Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wilki zaatakowały stado bydła. Czy jest się czego bać?

To król zwierząt polskich lasów i drugi co do wielkości drapieżnik w Polsce. Populacja wilków w naszym kraju odradza się, stąd też coraz częstsze kontakty na linii człowiek - wilk. Czy powinniśmy bać się tych zwierząt? Specjaliści twierdzą, że nie. Człowiek nie jest w kręgu zainteresowań wilka, ale zwierzęta hodowane przez człowieka już tak. Dlatego rzadko, ale jednak, zdarzają się takie historie jak ta z Lututowa w powiecie wieruszowskim.

Lututów w województwie łódzkim to miejscowość znana z obszernych i pierwotnych lasów. A gdzie lasy tam mogą być wilki. Mimo, że do niedawna nie występowały w tych rejonach. Jednak pod koniec września doszło tam do groźnego incydentu. Wilki dostały się na teren jednego z gospodarstw i zaatakowały stado krów.

- Jedna sztuka została zagryziona, a pozostałe poszarpane przez wilki. W związku z tym wysłałem stosowny komunikat do naszych mieszkańców, ostrzegający, że pojawiły się wilki na naszym terenie. Myślę, że ten komunikat dotrze do sąsiednich gmin, bo ten problem pojawia się coraz częściej. I dlatego tutaj taka moja osobista prośba, aby zachować szczególną ostrożność. Apeluję do mieszkańców o szczególny nadzór nad zwierzętami gospodarskimi i unikanie spacerów po lesie oraz w okolicach terenów leśnych. Ostrzegam również, aby w przypadku kontaktu z wilkiem lub wilkami spokojnie oddalić się. Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt – mówi na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej Marek Pikuła, burmistrz Lututowa.

Władze Lututowa porozwieszały  w gminie  komunikaty w tej sprawie. Wilki występują również w naszym regionie. Wataha wilków bytuje m.in. w leśnictwie Krupa w nadleśnictwie Antonin. Prawdopodobnie przybyła w te rejony z zachodniej Polski, z okolic lasów zielonogórskich. Do tej pory nie było z tego powodu żadnych incydentów. W tym lesie Telewizja Kalisz realizowała program telewizyjny „Wylogowani”. W lesie bohaterowie programu spędzili pięć nocy pod gołym niebem, mając w świadomości, że mogą napotkać wilka. Czy doszło do takiego spotkania? Można się tego dowiedzieć, śledząc kolejne odcinki programu na kanale You Tube.

 Zdaniem leśników to raczej stereotypy o złym wilku są groźne, nie zaś sam wilk. Człowiek nie jest w kręgu zainteresować wilka.

- Wilk unika spotkań z człowiekiem. W momencie gdy uda nam się go zobaczyć, nasze spotkanie będzie trwało prawdopodobnie kilka sekund. Wilk na nas popatrzy i po prostu pójdzie w swoją stronę. Wilk na słaby wzrok, on nie odróżnia wszystkich kolorów i łatwiej mu jest zobaczyć ruch niż wyróżnić człowieka z tła. Taką sytuacją, w której wilk może nas nie dostrzec jest kiedy wiatr wieje prosto w nas i wilk nas nie wyczuje, ani nie słyszy, bo wiatr przenosi też falę dźwiękową. Przyjmuje się, że taką granicą, po której wilk nas zauważy jest 30 metrów. Są sytuacje kiedy młode, niedoświadczone wilki potrafią patrzeć się na człowieka przez dłuższy moment, ale to nie oznacza jeszcze, że on jest chory lub na tyle zuchwały żeby do nas podchodzić. Prawdopodobnie ucieknie. Są też podobno przypadki, że ludzie jak spotkali wilka, a mieli przy sobie psa i dochodziło do jakichkolwiek ataków, to atakowały psa, a nie człowieka. Człowieka wilki ignorowały – mówi Bartosz Kulawinek z Nadleśnictwa Antonin.

W rejonach, w których ludzie żyją w sąsiedztwie z wilkami bardzo ważne jest, by odpowiednio zabezpieczać stada bydła i innych zwierząt hodowlanych. Wilk nie zaatakuje człowieka, ale może zrobić sporo kosztownych szkód w hodowli.

Sam fakt, że wieloletnia ochrona prawna wilka sprawia, że jego populacja wzrasta jest pozytywny. Wilk w przyrodzie spełnia pożyteczną rolą. Ten drapieżnik w naturalny sposób reguluje liczebność zwierzyny łownej, której nadmiar niszczy uprawy rolnej. W naturze ważna jest równowaga między drapieżnikami a zwierzyną łowną. A człowiek musi się w tej równowadze odnaleźć.

MS, fot. pixabay.com
 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama