Ile zarabia dekarz w Norwegii?
Najważniejszym powodem, dla którego polscy dekarze podejmują decyzję o zatrudnieniu się w swoim zawodzie na terenie Norwegii są oczywiście względy zarobkowe. Najwyższe wynagrodzenie dla dekarza w tym kraju wynosi około 250 norweskich koron, które odpowiadają 100 polskim złotym na godzinę. W polskich realiach nie ma szans na uzyskanie takiej stawki.
Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy z wieloletnim i udokumentowanym doświadczeniem, jak również dobrą znajomością języka angielskiego lub norweskiego - nie jest to jednak wymagane, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu. Niewykwalifikowany pracownik bez doświadczenia wciąż może liczyć na stawkę w wysokości 180 norweskich koron, co odpowiada ok. 80 zł na godzinę.
Plusem zatrudnienia jako dekarz w Norwegii jest również sposób, w jaki wygląda współpraca pomiędzy pracownikiem a pracodawcom. Nie ma mowy o nieprzejrzystości zasad czy podejrzanych umowach. Warto również pamiętać o tym, że Norwegia słynie z licznych związków zawodowych. Corocznie są negocjowane wynagrodzenia w zawodach związanych z budownictwem.
Jakie są obowiązki dekarza i jak wygląda praca w tym zawodzie w Norwegii?
Nie ma znaczących różnic pomiędzy pracą dekarza w Polsce i Norwegią. Każdego dnia zajmuje się on pokrywaniem dachów, jak również ich naprawą. Codzienne obowiązki dekarza to również montaż izolacji dachowych, czy obijanie blachą drewnianych elementów oraz przygotowanie systemu odprowadzania wody. Dekarz jest również bardzo często odpowiedzialny za wykonywanie pomiarów oraz inwentaryzację. Współpracuje także z cieślami wykonującymi drewniane elementy konstrukcyjne.
Bez wątpienia dekarz to pracownik, który powinien mieć odpowiedni poziom sprawności fizycznej. Ze względu na pracę na wysokości ma to szczególne znaczenie - trzeba być również niezwykle uważnym i ostrożnym pomimo stosowanych środków ochrony osobistej. Dekarz powinien wyróżniać się niesamowitym skupieniem na detalach oraz dokładnością zarówno podczas wykonywania pomiarów, jak i przygotowania elementów konstrukcyjnych, a następnie ich montażu w budynku.
Warto wiedzieć, że praca dekarza odbywa się często w wymagających warunkach - zimno, czy opady atmosferyczne. Z tego powodu norweski pracodawca powinien zapewnić nieprzemagające, nie krępujące ruchów i ciepłe ubrania do pracy. W Norwegii standardem jest również zapewnianie pracownikom samochodu służącego na dojazdy do miejsca wykonywania zlecenia budowlanego.
Czy muszę znać język norweski, aby znaleźć pracę w tym kraju?
Wielu polskich dekarzy, którzy chcieliby zdecydować się na pracę w tym zawodzie w Norwegii, obawia się, że bariera językowa jest nie do przeskoczenia. Warto jednak pamiętać, że w obecnych czasach na rynku występuje niedobór pracowników budowlanych - w tym dekarzy. Z tego powodu pracodawcy bardzo często "przymykają oko" na brak znajomości języka norweskiego.
Większość Norwegów zna bowiem świetnie język angielski i właśnie w ten sposób komunikuje się z innymi pracownikami. Okazuje się jednak, że nawet brak znajomości angielskiego może nie blokować drogi do dobrze płatnej pracy - choć oczywiście na pewnym etapie pracodawcy będą wymagali chociażby podstawowych umiejętności konwersacji w tym języku. Ma to również wpływ na wynagrodzenie, o czym wspomnieliśmy wcześniej.
Gdzie szukać pracy dla dekarza?
Znajomość angielskiego lub norweskiego daje jednak inne korzyści - pozwala swobodnie żyć w Norwegii i załatwiać sprawy formalne w urzędach czy innych instytucjach. Jeżeli jednak chcesz poczuć się bezpiecznie przed wyjazdem do Norwegii, skorzystaj z ofert pracy przedstawianych przez agencję. Warto bowiem pamiętać, że taka firma zawsze sprawdza swoich kontrahentów pod względem wiarygodności.
Szeroki wybór ofert i ugruntowana pozycja agencji Jobb Assistanse na rynku sprawia, że wielu polskich specjalistów budowlanych decyduje się na skorzystanie z jej usług. Jesteśmy przekonani, że Ty również możesz znaleźć swoją wymarzoną pracę w ten sposób!
W przygotowaniu artykułu pomógł Artur Jemioł - właściciel Job Assistanse, posiadający liczne oferty pracy dla dekarzy, które znajdziesz w tym miejscu https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze