Od ponad dwudziestu lat dzięki środkom finansowym, uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono wiele prac konserwatorskich i remontowych na trzech zabytkowych cmentarzach wyznaniowych przy Rogatce. Do tej pory zebrano łącznie 161 768,97zł. Naprawiono między innymi: grobowiec kaliskich rodzin na cmentarzu prawosławnym - Katasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich, nagrobek Marii i Anny Daragan, córek Michała Piotrowicza Daragana, nagrobek Adama Chodyńskiego na cmentarzu rzymskokatolickim, czy tablicę Leona Nieszkowskiego.
Miasto od lat wspiera organizację kwesty i również w tym roku będziemy chcieli przyłączyć się do tej akcji. Wraz z prezydentem Krystianem Kinastowskim oraz wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym będziemy uczestniczyli w kwestowaniu i zachęcam do tego również naczelników kultury, jednostek i organizacje, by także z nami zbierali pieniądze na ten szczytny cel. Bardzo proszę wszystkich mieszkańców o pomoc w kweście - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Celem tegorocznej kwesty jest zebranie pieniędzy na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich dwóch obiektów. Na cmentarzu ewangelicko-augsburskim konserwacji będą poddane dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin. Na cmentarzu rzymskokatolickim, tzw. Miejskim są planowane prace przy zapadniętym grobie Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku.
Jej pogrzeb przerodził się w manifestację antyrządową. Na piaskowcowej płycie nagrobnej umieszczony został napis: "Pamięć o Tobie będzie zawsze z nami - rodacy". Nagrobek jest zapadnięty i na wpół zakopany w ziemii, dlatego wymaga odkopania i przeprowadzenia prac konserwatorskich - mówiła Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta Kalisza.
Kwesta na cmentarzu komunalnym będzie odbywać się w godzinach 8:00 - 16:00, a na cmentarzu rzymskokatolickim przy Rogate w godzinach 8:00 - 14:00 oraz 15:00 - 18:00. Istnieje również możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2021”).
Dziękuję wszystkim, którzy od lat angażują się w tą inicjatywę. To szczególnie dla nas ważne, że są osoby, które w wolny dzień od pracy chętnie pomagają jako wolontariusze - powiedział Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Kaliszu.
Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator. Wejście do biura kwesty przy cmentarzu miejskim znajduje się od ul. Dąbrowskiego. Jak co roku kwestarzy wspierać będzie Straż Miejska w Kaliszu.
kalisz.pl, fot. KPM
Napisz komentarz
Komentarze