalowcy odegrali bardzo ważną rolę – mówi Bogdan Szkudlarek z kaliskiego klubu krótkofalowców.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe radiostacje, stacje nadawcze i odbiorcze, biogramy wybitnych krótkofalowców, mundury harcerskie, dokumentacja historyczna. Kilka z eksponatów zostało wykonanych bądź udoskonalonych własnoręcznie przez pasjonatów krótkofalarstwa.
kalisz.pl, fot. KK
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze