Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Międzynarodowe spotkanie w Kaliszu w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy od 20 – 24 września 2021 roku zrealizowała kolejny międzynarodowy projekt, tym razem w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży pn.: „Kolaż pamięci, tradycji i nowych umiejętności zawodowych w najstarszym mieście w Polsce”.
Międzynarodowe spotkanie w Kaliszu w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Program został przygotowany przez 6 uczestników z Hufca Pracy 15-1 w Kaliszu i 6 z niemieckiego  Stowarzyszenia Bildungseinrichtung Buckow e. V. i opiewał na 5 dni wspólnych działań.

Celami projektu były aspekty kulturowe, zawodowe, społeczne i wychowawcze. Dla młodzieży uczestniczącej w programie bardzo istotne było przybliżenie historii ziemi kaliskiej. popularyzowanie lokalnej kultury polskiej, w tym przede wszystkim tradycji, gwary ludowej, technik i narzędzi stosowanych dawniej w gospodarstwach, krzewienie postaw patriotycznych, szacunek do dziedzictwa kulturowego i języka, więź z ojczystym pejzażem, integrowanie się młodzieży z różnych środowisk i krajów europejskich.

W programie spotkania zawarliśmy wiele aspektów funkcjonowania człowieka, aby skuteczność i trwałość osiągniętych rezultatów była jak najwyższa. Z tego samego powodu stosowaliśmy metody aktywne, angażujące młodych ludzi na wielu poziomach, począwszy od emocjonalnego, poprzez mentalny, aż do fizycznego – przekazuje Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

 

Młodzież poznawała historię, zabytki, kulturę, język, zwyczaje w wybranych, atrakcyjnych kulturowo miejscach w okolicach Kalisza, przy współpracy z lokalną społecznością. Najważniejsze przedsięwzięcia odbywały się w kaliskim Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu i innych oddziałach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, w kompleksie zamkowo-parkowym w Gołuchowie oraz obiektach rekreacyjnych.

W trakcie projektu młodzież uczestniczyła w plenerowych lekcjach edukacyjnych oraz warsztatach tematycznych, np. Smaki średniowiecza; Papierowe lekcje; Warsztat graficzny i iluminatorski, W babcinej skrzyni.

Na warsztatach czerpaliśmy papier, wykonaliśmy grafiki metodą frotażu, dowiedzieliśmy się jakie menu serwowała słowiańska gospodyni, poznaliśmy przepisy, produkty, zioła i metody konserwacji żywności, a także budownictwo ludowe, narzędzia i wyposażenie dawnej kuchni. Każdy z uczestników samodzielnie przygotował i upiekł podpłomyk. Na warsztatach Uczestnicy weryfikowali swoje predyspozycje zawodowe, a wykorzystanie różnorodnych materiałów i gadżetów uatrakcyjniło pracę – relacjonuje Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.

Międzynarodowy projekt młodzieży w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Kaliszu jest także ważnym elementem budowania partnerstwa europejskiego. Podczas rozmowy Uczestnicy podsumowali dotychczasową współpracę oraz przedstawili plany dotyczące jej rozwijania w kolejnych latach. Miłym akcentem była wymiana upominków własnoręcznie wykonanych przez młodzież, które utrwalą efekty tegorocznego projektu.

Projekt finansowany ze środków programu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tekst: Ewa Kalińska

Zdjęcia: Ewa Kalińska, Iwona Woźniak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]