Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie żyje Henryk Siuda – Człowiek Orkiestra

Bardzo smutna informacja w tym szczególnym dniu… Odszedł Henryk Siuda, znany kaliski muzyk oraz dyrygent orkiestr dętych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Określany jako człowiek orkiestra – multiinstrumentalista, grający głównie na saksofonie. Laureat odznaki Zasłużony dla Miasta Kalisza. Miał 78 lat.

Niezwykle aktywny, zaangażowany, pełen pasji… Dlatego tak trudno uwierzyć, że już go z nami nie będzie.

R.I.P. Heniu! Wraz z Jego odejściem kończy się pewna muzyczna epoka, nie tylko Kalisza, ale i Ziemi Kaliskiej. Znakomity muzyk, świetny saksofonista, począwszy od Awangardy Beatowej końca lat 60 - tych, aż po sukcesy z orkiestrami dętymi, a do tego znakomity kompan. Spoczywaj w pokoju Heniu! – napisał Jan Cegiełka, dziennikarz muzyczny, znawca muzycznego świata regionu.

 

Henryk Siuda urodził się 24 lipca 1943 roku w Gıttingen (Niemcy). Dzieciństwo spędził w miejscowości Dębe k. Kalisza, gdzie jego rodzice zamieszkali po powrocie z Niemiec. Tam ukończył szkołę podstawową. Następnie ukończył Szkołę Muzyczną w Kaliszu (1959 – I stopnia,1965 – II stopnia) oraz Liceum dla Pracujących w Kaliszu (1962). W 1978 zdobył uprawnienia instruktorskie w dziedzinie muzyki.

W młodości współpracował z grupą muzyczną ,,Alabama” przy I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Grał na saksofonie tenorowym w zespole big-beatowym ,,Młody Blues”, popularnym w Polsce na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wraz z tym zespołem, Henryk Siuda występował na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w 1969 r. w Kaliszu, w 1970 r. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Uczestniczył też w 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu jako muzyk własnego big-Bandu.

Henryk Siuda był też saksofonistą zespołu Calisia Saxophone Quartet. Zespół powstał w październiku 2008 roku, koncertował kilkakrotnie m.in. w kaliskim teatrze podczas podsumowania finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w czasie obchodów Święta Miasta Kalisza czy w Poznaniu w ramach poranków muzycznych.

Działalność artystyczna Henryka Siudy rozpoczęła się już w zespołach szkolnych w Kaliszu i Turku. W trakcie odbywania służby wojskowej w Pułku Artylerii w Pleszewie w latach 1963-1965 grał na klarnecie w Pułkowej Orkiestrze Dętej, objął też tam funkcję kapelmistrza w roku 1967. Pracował na stanowisku kierownika w Międzyspółdzielczym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym i Sportu przy Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych w Kaliszu, prowadził rozrywkowy zespół instrumentalny, nadzorował zespoły artystyczne, był animatorem życia klubowego.

W 1968 roku grał na klarnecie w Jasielskiej Orkiestrze Symfonicznej oraz na saksofonie altowym w Big Bandzie w Jaśle. W latach 1968-1970 pracował jako instruktor ds. muzyki w Kaliskim Domu Kultury. Pracował również jako nauczyciel: w latach 1970-1976 w Społecznym Ognisku Muzycznym Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, w latach 1976-1990 w Ośrodku Wychowania Muzycznego przy Fabryce Wyrobów Runowych „Runotex” w Kaliszu. Pełnił funkcję kapelmistrza Zakładowej Orkiestry Dętej „Runotex” w Kaliszu, w latach 1987-1990 Orkiestry Dętej OSP Tykadłów, w latach 1996-1997 Orkiestry Dętej OSP Chełmce, a w latach 2000-2004 Orkiestry Dętej Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”.

Był kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP Dobrzec (od 1981r.), Orkiestry Dętej OSP Kamień (od 1990 r.) i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rychnów oraz dyrygentem Gminnej Orkiestry Dętej w Koźminku. Orkiestry prowadzone przez niego są znane nie tylko w powiecie kaliskim. Odnoszą również sukcesy na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim i krajowym, a także koncertują i osiągają sukcesy poza granicami kraju.

Ukoronowaniem działalności Henryka Siudy był uroczysty benefis, który odbył się w dniu 27 września 2013 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z okazji potrójnego jubileuszu: 70-lecia urodzin, 55-lecia działalności artystycznej oraz 45-lecia pedagogiki muzycznej.

Nagrody, odznaczenia, tytuły

Odznaka Zasłużony dla Miasta Kalisza w 2013 r.

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i dziedzictwa narodowego w sezonie 2012/2013

Złota Odznaka Honorowa PZCHiO czwartego stopnia z Laurem w 2012 r.

Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego w 2005 r.

Dyplom uznania za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz kultury w Powiecie Kaliskim w 2001 r.

Dyplom w dowód uznania za całokształt prac w rozwijaniu i umacnianiu działalności ruchu ludowego, przyznany przez Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Poznaniu w 2001 r.

Odznaka Zasłużony dla Miasta Kalisza w 2000 r.

1 miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski w Kępnie z Orkiestrą z Rychnowa w 2000 r.

1 miejsce w wojewódzkim przeglądzie orkiestr szkolnych w Gnieźnie w 1999 r.

Złoty 1998 r., Srebrny 1990 r. i Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

Złota 1996 r., Srebrna 1986 r. i Brązowa Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Nagroda za dokonanie organizacyjne i artystyczne w rozwoju orkiestr dętych w środowisku wiejskim województwa kaliskiego – 1994 r.

Złota odznaka Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju w 1988 r.

Medal Zasłużony dla Miasta Kalisza dla Orkiestry Dętej Runotex w 1985 r.

Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej

Podziękowanie za wkład w Jubileusz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP Dobrzec

Oprac. AG za Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama