Jaką funkcję pełni User Experience w zarządzaniu produktem?
Projektowanie pozytywnego doświadczenie określa się mianem User Experience. Termin ten został po raz pierwszy użyty przez profesora Dona Normana już w 1993 roku. W odniesieniu do zarządzania produktem cyfrowym User Experience pełni niezwykle ważną funkcję. User Experience w zarządzaniu produktem ma sprawić, że w użytkowniku będzie budził on tylko pozytywne odczucia. Dlatego też specjaliści User Experience pracują dzisiaj razem z programistami i grafikami, tworząc produkt, który jest zarazem funkcjonalny, przydatny, jak i przyjemny w użytkowaniu.
Produkt cyfrowy, który został zrealizowany zgodnie z ideą User Experience, jest także:
wiarygodny;
intuicyjny;
pożądany;
dostępny.
Oczywiście liczy się również jego szata graficzna, która powinna być atrakcyjna i zawierać elementy doskonale znane konsumentom. User Experience w zarządzaniu produktem od pewnego czasu staje się niezwykle potrzebny. To efekt tego, że produktów tych jest coraz więcej, ich producenci muszą więc bardziej przyłożyć się do tego, aby ze swoim produktem trafić do większej liczby nowych klientów.
Na jakim etapie projektowania do pracy przystępują specjaliści User Experience?
Specjaliści User Experience są obecni na każdym etapie tworzenia nowego produktu. Ich praca trwa aż do chwili, gdy program jest uruchamiany. Zdarza się jednak, że uruchomienie programu czy aplikacji nie oznacza dla UX Designera końca pracy. Często bowiem z pozoru doskonały produkt po konfrontacji z realnym konsumentem wymaga pewnych poprawek.
Co więcej, na ten sam produkt inaczej patrzą właściciel i menadżer firmy, a jeszcze inaczej jego użytkownik. Dla użytkowników najważniejsze jest, aby produkt, który wybiorą, odznaczał się wysoką jakością, ciekawym designem, a do tego był funkcjonalny i spełniał jego potrzeby.
Jakie korzyści biznesowe przynosi produkt zaprojektowany zgodnie z User Experience?
Produkt, który jest zorientowany na użytkownika, przynosi wiele korzyści biznesowych. Producenci są dzisiaj świadomi tego, że coraz trudniej sprzedają się produkty, które poza mnóstwem często niewykorzystywanych przez użytkowników funkcji nie oferuję nic więcej. Produkt, który odznacza się przejrzystym, łatwym i przyjemnym w obsłudze interfejsem, sprzedaje się znacznie lepiej, sięga po niego więcej osób.
Inwestowanie w User Experience jest obecnie koniecznością. Firma, która nie jest tego świadoma, przestaje być konkurencyjna. W efekcie może zacząć tracić klientów i mieć trudności z dotarciem do nowych. W czasach bardzo dużej konkurencji i rosnącej popularności produktów cyfrowych może to się stać przyczyną upadku takiej firmy. Dbanie o doświadczenie klienta naprawdę się opłaca.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze