Program został przygotowany przez 6 uczestników z Hufca Pracy 15-1 w Kaliszu i 6 z niemieckiego Stowarzyszenia Bildungseinrichtung Buckow e. V. i opiewał na 5 dni wspólnych działań.
Celami projektu były aspekty kulturowe, zawodowe, społeczne i wychowawcze. Dla młodzieży uczestniczącej w programie bardzo istotne było przybliżenie historii ziemi kaliskiej. popularyzowanie lokalnej kultury polskiej, w tym przede wszystkim tradycji, gwary ludowej, technik i narzędzi stosowanych dawniej w gospodarstwach, krzewienie postaw patriotycznych, szacunek do dziedzictwa kulturowego i języka, więź z ojczystym pejzażem, integrowanie się młodzieży z różnych środowisk i krajów europejskich.
W programie spotkania zawarliśmy wiele aspektów funkcjonowania człowieka, aby skuteczność i trwałość osiągniętych rezultatów była jak najwyższa. Z tego samego powodu stosowaliśmy metody aktywne, angażujące młodych ludzi na wielu poziomach, począwszy od emocjonalnego, poprzez mentalny, aż do fizycznego – przekazuje Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.
Młodzież poznawała historię, zabytki, kulturę, język, zwyczaje w wybranych, atrakcyjnych kulturowo miejscach w okolicach Kalisza, przy współpracy z lokalną społecznością. Najważniejsze przedsięwzięcia odbywały się w kaliskim Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu i innych oddziałach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, w kompleksie zamkowo-parkowym w Gołuchowie oraz obiektach rekreacyjnych.
W trakcie projektu młodzież uczestniczyła w plenerowych lekcjach edukacyjnych oraz warsztatach tematycznych, np. Smaki średniowiecza; Papierowe lekcje; Warsztat graficzny i iluminatorski, W babcinej skrzyni.
Na warsztatach czerpaliśmy papier, wykonaliśmy grafiki metodą frotażu, dowiedzieliśmy się jakie menu serwowała słowiańska gospodyni, poznaliśmy przepisy, produkty, zioła i metody konserwacji żywności, a także budownictwo ludowe, narzędzia i wyposażenie dawnej kuchni. Każdy z uczestników samodzielnie przygotował i upiekł podpłomyk. Na warsztatach Uczestnicy weryfikowali swoje predyspozycje zawodowe, a wykorzystanie różnorodnych materiałów i gadżetów uatrakcyjniło pracę – relacjonuje Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy.
Międzynarodowy projekt młodzieży w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Kaliszu jest także ważnym elementem budowania partnerstwa europejskiego. Podczas rozmowy Uczestnicy podsumowali dotychczasową współpracę oraz przedstawili plany dotyczące jej rozwijania w kolejnych latach. Miłym akcentem była wymiana upominków własnoręcznie wykonanych przez młodzież, które utrwalą efekty tegorocznego projektu.
Projekt finansowany ze środków programu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Tekst: Ewa Kalińska
Zdjęcia: Ewa Kalińska, Iwona Woźniak
Napisz komentarz
Komentarze