To z pewnością będzie duży i prestiżowy krok w rozwoju kaliskiej uczelni. Akademia Kaliska jest na zaawansowanym etapie utworzenia nowego kierunku studiów – lekarskiego. To jeden z priorytetów rektora, prof. Andrzeja Wojtyły, lekarza, byłego ministra i wiceministra zdrowia, w latach 2006–2010 Główny Inspektor Sanitarny,
Wymogi dotyczące kształcenia lekarzy są bardzo wysokie. Musimy dostać zgodę Ministerstwa Nauki, ale również Ministerstwa Zdrowia. Podstawowe zakłady jak biochemia, chemia, anatomia są już w większej części zorganizowane. Kadrę mamy skompletowaną w 80%. Już w następnym roku możemy spełnić warunki i otrzymać odpowiednie zgody, aby taki wydział w Kaliszu powstał - mówi nam dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła rektor Akademii Kaliskiej.
Uczelnia od lat prowadzi Wydział Nauk o Zdrowiu, a w nim medyczne kierunki jak pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia czy kosmetologia. W swoich zasobach ma jedno z najnowocześniejszych w kraju Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. A co najważniejsze Akademia Kaliska posiada prawo do doktoryzowania w dziedzinie nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi studenci medycyny w Kaliszu zaczną kształcenie w kolejnym roku akademickim.
Oczywiście nie będzie to liczba 400 studentów, ale myślę że dwie grupy 60 studentów od następnego roku przyjmiemy i być może drugie tyle na studia niestacjonarne – mówi rektor.
Inicjatorem swojego rodzaju „uwolnienia” otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach niż medyczne jest obecny minister nauki Przemysław Czarnek, który niedawno gościł w Kaliszu. W Sejmie jest już w tej sprawie procedowana odpowiednia ustawa.
To jest tylko kwestia jednego wymogu formalnego, dotyczącego, najogólniej rzecz ujmując, posiadania prawa do doktoryzowania na jednym z kierunków medycznych, żeby prowadzić kierunek lekarski. Ale to w żaden sposób nie zwalnia kogokolwiek, kto chciałby prowadzić kierunki lekarskie, z zachowania standardów kształcenia lekarskiego na najwyższym poziomie (…) Standardy te będą badane przez odpowiednie organy, które będą wydawały zezwolenia na prowadzenie takiego kierunku i będą kontrolowały te kierunki - cytuje ministra Czarnka Puls Medycyny.
W jednym z wywiadów dla Telewizji Republika minister edukacji i nauki mówił, że w perspektywie następnych dziesięciu lat potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy lekarzy więcej, aniżeli są w stanie wykształcić uczelnie medyczne.
Dlatego będziemy otwierać kierunki lekarskie na innych uczelniach i po to ten przepis tworzymy, żeby polscy studenci mogli dostawać się na studia w Polsce, a nie jeździć na Ukrainę, do Lwowa, czy Iwano-Frankowska – wskazywał minister Czarnek.
Chodzi też o to, by wykształceni w Polsce lekarze, zostali w kraju. Ale to już zależy nie tylko od dostępności studów, ale przede wszystkim od sytuacji służby zdrowia.
Wielkopolska na tle Polski wygląda bardzo źle, jeśli chodzi o liczbę lekarzy, bo to prawie najmniej w skali całego kraju. A jeśli się to podzieli na powiaty to u nas powiat kaliski, ostrowski, pleszewski ma o wiele mniejszą liczbę pielęgniarek, położnych, a przede wszystkim lekarzy aniżeli w całej Wielkopolsce i to jest również argument, żeby w Kaliszu powstał wydział lekarski – uważa prof. Andrzej Wojtyła.
Kierunek lekarski to niejedyna nowość, nad którą pracuje Akademia Kaliska. W planach są jeszcze: psychologia oraz lotnictwo i kosmonautyka. Szczegóły niebawem na naszym portalu.
Agnieszka Gierz, fot. Akademia Kaliska, pixabay
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze