Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Godzina w „gratisie”. Zmieniamy czas na zimowy. Czy to ma sens?

Zmianę czasu wprowadzono po to, by jak najdłużej korzystać z naturalnego światła. Jak się okazuje, sprawia to więcej komplikacji niż korzyści, dlatego w 2021 roku rozwiązanie to miało przejść do historii. Długoletnie prace nad nową dyrektywną nie powiodły się, a kontynuowanie obecnych regulacji może trwać jeszcze 5 lat. W najbliższą niedzielę cofniemy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym na czas zimowy.

Jesień w pełni, słońce znika z nieba coraz szybciej, a dni wydają się krótsze. Sytuacja zmieni się jeszcze bardziej już w tę niedzielę, bo przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 30 na 31 października przesuwamy czas z godziny 3 na 2.

Chociaż nowoczesne zegarki, komputery czy telefony zwalniają z tego obowiązku, inaczej wygląda to, jeśli chodzi o miejskie czasomierze. Od lat opiekę nad nimi sprawuje Janusz Stilter, prawnuk najbardziej znanego zegarmistrza w Kaliszu, Rafała Stiltera.

- Akurat ten zegar – na Rogatce - mogę po prostu cofać bez żadnych problemów. Palcem przytrzymuję sobie dźwigienkę bicia, żeby mi się bicie nie pomyliło. I cofam sobie o godzinę. Na ratuszu, jeśli zmieniam czas z letniego na zimowy, niestety muszę mechanizm cofnąć, ale potem mam problem z biciem, bo to jest zegar kwadransowy. Mechanizm bicia musi być ustawiony osobno, to dość długo trwa – mówił Janusz Stilter, opiekun kaliskich zegarów.

Janusz Stilter ze słynnego rodu kaliskich zegarmistrzów jest zdania, że zmiany czasu nie mają już dziś sensu.

Zmiana czasu na zimowy w Unii Europejskiej zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę października. Reguluje to zapis z 2001 roku, a w Polsce rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

W Polsce zegarki po raz pierwszy przestawiono w dwudziestoleciu międzywojennym. Od lat mówi się jednak o odejściu od zmiany czasu i właśnie w tym roku wszyscy w Unii Europejskiej mieli ostatni raz przestawiać zegarki. Prace jednak wstrzymano i dlatego noc z soboty na niedzielę będzie dłuższa o godzinę.

- Trzeba by było od tej zmiany odejść, bo w dzisiejszych czasach to za bardzo nie ma sensu. Wiadomo dlaczego kiedyś próbowali wprowadzić ten czas letni. Letni jest sztucznym czasem, chcieli zaoszczędzić na prądzie. A przy dzisiejszych metodach produkcji to straciło sens - mówi Janusz Stilter.

Dla wielu przestawianie wskazówek to spore zamieszanie. Zapytaliśmy również mieszkańców Kalisza, czy zmiana czasu jest na rękę.

- Może być czasem trochę problem z nastawieniem się, ale nie jest to niczym złym – powiedział jeden chłopak

- Nie mam zdania, przychodzi pora i zmieniam – powiedziała jedna z napotkanych osób

- Moim zdaniem to powinno być unormowane i żeby nie było tych zmian, to źle wpływa na nasz organizm, a nieraz spóźniamy się przez przypadek – mówiła inna osoba.

Tak wygląda w środku zegar na Rogatce

Już jednak wiadomo, że ta zmiana także nie będzie ostatnia, bo zegarki przestawiać będzie trzeba co najmniej do 2026 roku. W ostatnim komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

- Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – mówiła wiceminister Olga Semeniuk, czytamy na gov.pl

Zmiana czasu to również kłopoty ze snem, wstrzymanie transportu zbiorowego czy zawroty głowy. Najbardziej zmianę odczują dzieci, które potrzebują więcej czasu, by zaadaptować się do nowego rytmu dnia. Starsi jednak również mogą mieć problemy, ponieważ przestawienie zegarków zmieni ich dotychczasową rutynę. W efekcie tego organizm może różnie reagować a gospodarka hormonalna ulega zaburzeniu.

Następna regulacja czasu w ostatnią niedzielę marca. Wtedy zegarki przesuniemy do przodu, jednocześnie ,,tracąc’’ jedną godzinę.

JF,  fot. Magdalena Bartnik - Urząd Miasta Kalisza

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama