Niezwykle aktywny, zaangażowany, pełen pasji… Dlatego tak trudno uwierzyć, że już go z nami nie będzie.
R.I.P. Heniu! Wraz z Jego odejściem kończy się pewna muzyczna epoka, nie tylko Kalisza, ale i Ziemi Kaliskiej. Znakomity muzyk, świetny saksofonista, począwszy od Awangardy Beatowej końca lat 60 - tych, aż po sukcesy z orkiestrami dętymi, a do tego znakomity kompan. Spoczywaj w pokoju Heniu! – napisał Jan Cegiełka, dziennikarz muzyczny, znawca muzycznego świata regionu.
Henryk Siuda urodził się 24 lipca 1943 roku w Gıttingen (Niemcy). Dzieciństwo spędził w miejscowości Dębe k. Kalisza, gdzie jego rodzice zamieszkali po powrocie z Niemiec. Tam ukończył szkołę podstawową. Następnie ukończył Szkołę Muzyczną w Kaliszu (1959 – I stopnia,1965 – II stopnia) oraz Liceum dla Pracujących w Kaliszu (1962). W 1978 zdobył uprawnienia instruktorskie w dziedzinie muzyki.
W młodości współpracował z grupą muzyczną ,,Alabama” przy I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Grał na saksofonie tenorowym w zespole big-beatowym ,,Młody Blues”, popularnym w Polsce na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wraz z tym zespołem, Henryk Siuda występował na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w 1969 r. w Kaliszu, w 1970 r. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Uczestniczył też w 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu jako muzyk własnego big-Bandu.
Henryk Siuda był też saksofonistą zespołu Calisia Saxophone Quartet. Zespół powstał w październiku 2008 roku, koncertował kilkakrotnie m.in. w kaliskim teatrze podczas podsumowania finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w czasie obchodów Święta Miasta Kalisza czy w Poznaniu w ramach poranków muzycznych.
Działalność artystyczna Henryka Siudy rozpoczęła się już w zespołach szkolnych w Kaliszu i Turku. W trakcie odbywania służby wojskowej w Pułku Artylerii w Pleszewie w latach 1963-1965 grał na klarnecie w Pułkowej Orkiestrze Dętej, objął też tam funkcję kapelmistrza w roku 1967. Pracował na stanowisku kierownika w Międzyspółdzielczym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym i Sportu przy Spółdzielni Pracy Usług Wielobranżowych w Kaliszu, prowadził rozrywkowy zespół instrumentalny, nadzorował zespoły artystyczne, był animatorem życia klubowego.
W 1968 roku grał na klarnecie w Jasielskiej Orkiestrze Symfonicznej oraz na saksofonie altowym w Big Bandzie w Jaśle. W latach 1968-1970 pracował jako instruktor ds. muzyki w Kaliskim Domu Kultury. Pracował również jako nauczyciel: w latach 1970-1976 w Społecznym Ognisku Muzycznym Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, w latach 1976-1990 w Ośrodku Wychowania Muzycznego przy Fabryce Wyrobów Runowych „Runotex” w Kaliszu. Pełnił funkcję kapelmistrza Zakładowej Orkiestry Dętej „Runotex” w Kaliszu, w latach 1987-1990 Orkiestry Dętej OSP Tykadłów, w latach 1996-1997 Orkiestry Dętej OSP Chełmce, a w latach 2000-2004 Orkiestry Dętej Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”.
Był kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP Dobrzec (od 1981r.), Orkiestry Dętej OSP Kamień (od 1990 r.) i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rychnów oraz dyrygentem Gminnej Orkiestry Dętej w Koźminku. Orkiestry prowadzone przez niego są znane nie tylko w powiecie kaliskim. Odnoszą również sukcesy na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim i krajowym, a także koncertują i osiągają sukcesy poza granicami kraju.
Ukoronowaniem działalności Henryka Siudy był uroczysty benefis, który odbył się w dniu 27 września 2013 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z okazji potrójnego jubileuszu: 70-lecia urodzin, 55-lecia działalności artystycznej oraz 45-lecia pedagogiki muzycznej.
Nagrody, odznaczenia, tytuły
Odznaka Zasłużony dla Miasta Kalisza w 2013 r.
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i dziedzictwa narodowego w sezonie 2012/2013
Złota Odznaka Honorowa PZCHiO czwartego stopnia z Laurem w 2012 r.
Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego w 2005 r.
Dyplom uznania za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz kultury w Powiecie Kaliskim w 2001 r.
Dyplom w dowód uznania za całokształt prac w rozwijaniu i umacnianiu działalności ruchu ludowego, przyznany przez Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Poznaniu w 2001 r.
Odznaka Zasłużony dla Miasta Kalisza w 2000 r.
1 miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski w Kępnie z Orkiestrą z Rychnowa w 2000 r.
1 miejsce w wojewódzkim przeglądzie orkiestr szkolnych w Gnieźnie w 1999 r.
Złoty 1998 r., Srebrny 1990 r. i Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.
Złota 1996 r., Srebrna 1986 r. i Brązowa Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Nagroda za dokonanie organizacyjne i artystyczne w rozwoju orkiestr dętych w środowisku wiejskim województwa kaliskiego – 1994 r.
Złota odznaka Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju w 1988 r.
Medal Zasłużony dla Miasta Kalisza dla Orkiestry Dętej Runotex w 1985 r.
Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej
Podziękowanie za wkład w Jubileusz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP Dobrzec
Oprac. AG za Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020
Napisz komentarz
Komentarze